Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina

Izvješće Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o nacionalnom preventivnom mehanizmu za sprječavanje mučenja i drugih okrutnih, neljudskih ili ponižavajućih postupaka ili kažnjavanja, P. Z. br. 717

Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Hrvatskoga sabora razmotrio je na 54. sjednici održanoj 22. listopada 2014. godine, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakon o nacionalnom preventivnom mehanizmu za sprječavanje mučenja i drugih okrutnih, neljudskih ili ponižavajućih postupaka ili kažnjavanja, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 9. listopada 2014. godine. 

Odbor je ovaj zakon razmatrao kao matično radno tijelo.

U raspravi je podržano donošenje izmjena i dopuna Zakona kojima bi se stvorile pretpostavke za veću učinkovitost Nacionalnog preventivnog mehanizma. Naglašeno je da je ključna mjera u tom pravcu povećanje broja obilazaka mjesta gdje se nalaze ili bi se mogle nalaziti osobe lišene slobode. Dosadašnja praksa je pokazala da su obilasci i utvrđivanje činjeničnog stanja na licu mjesta iznimno značajni za prevenciju i zaštitu osoba lišenih slobode od najtežih oblika kršenja njihovih temeljnih ljudskih prava. Podatak naveden u obrazloženju Prijedloga zakona prema kojem je od srpnja 2012. godine, kada je započelo obavljanje poslova Nacionalnog preventivnog mehanizma, pa do kraja 2013. godine provedeno svega 19 obilazaka (što je znatno manje nego u drugim zemljama koje imaju takav mehanizam zaštite), ukazuje da je nužno stvoriti zakonske pretpostavke da se broj obilazaka znatnije poveća.

Postavljeno je također i pitanje kriterija za odabir udruga i neovisnih stručnjaka koji uz pučku pravobraniteljicu sudjeluju u provedbi mjera Nacionalnog preventivnog mehanizma. Ovo tim prije što će se udruge birati na temelju javnog poziva, dok to kod odabira neovisnih stručnjaka nije slučaj, iako i o jedinima i drugima odlučuje samo pučka pravobraniteljica.

Također je ukazano na činjenicu da se iz Prijedloga zakona ne vidi kako će se financirati participiranje predstavnika udruga i neovisnih stručnjaka u radu Nacionalnog preventivnog mehanizma, obzirom da se u obrazloženju Prijedloga zakona navodi da za provedbu ovog Zakona nije potrebno osigurati dodatna sredstva u Državnom proračunu. Nejasno je i tko će određivati visinu naknade za predstavnike udruga i neovisne stručnjake budući da je brisana dosadašnja odredba koja je uređivala da pučka pravobraniteljica posebnom odlukom određuje visinu naknade.

Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese  sljedeće

ZAKLJUČKE


1. Prihvaća se Prijedlog zakon o izmjenama i dopunama Zakon o nacionalnom preventivnom mehanizmu za sprječavanje mučenja i drugih okrutnih, neljudskih ili ponižavajućih postupaka ili kažnjavanja.

2. Stajališta, primjedbe, prijedlozi i mišljenja izneseni u raspravi o Prijedlogu zakona upućuju se predlagatelju radi pripreme konačnog prijedloga zakona.
                

Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio dr.sc. Furia Radina, predsjednika Odbora.
                                                                                

                                                                                         PREDSJEDNIK ODBORA

                                                                                               dr.sc. Furio Radin