Odbor za obitelj, mlade i sport

Izvješće Odbora za obitelj, mladež i šport o Prijedlogu zakona o medicinski pomognutoj oplodnji, P. Z. E. br. 71

Odbor za obitelj, mladež i šport Hrvatskoga sabora na 3. sjednici održanoj 26. travnja 2012. godine razmotrio je Prijedlog zakona o medicinski pomognutoj oplodnji, P.Z.E. br. 71, koji je Hrvatskom saboru dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 19. travnja 2012. godine.

Odbor je navedeni prijedlog raspravio kao zainteresirano radno tijelo, sukladno odredbi članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora.

U uvodnom izlaganju, Ministar zdravlja obrazložio je razloge za donošenje Zakona o medicinski pomognutoj oplodnji. Naglasio je kako je prijedlog zasnovan na 6 načela, a to su: optimalno liječenje, načelo izbora, načelo zdravlja žene djeteta, pravednosti, dostupnosti, te načelo participacije nevladinih udruga.

Nakon uvodnog izlaganja predlagatelja, članovi Odbora iznijeli su različite stavove.

Tako je istaknuto da je ovakav Prijedlog zakona rješava etičko pitanje zamrzavanja zametaka ili spolnih stanica, i to činjenicom da dopušta izbor, čime se pruža prilika i mogućnost onima koji žele postati roditelji da to doista i postanu, jer želja za djetetom jedna je od primarnih želja.
S druge strane, izesen je niz primjedbi, među ostalima i ta kako, za razliku od aktualnog zakona, ovaj prijedlog ne sadrži odredbu o drugom mišljenju, čime se otvara mogućnost liječničke pristranosti. Postavljeno je i pitanje koje nije definirano u predloženim odredbama, a to je što biva sa zamrznutim zametcima nakon isteka 5 godina ukoliko par koji ih je pohranio ne odluči plaćati daljnju pohranu, odnosno nakon 10 godina koliko je maksimalno moguće prema Prijedlogu zakona pohraniti zamrznute zametke. Također, izrečeno je i mišljenje kako se po ovom prijedlogu ograničava pravo na medicinski pomognutu oplodnju ženama starije dobi.

Nadalje, vezano uz pravo djeteta rođenog iz postupka medicinski pomognute oplodnje da zna tko su mu roditelji, što je definirano u članku 15. Prijedloga zakona, postavljeno je i pitanje prava djeteta da zna za potencijalnu braću i sestre koji su eventualnim doniranjem spolnih stanica bioloških roditelja rođeni u više obitelji.

Postavljeno je pitanje potrebe izmjene Zakona koji je sadržajno medicinskog karaktera, ali u sebi sadrži niz etičkih, filozofskih, teoloških i inih pitanja, osobito s obzirom da je važeći zakon rezultirao već u prvoj godini primjene s 24% većim brojem rođene djece iz postupaka medicinske oplodnje.

Nakon provedene rasprave, Ministar zdravlja osvrnuo se na iznesene primjedbe. Naglasio je kako ovakav Prijedlog zakona ostavlja prostor struci da provede optimalno liječenje, te kako se pri izradi samog prijedloga vodilo računa o poštivanju ljudskih prava svih potencijalno involviranih u postupke medicinski pomognute oplodnje.

Nakon provedene rasprave, članovi Odbora su većinom glasova (7 glasova za, 2 glasa protiv, te 1 suzdržan) odlučili predložiti Hrvatskom saboru


prihvaćanje
Zakona o medicinski pomognutoj oplodnji


u tekstu kako ga je predložila Vlada Republike Hrvatske.


Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskog sabora određena je mr. sc. Tatjana Šimac Bonačić, potpredsjednica Odbora.

POTPREDSJEDNICA ODBORA

mr.sc. Tatjana Šimac Bonačić