Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 15. sjednici održanoj 7. veljače 2018. godine, raspravio je Prijedlog zakona o komunalnom gospodarstvu, prvo čitanje, P.Z. br. 264, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 26. prosinca 2017. godine.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni prijedlog kao zainteresirano radno tijelo.
U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja istaknuo je da se predloženim zakonom uređuju načela na kojima počiva komunalno gospodarstvo, vrste, organizacijski oblici, obavljanje i financiranje komunalnih djelatnosti, građenje i imovinskopravni status komunalne infrastrukture, komunalni red te komunalni doprinos i komunalna naknada kao najvažniji izvori financiranja komunalne infrastrukture.
Članovi Odbora u raspravi su se suglasili da predloženi Prijedlog zakona o komunalnom gospodarstvu sadrži niz nedorečenih i nelogičnih odredbi, te odredbi čija bi primjena u praksi dodatno zakomplicirala cijeli postupak komunalnog gospodarstva za jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, odnosno ovaj Prijedlog zakona mijenja cijeli koncept rada, dovodi u pitanje opstanak komunalnih poduzeća i stvara dodatni financijski trošak što za gradove i općine ne može biti prihvatljivo.
Posebno je naglašeno neslaganje s odredbom članka 36. stavka 3. koja ograničava trgovačka društva u vlasništvu jedinica lokalne samouprave na način da ne može istovremeno obavljati drugu tržišnu gospodarsku djelatnost osim isključivo povjerene komunalne djelatnosti. Smatraju da se tom zabranom u obavljanju druge tržišne gospodarske djelatnosti stavlja to trgovačko društvo u neravnopravan i diskriminirajući položaj u odnosu na druga trgovačka društva koja obavljaju istu komunalnu djelatnost putem koncesije ili ugovora o povjeravanju poslova. Također ističu da bi takva primjena dovela do potrebe osnivanja novih trgovačkih društava, bujanje administracije i novih troškova za gradove i općine, a i vjerojatno više cijene usluga za građane.
Nužnim smatraju promjenu navedene odredba na način da komunalna poduzeća mogu i dalje obavljati i druge gospodarske djelatnosti. Budući da predlagatelj ove odredbe u ovom obliku argumentira usklađivanjem sa zakonodavstvom Europske unije, traži se konkretan odgovor kojim se točno Direktivama zabranjuje trgovačkim društvima obavljanje komunalne djelatnosti, te da li po tom pitanju postoji sudska praksa Europskog suda pravde.
U raspravi članova Odbora pored navedenog istaknute su posebno primjedbe na odredbe koje propisuju vrste komunalnih usluga te da iste trebaju biti i djelatnost odvoza i zbrinjavanja otpada, vodoopskrba i odvodnja, pogrebničke usluge, usluge dimnjačarstva, deratizacije i dezinfekcije. Navedeno je da u odredbi o određivanju cijena komunalne usluge treba biti i sadržan iznos za održavanje i razvoj komunalne infrastrukture, da treba drugačije urediti odredbe o odgovornosti za unutarnju infrastrukturu na način da to ne bude odgovornost jedinica lokalne samouprave, odredbi o cestama unutar naselja, odredbi o povratu komunalnog doprinosa, te odredbi o komunalnim redarima koje je potrebno opširnije definirati s obzirom na njihove ovlasti, a i u budućnosti razmotriti mogućnost izrade posebnog Zakon o komunalnim redarima.
Predlaže se predlagatelju ovoga Prijedloga Zakona o komunalnom gospodarstvu da do drugog čitanja razmotri i ugradi u Konačni prijedlog zakona niz konkretnih prijedloga Udruge Gradova i Hrvatske zajednice županija kako bi dobili Zakon o komunalnom gospodarstvu koji će uistinu biti provediv u praksi i koji neće smanjiti ovlasti jedinicama lokalne i područne ( regionalne) samouprave, time prihode i njihova financijska sredstva za rad, kako bi naše jedinice lokalne samouprave mogle nastaviti pružiti potpunu komunalnu uslugu svojim građanima.
Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je većinom glasova ( 8 glasova „za“ i 3 glasa „protiv“ ) odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese sljedeći
ZAKLJUČAK
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o komunalnom gospodarstvu.
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja uputiti će se predlagatelju radi izrade Konačnog prijedloga zakona.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Tulio Demetlika, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Tulio Demetlika