Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina, na svojoj 1. sjednici održanoj 28. siječnja 2016. godine, razmatrao je Godišnje izvješće o utrošku sredstava osiguranih u Državnom proračunu Republike Hrvatske za 2014. godinu (NN 152/2013 i 39/2014) u Razdjelu 020 Vlada Republike Hrvatske, glava 21 Savjet za nacionalne manjine, Aktivnost: A732003 - nacionalne manjine, Pozicija 3811 Tekuće donacije u novcu, koje je Odboru dostavio Savjet za nacionalne manjine, aktom od 14. travnja 2015. godine.
Ovo Izvješće Odbor je razmatrao kao matično radno tijelo temeljem članka 79. Poslovnika Hrvatskoga sabora te sukladno Ustavnom zakonu o pravima nacionalnih manjina (NN 155/02, 47/10, 80/10 i 93/11).
U raspravi je istaknuto da Godišnje izvješće Savjeta za nacionalne manjine za 2014. godinu daje iscrpan pregled korištenja proračunskih sredstava za ostvarivanje programa udruga i ustanova nacionalnih manjina koji imaju za cilj ostvarivanje kulturne autonomije iz područja informiranja i izdavaštva, kulturnog amaterizma i kulturnih manifestacija te programa koji proizlaze iz bilateralnih ugovora i sporazuma.
Ukazano je na činjenicu da je u 2014. godini financirano 80 udruga i ustanova 19 nacionalnih manjina, s više od 240 njihovih podružnica na području Republike Hrvatske, za što je utrošeno ukupno 33.655.888 kn, osiguranih u državnom proračunu. Međutim, skrenuta je pozornost i na činjenicu da su se sredstva proteklih godina kontinuirano smanjivala te su u protekle dvije godine smanjena za gotovo 12%. Sudjelovanjem u uštedama prilikom izmjena i dopuna državnog proračuna, kako je rečeno, nacionalne manjine su dale svoj doprinos u nošenju tereta gospodarske krize. Unatoč tome, kako je rečeno, nije došlo do smanjenja u ostvarivanju stečenih prava, a u pojedinim je područjima došlo i do poboljšanja.
Kako bi se osiguralo bolje praćenje ostvarivanja programa udruga i ustanova nacionalnih manjina, predloženo je da se u narednim izvješćima dâ usporedni tabelarni prikaz korištenja proračunskih sredstava tijekom prethodnih godina kako bi se mogao pratiti porast odnosno smanjivanje ukupnog iznosa sredstava. Također je predloženo da se zbog preglednosti ukupnog broja programa za ostvarivanje kulturne autonomije te visine dodijeljenih sredstava za svaku od manjina, naredno izvješće dopuni tablicama poput tablice 2. i 3. koje je u svojemu Izvješću o obavljenoj reviziji učinkovitosti financiranja programa nevladinih udruga i ustanova nacionalnih manjina – Savjet za nacionalne manjine dao Državni ured za reviziju (str. 12. i 13.). Naglašeno je da takvi podatci postoje jer su predstavljeni u izvješćima koja Savjet podnosi pojedinim međunarodnim institucijama te da nema objektivnih prepreka da njima ne dopuni i naredno izvješće Savjeta.
Kada je riječ o Kriterijima za utvrđivanje financijske pomoći za programe nevladinih udruga i ustanova nacionalnih manjina, istaknuto je da će biti potrebno dodatno ih poboljšati kako bi se usvojile preporuke Državnog ureda za reviziju. Unatoč tome, naglašeno je da su spomenuti Kriteriji te Metodologija za praćenje ostvarenja programa nevladinih udruga i ustanova nacionalnih pridonijeli uspostavljanju visokih standarda u trošenju javnih sredstava.
Zatraženo je također pojašnjenje nekoliko zbirnih pokazatelja iznesenih u Izvješću, s obzirom na to da je u raspravi izraženo mišljenje da postoji određena nejasnoća između pojedinih tabelarno prikazanih podataka te da se Odboru dostavi pregledan tabelarni prikaz.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno donio sljedeći
ZAKLJUČAK
Prihvaća se Godišnje izvješće o utrošku sredstava osiguranih u Državnom proračunu Republike Hrvatske za 2014. godinu (NN 152/2013 i 39/2014) u Razdjelu 020 Vlada Republike Hrvatske, Glava 21 Savjet za nacionalne manjine, Aktivnost: A732003 - nacionalne manjine, Pozicija 3811 Tekuće donacije u novcu
PREDSJEDNIK ODBORA
dr.sc. Furio Radin