Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu

Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Konačnom prijedlogu zakona o upravljanju državnom imovinom, drugo čitanje, P.Z.E. br. 256

Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu  Hrvatskog sabora na 17. sjednici održanoj 8. svibnja 2018. godine, raspravio je Konačni prijedlog zakona o upravljanju državnom imovinom, drugo čitanje, P.Z.E. br. 256, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 26. travnja 2018. godine.

Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni zakon kao zainteresirano radno tijelo.
 
 U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja istaknuo je da Konačni  prijedlog zakona o upravljanju i raspolaganju imovinom u vlasništvu Republike Hrvatske sadrži određene izmjene u odnosu na Prijedlog zakona, a koje se nastale kao rezultat uvažavanja stajališta iznesenih u raspravi  u Hrvatskom saboru. Posebno je bitna izmjena članka 69. u kojem su brisane odredbe koje propisuju obvezu jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave povrat financijskih sredstava koje su stekle temeljem pravnog posla raspolaganja nekretninama u vlasništvu Republike Hrvatske.

Članovi Odbora u raspravi su istaknuli da ovaj Konačni prijedlog zakona o upravljanju državnom imovinom sadrži određena poboljšanja budući da prihvaćen dio primjedbi i stajališta iznesenih u raspravi u prvom čitanju. Međutim,  naglašavaju da zakon nije ponudio rješenje sveobuhvatnog  pitanja decentralizacije državne imovine, odnosno jasnim propisivao veći stupanj decentralizacije. Posebno su istaknuli potrebu značajnog dijela imovine dati na upravljanje i raspolaganje jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave na čijem se području nalazi ta imovina, odnosno provesti decentralizaciju imovine u vlasništvu države, što ovaj Konačni prijedlog zakona pored određenog iskoraka nije u osigurao. Osobito nije regulirao pitanje stanova i poslovnih prostora, te sve druge imovine koja nije od strateškog značaja za Republiku Hrvatsku, za koje smatraju da je potrebno dati na raspolaganje jedinicama lokalne samouprave. Stoga je najavljeno da će Klubovi zastupnika razmotriti podnošenje amandmana kojima bi se omogućilo stanove i poslovne prostore staviti u funkciju svojih građana. Smatraju da se navedeno može omogućiti i bez prenošenja vlasništva, već se jedinicama lokalne samouprave može propisati upravljane.

U raspravi je postavljeno i pitanje kriterija za raspolaganje nekretninama u korist jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave bez naknade, kako bi dobili punu transparentnost u dodjeli navedenih nekretnina. Također je upozoreno na članak 8. koji propisuje obvezu jedinicama lokalne samouprave da su dužne u postupku izrade i donošenje prostornog plana dostaviti Ministarstvu državne imovine   odluku o izradi, što dodatno može usporiti provođenje postupka izrade prostornih planova, budući da nisu propisani rokovi očitovanja ministarstva.
Navedena je i primjedba da je ovaj zakon nije ponudio nikakva rješenja za nekretnine gdje se vode sporovi između jedinica lokalne samouprave i države, te mogućnost korištenja stanova za stanare koji će izgubiti status zaštićenih najmoprimaca.  

Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu  jednoglasno odlučio je predložiti Hrvatskom saboru  da  d o n e s e 

Zakona o upravljanju državnom imovinom.

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Tulio Demetlika, predsjednik Odbora.
 

PREDSJEDNIK ODBORA
       
Tulio Demetlika