Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina

Izvješće Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina s rasprave o Izvješću o provedbi Akcijskog plana za provedbu Nacionalne strategije za uključivanje Roma, za razdoblje 2013.-2015., za 2013. godinu

Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina razmatrao je, na 57. sjednici održanoj 4. prosinca 2014. godine, Izvješće o provedbi Akcijskog plana za provedbu Nacionalne strategije za uključivanje Roma, za razdoblje 2013..- 2015., za 2013. godinu, koje je Odboru dostavio Ured za ljudska prava i prava nacionalnih manjina temeljem Zaključka Vlade Republike Hrvatske usvojenog na sjednici Vlade održanoj 16. listopada 2014. godine.

Konstatirano je da je tijekom 2013. godine nastavljeno provođenje mjera iz Akcijskog plana u cilju poboljšanja položaja pripadnika romske zajednice u Republici Hrvatskoj te da se provedba Akcijskoga plana u većini područja može ocijeniti zadovoljavajuće.

Osobiti napredak ostvaren je u području odgoja i obrazovanja. Nastavljen je trend povećanja broja djece u predškolskom odgoju i obrazovanju i u programu predškole, kao i povećanje broja učenika u osnovnoškolskom i srednjoškolskom obrazovanju, te povećanje broja učenika u produženom boravku. I tijekom 2013. godine osiguravane su stipendije za redovite učenike srednjih škola i studente – polaznike visokoškolskih programa. Pozitivni pomak u 2013. godini je i značajno veće uključivanje djece u redovite programe predškolskog odgoja od najranijeg uzrasta. Sve to rezultiralo je i povećanim utroškom sredstava za provedbu mjera Akcijskog plana. Kako je dio sredstva koji je Državnim proračunom bio predviđen za odgoj i obrazovanje na jeziku pismu nacionalnih manjina, u cilju realizacije Nacionalne strategije za uključivanje Roma preusmjeravan s programa ostalih manjina na odgoj i obrazovanje djece pripadnika romske nacionalne manjine, zatraženo je obrazloženje utroška tih sredstava, jer se to u Izvješću ne spominje.

Nastavljen je i kontinuitet mjera koje se poduzimaju u području zdravstava, te na području zapošljavanja, pri čemu je u raspravi ocjenjeno da tu rezultati još uvijek nisu zadovoljavajući. Poduzimaju se i mjere socijalne skrbi te aktivnosti na suzbijanju diskriminacije, a nastavljeno je i s rješavanjem statusnih pitanja, kao i s pružanjem pomoći u ostvarivanju prava pripadnika romske nacionalne manjine (odobravanje privremenog i stalnog boravka, primitak u hrvatsko državljanstvo i dr.), na čemu su kao i ranijih godina bili angažirani i mobilni timovi koji djeluju na području Grada Zagreba i devet županija u kojima je najveća koncentracija pripadnika romske nacionalne manjine.

Trend unaprjeđenja kvalitete programa koji pridonose  očuvanju jezičnog i kulturnog identiteta nastavljen je i u 2013. godini. Značajan doprinos poboljšanju ukupnog položaja romske zajednice bio je  i izbor vijeća i predstavnika romske manjine i uključivanjem mlađe generacije Roma u educiranje i osposobljavanje za društvenu angažiranost u svim segmentima, te formiranje i rad Vladinog Povjerenstava za praćenje provedbe Nacionalne strategije za uključivanje Roma, za razdoblje 2013.-2020. godine.

Što se tiče mjera koje se odnose na prostorno uređenje, stanovanje i zaštitu okoliša, naglasak je bio na pomoći pri predaji u zakonskom roku zahtjeva za legalizaciju nezakonito izgrađenih stambenih objekata pripadnika romske nacionalne manjine te pronalaženju izvora sredstava za sufinanciranje troškova legalizacije i rješavanje pripremnih radnji za legalizaciju (rješavanje imovinskih odnosa i izrada potrebne dokumentacije). U ovim aktivnostima značajan doprinos dali su predstavnici same romske zajednice, osobito zastupnik romske nacionalne manjine u Hrvatskom saboru, koji su izravno sudjelovali u rješavanju brojnih problema kojima je ova zajednica opterećena kada je u pitanju stanovanje i prostorno (komunalno i drugo) uređenje naselja u kojima u većem broju stanuju pripadnici romske nacionalne manjine. Pri tome je u raspravi naglašeno da se u narednom razdoblju osobita pažnja mora obratiti na mjere koje se trebaju poduzimati na razini jedinica lokane i područne samouprave, jer se tu rješavaju brojni životni problemi s kojima se suočavaju pripadnici romske nacionalne manjine. Stanje nije zadovoljavajuće, što pokazuje i podatak, da je od ukupno 33 općine i županije, koje prema Nacionalnoj strategiji imaju obvezu donijeti svoje akcijske planove, svega njih pet to do sada učinilo.

Naglašena je i potreba unaprjeđenje prikupljanja statističkih podataka, obzirom da su pouzdani podaci  pretpostavka za učinkovitije poduzimanje mjera kojima se nastoji poboljšati položaj pripadnika romske nacionalne manjine. Jednako tako i dalje se mora inzistirati na transparentnom trošenju sredstva, koja se u državnom proračunu i u proračunima županija i općina osiguravaju za potrebe romske nacionalne manjine, kako bi se ta sredstva stvarno i trošila za predviđene namjene. U protivnom se stječe utisak da se u proračunima osiguravaju značajna sredstva, a da stvarni učinci ne odgovaraju osiguranim sredstvima.
Istaknuto je, također, da se čim prije mora pristupiti korigiranju Nacionalne strategije za uključivanje Roma, kao i donošenju novog Akcijskog plana, kako bi se ti dokumenti uskladili s novonastalom situacijom i aktualnim potrebama romske zajednice.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno donio sljedeći

ZAKLJUČAK

1. Prima se na znanje i podržava Izvješće o provedbi Akcijskog plana za provedbu Nacionalne strategije za uključivanje Roma, za razdoblje od 2013. do 2015. godine, za 2013. godinu.
2. Ocjena je Odbora kako je potrebno da Vlada Republike Hrvatske kao i do sada kontinuirano nadzire provedbu Akcijskog plana. Očekuje se također da Vlada  i nadalje putem Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina informira Odbor o provedbi  navedenog dokumenta.    
                        

                                                                                        PREDSJEDNIK ODBORA

                                                                                                 dr.sc. Furio Radin

O tome obavijest:
- Ured za ljudska prava i prava nacionalnih manjina