Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina

Izvješće Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina s rasprave o statusu i registraciji manjinskih (srpskih) škola u Republici Hrvatskoj

Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina raspravljao je na 3. sjednici, održanoj 9. ožujka 2016. godine, na temu „Status i registracija manjinskih (srpskih) škola u Republici Hrvatskoj“, čije je uvrštavanje na dnevni red Odbora predložio Klub zastupnika SDSS-a i Narodne stranke – Reformisti, dopisom od 2. ožujka 2016. godine. 

Predstavnik Kluba SDSS-a ukazao je na probleme u rješavanju statusa i registracije srpskih manjinskih škola u Republici Hrvatskoj, osobito na problem dugogodišnje nemogućnosti da se pojedine škole registriraju kao školske ustanove u kojima se provodi školovanje na jeziku i pismu srpske nacionalne manjine.

Predsjednik Zajedničkog vijeća općina – Vukovar iznio je kronološki slijed postupanja u svezi prijenosa osnivačkih prava za školske ustanove u kojima se obrazovanje provodi na jeziku i pismu srpske nacionalne manjine s Vukovarsko-srijemske županije na općine Borovo, Negoslavci i Markušica, temeljem donesene Odluke vijeća tih općina o upućivanju zahtjeva za prijenos osnivačkih prava. Detaljnije je pojasnio da se takav zahtjev temelji na zakonskim rješenjima utvrđenim Ustavnim zakonom o pravima nacionalnih manjina, Zakonom o odgoju i obrazovanju na jeziku i pismu nacionalnih manjina te Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi.

Posebno je obrazložio odredbe članka 96. stavka 3. i 4. Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi. Istaknuo je da stavak 3. uređuje mogućnost jedinica lokalne samouprave u kojima je utvrđena ravnopravna službena uporaba jezika i pisma nacionalne manjine da, za školske ustanove u kojima se nastava izvodi na jeziku i pismu nacionalne manjine, zatraži prijenos osnivačkih prava od jedinica područne (regionalne) samouprave.  Stavkom 4.  istog članka obvezuje se jedinica područne (regionalne) samouprave da u roku 60 dana od primitka zahtjeva donese odluku o prijenosu osnivačkih prava. Istaknuo je da su općine Borovo, Negoslavci i Markušica ispunile sve tražene uvjete te su početkom 2015. donijele Odluku o podnošenju zahtjeva Vukovarsko-srijemskoj županiji za prijenos osnivačkih prava. Spomenuta Županija, usprkos utvrđenom zakonskom roku od 60 dana, još uvijek nije prenijela osnivačka prava na spomenute općine jer taj zahtjev izbjegava uvrstiti na dnevni red Županijske skupštine. Zbog neprovođenja spomenutih zakonskih odredbi načelnici tih općina obratili su se Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta od kojega ni nakon šest mjeseci od obraćanja još uvijek nisu dobili nikakvo očitovanje. Stoga je Zajedničko vijeće općina – Vukovar zatražilo raspravu na sjednici Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina, kao radnom tijelu Hrvatskoga sabora u čijem je djelokrugu zašita prava nacionalnih manjina u Republici Hrvatskoj.

U raspravi su članovi Odbora naglasili kako spomenuti čl. 96. st. 3. i 4. ne govore o mogućnosti, već o obvezi jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave da donese odluku o prijenosu osnivačkih prava ukoliko joj je takav zahtjev upućen. Istaknuli su da takvo pravo ostvaruju pripadnici mađarske, češke i talijanske nacionalne manjine te ne postoje nikakvi razlozi da isto pravo ne mogu ostvariti i pripadnici srpske nacionalne manjine. Također su naglasili kako su svi traženi preduvjeti da bi se uopće mogao uputiti takav zahtjev ispunjeni, prije svega da se u školskoj ustanovi nastava odvija na jeziku i pismu nacionalnih manjina, da se nalazi na području jedinice lokalne samouprave u kojoj je utvrđena ravnopravna službena uporaba jezika i pisma nacionalne manjine te da jedinica lokalne samouprave donese odluku o upućivanju zahtjeva za prenošenje osnivačkih prava. Posebno su istaknuli da donošenje spomenute odluke znači i preuzimanje određenih financijskih obveza od jedinice područne (regionalne) samouprave, s čime su se složili članovi spomenutih općinskih vijeća koja su višestranačka tijela. Ukazano je i na činjenicu da postoje i one općine koje također ispunjavaju spomenute uvjete, ali njihovo vijeće nije donijelo odluku o podnošenju zahtjeva za prijenos osnivačkih prava, dijelom i zbog obveze preuzimanja određenih financijskih obveza koje nisu u mogućnosti snositi.

Članovi Odbora su mišljenja da se moguće tumačenje kako se odredbe čl. 96. Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi ne odnose na škole koje su registrirane kao redovne škole u kojima se nastava odvija na hrvatskom jeziku i latiničnom pismu, ne može prihvatiti, jer u slučaju da je već riječ o manjinskim školama onda se ne bi ni tražio prijenos osnivačkih prava i njihovo registriranje kao škola u kojima se nastava odvija na jeziku i pismu nacionalne manjine.

Budući da ne postoje zakonske odredbe kojima bi se sankcioniralo nepostupanje jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave ukoliko ne donese odluku o prijenosu osnivačkih prava u zakonom utvrđenom roku, članovi Odbora su mišljenja da je Vlada Republike Hrvatska dužna osigurati provođenje spomenutih odredbi Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (6 glasova „za“ i 3 „suzdržana“) donio sljedeći


ZAKLJUČAK

Predlaže se Vladi Republike Hrvatske da, sukladno članku 96. stavku 3. i 4. Zakona o odgoju i obrazovanju, obveže Županiju vukovarsko-srijemsku da na dnevni red sljedeće sjednice Županijske skupštine uvrsti zahtjev za prijenos osnivačkih prava po zaprimljenim zahtjevima općina Borovo, Negoslavci i Markušica te o tome izvijesti ovaj Odbor.

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio dr.sc. Furia Radina,  predsjednika Odbora.  

                                                     
                       
PREDSJEDNIK ODBORA
dr.sc. Furio Radin