Odbor za obranu Hrvatskoga sabora, na 28. sjednici održanoj 4. listopada 2019. godine, raspravljao je o Prijedlogu zakona o Obalnoj straži Republike Hrvatske, prvo čitanje, P.Z. br. 755, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 26. rujna 2019. godine.
Odbor je na temelju članka 71. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnom aktu, kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja naglasio je da je postojeći Zakon o Obalnoj straži donesen prije dvanaest godina te da postoji potreba za donošenjem novog zakona kojim će se omogućiti daljnji razvoj Obalne straže Republike Hrvatske.
Primarna zadaća Obalne straže Republike Hrvatske je nadzor i zaštita suverenih prava i interesa te provedba jurisdikcije Republike Hrvatske u zaštićenom ekološko-ribolovnom pojasu i otvorenom moru. U teritorijalnom moru i unutarnjim morskim vodama Republike Hrvatske Obalna straža Republike Hrvatske pruža potporu tijelima državne uprave i drugim državnim tijelima u nadzoru i zaštiti prava i interesa Republike Hrvatske na moru.
Nadalje predstavnik predlagatelja je naveo da se u zaštiti nacionalnih interesa na moru i u zaštićenom ekološko-ribolovnom pojasu Republika Hrvatska opredijelila za model obalne straže u okviru Hrvatske ratne mornarice. Obalna straža Republike Hrvatske organizacijski se oslanja na raspoložive kapacitete Hrvatske ratne mornarice. Uglavnom se to odnosi na iskoristivost ljudskog potencijala, obučih kapaciteta te potpunu logističku potporu provedbi svih aktivnosti.
Cilj ovoga Zakona o Obalnoj straži Republike Hrvatske je reguliranje svih pitanja vezanih za funkcioniranje Obalne straže Republike Hrvatske odnosno određivanje uloge Obalne straže Republike Hrvatske u nadzoru i zaštiti prava i interesa Republike Hrvatske na moru te definiranje poslova Obalne straže Republike Hrvatske i ovlasti ovlaštenih osoba Obalne straže Republike Hrvatske.
U raspravi koja je uslijedila neki od članova Odbora pitali su da li će Obalna straža pri obavljanju inspekcijskog nadzora biti sastavljena isključivo od pripadnika Ministarstva obrane ili i od službenika drugih ministarstava, te u slučaju nepredvidive nesreće na moru tko će snositi odgovornost, odnosno tko će biti dužan nadoknaditi nastalu štetu.
Član Odbora tražio je da predlagatelj objasni na koji naćin pripadnici Obalne straže postupaju prilikom zaustavljanja broda izvan teritorijalnih voda Republike Hrvatske.
Nakon provedene rasprave, Odbor je jednoglasno (7 glasova „za“) Hrvatskome saboru predložio da prihvati sljedeće zaključke
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o Obalnoj straži Republike Hrvatske
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja iznijeta u raspravi upućuju se predlagatelju radi izrade Konačnog prijedloga zakona.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora, Igora Dragovana.
PREDSJEDNIK ODBORA
Igor Dragovan