Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina

Izvješće Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina s rasprave o Izvješću o radu Povjerenstva za rad po pritužbama u Ministarstvu unutarnjih poslova za 2014. godinu - traži se postupanje

Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Hrvatskoga sabora razmatrao je na 59. sjednici održanoj 4. veljače 2014. godine, Izvješće o radu Povjerenstva za postupanje po pritužbama u Ministarstvu unutarnjih poslova za 2014. godinu, koje je Povjerenstvo dostavilo Odboru  i ministru unutarnjih poslova, aktom od 12. siječnja 2015. godine.

U raspravi su se članovi Odbora posebno osvrnuli na podatke iz Izvješća o radu Povjerenstva koji pokazuju da je zbog zadanog zakonskog okvira došlo do daljnjeg povećanja zaostataka u radu Povjerenstva. Objektivni razlozi za to leže i u činjenici da se Povjerenstvo nije sastajalo od 21. veljače do 20. lipnja 2014. zbog imenovanja nove članice Povjerenstva koju je Odbor imenovao temeljem javnog poziva, što je zahtijevalo tomu sukladnu proceduru.

Povjerenstvo u Izvješću navodi da je tijekom 2014. godine zaprimljeno 276 predmeta što je povećanje od 55 predmeta  odnosu na 2013. godinu a da odluka nije donesena u 417 predmeta iz 2013. i 2014. godine. Tijekom 2014. rješavani su predmeti iz 2013. i to 42 predmeta (2013. je riješeno 50 predmeta). Od toga je 8 još u radu, u 1 slučaju je podnositelj pritužbe odustao od svog zahtjeva, u preostala 33 predmeta prema ocjeni Povjerenstva samo su 3 pritužbe utemeljene, u 5 slučajeva ocijenjeno je da su pritužbe djelomično utemeljene, dok je za 18 razmatranih pritužbi ocijenjeno da su neutemeljene. U 7 predmeta Povjerenstvo je utvrdilo  da se ne radi o pritužbama već o upravnom postupku koje stranke vode s MUP-om, a za što Povjerenstvo nije nadležno.

Članovi odbora osvrnuli su se i na konstataciju iznesenu u Izvješću u kojoj se kaže da uslijed velikog broja pristiglih predmeta i poteškoća u radu  „Povjerenstvo nije više u mogućnosti upućivati odgovore strankama u propisanom roku od 90 dana“. Ovaj rok utvrđen je Pravilnikom o načinu rada i postupanja po predstavkama i pritužbama, vođenju evidencije predstavki i pritužbi te o radu Povjerenstva - NN br. 58/12 i 43/13, kojim je utvrđena i obveza Povjerenstva da u slučaju probijanja utvrđenog roka o razlozima mora obavijestiti podnositelja. Povjerenstvo također upozorava da će „nastavak rada Povjerenstva u postojećem zakonskom okviru neminovno dovesti do produljenja roka u kojem će Povjerenstvo biti u mogućnosti dostavljati odgovore građanima“. Naglašava se također da trenutačno stranke čekaju na odgovore i više od godinu dana te da će se taj rok vjerojatno još produljiti.

S obzirom na podatke koji su izneseni u Izvješću, članovi Odbora složili su se s ocjenom Povjerenstva da se postojeće poteškoće ne mogu svladati bez izmjene čl. 5. Zakona o policiji (NN 34/11) odnosno bez uvođenja zamjenskih članova Povjerenstva, uvođenja Službe za unutarnju kontrolu MUP-a kao drugog stupnja provjere i rješavanja pritužbi te rješavanja statusa članova Povjerenstva iz civilnog društva.

Stoga su prije svega istaknuli kako je, u cilju poboljšanja učinkovitosti rada Povjerenstva, potrebno od Vlade Republike Hrvatske ponovno zatražiti izmjene čl. 5. Zakona o policiji i to na način da se ograniči rad Povjerenstva na pritužbe koje se direktno odnose na moguće povrede Zakona o policijskim poslovima i ovlastima (NN 76/09) počinjene postupanjem policijskih službenika, ili u smislu povećanja broja vijeća u kojima zasjeda Povjerenstvo.

Osim toga potrebno je urediti da Služba za unutarnju kontrolu Ministarstva unutarnjih poslova provodi provjere navoda iz pritužbi građana u drugom stupnju radi kvalitetnijeg utvrđivanja činjeničnog stanja (kao što je predviđeno Pravilnikom kada su u pitanju predstavke), a da Povjerenstvo postupa temeljem pritužbi na odgovore Službe za unutarnju kontrolu.

Kako je u raspravi istaknuto, prilikom izmjena spomenutog Zakona treba se imati u vidu da predložena rješenja moraju osigurati nužne pretpostavke za učinkovit rad ovoga tijela čiji je osnovni zadatak građanski nadzor nad postupanjem i ovlastima tijela i službenika Ministarstva unutarnjih poslova. Osim već spomenutog, to se prije svega odnosi na potrebu da tijelo građanskog nadzora ima kompetentan sastav Povjerenstva te osigurane uvjete za ekonomičan i učinkovit rad.

Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno usvojio sljedeći

ZAKLJUČAK

1. Prihvaća se Izvješće o radu Povjerenstva za postupanje po pritužbama u Ministarstvu unutarnjih poslova.

2. Odbor ponovno poziva Vladu Republike Hrvatske da predloži odgovarajuće zakonske izmjene kako bi se stvorile nužne pretpostavke za učinkovit rad Povjerenstva.

 

                                                                                        PREDSJEDNIK ODBORA

                                                                                                   dr. sc.  Furio Radin

 


O tome obavijest:

- Predsjednik Hrvatskoga sabora
- Povjerenstvo za postupanje po pritužbama
  u Ministarstvu unutarnjih poslova