Odbor za obitelj, mlade i sport Hrvatskoga sabora na 25. sjednici Odbora, održanoj 14. studenoga 2013. godine, raspravio je Prijedlog zakona o socijalnoj skrbi, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 07. studenoga 2013. godine.
Odbor je Zakon raspravio kao zainteresirano radno tijelo, sukladno članku 87. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
U uvodnom izlaganju predstavnica predlagatelja obrazložila je razloge podnošenja Prijedloga zakona o socijalnoj skrbi, te iznijela osnovne stvari koje se mijenjaju u odnosu na važeći zakon. Naglasila je kako su česte izmjene ovog akta rezultat nastojanja da se raspoloživim proračunskim sredstvima maksimalno zadovolje potrebe sve većeg broja korisnika. Istaknuto je uvođenje zajamčene minimalne naknade (objedinjavanje četiri dosadašnje naknade) kao početak objedinjavanja novčanih davanja na razini države, a sve u pravcu uvođenja jedinstvenog novčanog centra koji bi administrativno i upravno preuzeo kontrolu nad svim novčanim davanjima koja su trenutno u nadležnosti centara za socijalnu skrb, HZZO-a, HZMO-a, HZZ-a i uredâ državne uprave u županijama. Najavljeno je izdvajanje potpore za školske udžbenike iz sustava socijalne skrbi, te stavljanje iste u ingerenciju ministarstva nadležnog za obrazovanje. Predstavnica predlagatelja utvrdila je kako se odredbama predloženoga zakona bolje uređuje zaštita samaca i samohranih roditelja kao korisnika zajamčene minimalne naknade obzirom da će za ove skupine ona biti isplaćivana u 100% iznosa osnovice koju utvrđuje Vlada RH. Istaknula je da predložene odredbe zakona na više načina potiču radnu aktivaciju nezaposlenih radno sposobnih korisnika socijalne pomoći. Utvrdila je i kako su jasnije definirane odredbe o povratu sredstava od korisnika koji je temeljem neistinitih i netočnih podataka ostvario socijalno primanje na koje nije imao pravo.
U raspravi koja je uslijedila iznesena je primjedba kako se u obrazloženju Prijedloga ne spominju obiteljski centri, premda se isti Prijedlogom zakona ukidaju. S tog aspekta prigovoreno je kako se odustaje od prevencije (što je bila zadaća obiteljskih centara), čime se dugoročno čini šteta sustavu, ali i društvu. Također, nekoliko zakonskih akata i strategija donesenih u posljednjih godinu dana stavljalo je aktivnosti u nadležnost obiteljskih centara, te se postavilo pitanje tko će obavljati te poslove.
Obrazloženo je kako se centri ukidaju samo kao pravne osobe, te da postaju ustrojstvene jedinice u postojećim centrima za socijalnu skrb, i nadalje im u ingerenciji ostaju poslovi savjetovanja, ali će preuzeti i medijaciju (što se planira urediti novim Obiteljskim zakonom). U tom smislu prigovoreno je kako su poslovi savjetovanja do prije pet, šest godina i bili u ingerenciji centara za socijalnu skrb, no od toga se odustalo, stoga je ovakva odredba Prijedloga zakona proglašena korakom unatrag, jer po naravi centri za socijalnu skrb djeluju kurativno, a ne preventivno.
Predstavnica predlagatelja rekla je kako će fizički u prostorima današnjih obiteljskih centara biti smješteni i zastupnici djece u sudskim postupcima.
Od strane zastupnika pozdravljeno je uvođenje zajamčene minimalne naknade, osobito kako bi se izbjegla mogućnost primanja socijalnih naknada s više razina po istoj osnovi. Problematiziran je rad centara za socijalnu skrb, i to zbog neprimjerenih uvjeta u kojima socijalni radnici primaju korisnike, a u kojima nije moguće zaštititi korisnike i njihovo dostojanstvo (po nekoliko socijalnih radnika radi u malom prostoru, međusobno ničim odvojeni, nema tajnosti podataka), te je od Ministarstva zatraženo da, pa i kroz ovaj zakon, poboljša uvjete rada socijalnih radnika i zaštiti dostojanstvo korisnika socijalnih usluga.
Nakon provedene rasprave, članovi Odbora su većinom glasova (7 glasova „za“, 3 "suzdržana", te 1 glasom "protiv") odlučili predložiti Hrvatskom saboru donošenje sljedećeg zaključka:
PRIHVAĆA SE PRIJEDLOG ZAKONA O SOCIJALNOJ SKRBI
Sva mišljenja, prijedlozi i primjedbe dostavit će se predlagatelju radi pripreme Konačnog prijedloga zakona.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio g. Darka Milinovića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Darko Milinović, dr.med.