Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina razmatrao je na 5. sjednici, održanoj 14. travnja 2016. godine, Izvješće o radu Vijeća za elektroničke medije i Agencije za elektroničke medije za 2014. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila ravnateljica Agencije za elektroničke medije i Vijeće za elektroničke medije, aktom od 7. srpnja 2015. godine.
Članovi Odbora raspolagali su mišljenjem Vlade Republike Hrvatske o predloženom Izvješću koje je upućeno Hrvatskomu saboru, aktom od 10. ožujka 2016. godine.
Odbor je navedeno Izvješće razmatrao kao zainteresirano radno tijelo. Pri tome je sukladno djelokrugu utvrđenom Poslovnikom Sabora, posebno razmatrano ostvarivanje uloge Vijeća i Agencije u provedbi odredbi Zakona o elektroničkim medijima kojima je, uz ostalo, kao djelatnost od interesa za Republiku Hrvatsku, definirano objavljivanje TV i radijskih programa koji se odnose na ostvarivanje prava na javno informiranje, i osobito na ostvarivanje ljudskih i političkih prava građana te prava nacionalnih manjina, kao i kulture javnog dijaloga.
S tim u svezi, u raspravi je naglašena uloga Vijeća koju ima u odnosu na poticanje proizvodnje i objavljivanja navedenih programskih sadržaja u postupku raspodjele sredstava Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija. Osim toga, razmatrana je i zakonom utvrđena obveza Vijeća u pogledu nadzora namjenskog trošenja sredstava Fonda, budući da iz Izvješća nije razvidno jesu li sredstva Fonda namjenski korištena od strane TV i radio nakladnika kojima su dodijeljena, unatoč tome što je nadzor namjenskog trošenja tih sredstava jedna od zakonskih zadaća Vijeća.
S obzirom na to da postaje radija i televizije na državnoj, regionalnoj i lokalnoj razini imaju zadaću promicati razumijevanje za pripadnike nacionalnih manjina, proizvoditi i/ili emitirati emisije namijenjene informiranju pripadnika nacionalnih manjina na jezicima nacionalnih manjina, istaknuto je pitanje pristupa nacionalnih manjina sredstvima javnog priopćavanja i programa namijenjenih očuvanju jezika pripadnika nacionalnih manjina. Izraženo je žaljenje što je došlo do smanjivanja broja radijskih programa sa 73 u 2013. na 49 u 2014. godini. Naglašeno je da Vijeće treba učiniti veći iskorak u suradnji s vijećima nacionalnih manjina na županijskim, gradskim i općinskim razinama.
Budući da Vlada Republike Hrvatske u svom mišljenju, kao jedan od razloga neprihvaćanja predloženog Izvješća, navodi i sukob interesa jedne članice Vijeća koja je u isto vrijeme bila i članica Upravnog vijeća Hine, istaknuto je da je za utvrđivanje sukoba interesa nadležno Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa. Isto tako, zatraženo je obrazloženje navoda o osobito teškim propustima koji impliciraju značajne financijske štete, koji se također navode u mišljenju, s obzirom na to da je Vijeće ipak utvrdilo određene nepravilnosti i dalo rokove za njihovo ispravljanje.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (6 glasova „za“ i 5 „protiv“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese sljedeći
ZAKLJUČAK
Prihvaća se Izvješće o radu Vijeća za elektroničke medije i Agencije za elektroničke medije za 2014. godinu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio dr.sc. Furia Radina, predsjednika Odbora, a u slučaju njegove spriječenosti Domagoja Hajdukovića, potpredsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
dr.sc. Furio Radin