Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina

Izvješće Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina o Konačnom prijedlogu zakona o stečaju potrošača, drugo čitanje, P.Z. br. 811

Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Hrvatskoga sabora razmotrio je na 71. sjednici, održanoj 8. rujna 2015. godine, Konačni prijedlog zakona o stečaju potrošača, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 1. rujna 2015. godine. 

Odbor je Konačni prijedlog zakona razmatrao kao zainteresirano radno tijelo.

U raspravi su članovi Odbora posebno ukazali na važnost educiranja službenika Financijske agencije i povjerenika koje će za područje nadležnosti svakoga suda putem liste povjerenika utvrditi ministar nadležan za pravosuđe. Mišljenja su da je ostao relativno kratak rok za provedbu pripremnih radnji kako bi se osiguralo provođenje ovog Zakona, budući da predlagatelj predlaže da Zakon stupi na snagu 1. siječnja 2016. godine.

Imajući u vidu namjeru predlagatelja da zaštiti dostojanstvo potrošača i kroz odredbu čl. 63., a polazeći od ustavne odredbe koja jamči zaštitu osobnog i obiteljskog života, dostojanstva, ugleda i časti svakog građanina, predloženo je da se izbjegne korištenje termina pošteni potrošač, jer se nigdje ne koristi termin pošteni proizvođač ili vjerovnik, a implicira moguće nepoštenje samo potrošača. Osim toga, iz predloženog teksta proizlazi da o poštenju potrošača odlučuje sud, a kroz pojedine odredbe se uređuje i da se na temelju pojedinih dokumenata može o tome rješavati.

Zatraženo je i preciznije pojašnjenje predloženih zakonskih odredbi od kojih pojedine, kako je istaknuto, dovode u pitanje ostvarivanje prava na pošteno suđenje. Tako se u čl. 24. st. 2 određuje da sud može donositi odluke i bez usmene rasprave, a kako je postupak stečaja potrošača vrlo složen, s ozbiljnim posljedicama koje utječu na egzistenciju samog potrošača, upitno je onemogućavanje njegova usmenog izjašnjavanja na sudu.

Osim toga, izneseno je mišljenje da se u čl. 33. koji uređuje koja fizička osoba može biti upisana na listu povjerenika, ne bi smjela ostaviti općenita odredba da povjerenici trebaju imati diplomski sveučilišni studij, odnosno završeno visoko obrazovanje, već da treba precizirati da moraju biti stručnjaci u području prava ili ekonomije, imajući u vidu ovlasti koje su im ovim Zakonom dane.

Istaknuto je i da je potrebno razmotriti korištenje pojma savjetovališta budući da ono s jedne strane predstavlja instituciju (ustrojstvene jedinice FINA-e), a s druge strane istodobno i osobe - pojedince (koje su dobile dozvolu za obavljanje poslova savjetovališta).


Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese 


Zakon o stečaju potrošača


Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio dr. sc. Furia Radina, predsjednika Odbora.
                              


PREDSJEDNIK ODBORA

dr.sc. Furio Radin