Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina

Izvješće Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina s rasprave o Izvješću ministra unutarnjih poslova o obavljanju policijskih poslova u 2013. godini

Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina razmatrao je, na 46. sjednici održanoj 21. svibnja 2014. godine, Izvješće ministra unutarnjih poslova o obavljanju policijski poslova u 2013.,  koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavio ministar unutarnjih poslova, aktom od 28. ožujka 2014. Odbor je Izvješće razmatrao kao zainteresirano radno tijelo.

U raspravi su članovi Odbora sukladno djelokrugu Odbora utvrđenom člankom 79. Poslovnika Hrvatskoga sabora, detaljnije razmotrili one dijelove Izvješća koji se odnose na primjenu policijskih ovlasti kojima se  zadire u temeljna ljudska prava i slobode. Razmotrena je također i provedba zakonom propisanog parlamentarnog i građanskog nadzora nad postupanjem policije, te pitanja koja se tiču zakonom zajamčene zastupljenosti pripadnika nacionalnih manjina u okviru policije.

Ukazano je na podatak u Izvješću prema kojem je tijekom 2013.g. zaprimljeno 2.520 pritužbi, predstavki i anonimnih podnesaka koji su se odnosili na postupke policijskih službenika, a što je 52,5%  više nego u 2012. godini. Od ukupnog broja riješenih predstavki (2.238) Služba unutarnje kontrole Ministarstva ocijenila je da ih je 3,4% bilo utemeljeno, a 5,7% djelomice utemeljeno, dok je  90,9% nepotvrđeno ili neutemeljeno.

Povjerenstvo za postupanje po pritužbama u Ministarstvu, kao tijelo građanskog nadzora ustanovljeno temeljem  Zakona o policiji (čija 2 člana imenuje Odbor), zaprimilo je tijekom 2013. godine 221 pritužbu, što je 10,9% od 2034 predstavke koliko ih je Služba unutarnje kontrole MUP-a ocijenila nepotvrđenima ili neutemeljenima. Povjerenstvo je od zaprimljene 221 pritužbe  riješilo 45 (20,4%), i kako se kaže u Izvješću, u njih 77,8% potvrđena je neutemeljenost. Međutim, ovaj podatak istovremeno pokazuje da je u 22,2% slučajeva Povjerenstvo utvrdilo potpunu ili djelomičnu utemeljenost pritužbi, i to u predmetima u kojima je prethodno u tijelima MUP-a ocjenjeno da se radi o nepotvrđenim ili neutemeljenim pritužbama građana. U raspravi je istaknuto da navedeni podaci ukazuju na značaj građanskog nadzora. S druge strane, podatak da je Povjerenstvo u tijeku 2013. godine uspjelo razmotriti samo 20,4% od zaprimljenih pritužbi, ukazuje na potrebu da se zakonom učinkovitije urede pitanja vezana uz njegov rad.

Odbor je na svojoj 42. sjednici održanoj 11. veljače ove godine razmatrao Izvješće o radu Povjerenstva za 2013. godinu, i o raspravi i usvojenim zaključcima izvijestio je Vladu Republike Hrvatske. Odbor je pozvao Vladu  da razmotri Izvješće Povjerenstva i žurno predloži odgovarajuće izmjene i dopune Zakona o policiji (NN 34/11), kako bi se stvorile nužne pretpostavke za učinkovit rad tog tijela građanskog nadzora.  U međuvremenu je došlo i do potpunog zastoja u radu Povjerenstva, što također pokazuje da se moraju naći bolja zakonska rješenja. Predstavnici Ministarstva izvijestili su Odbor da je ovaj problem u Ministarstvu razmatran i da je s tim u vezi pripremljen koncept izmjena i dopuna Zakona. Imajući u vidu navedeno, članovi Odbora složili su se da bi Sabor svojim zaključkom trebao zatražiti od Vlade da u najkraćem roku predloži navedene zakonske promjene, tako da se zakonodavni postupak završi najkasnije u roku od narednih 6 mjeseci.

Dana je i primjedba da je u Izvješće trebalo uključiti i očitovanje policije o slučajevima koji su široj javnosti poznati, najviše zahvaljujući medijskom izvještavanju, a koji ukazuju na moguće prekoračenje zakonskih ovlasti od strane policije s težim posljedicama kršenja ljudskih prava (slučaj prisilnog smještaja uhićenog u psihijatrijsku ustanovu na 10 mjeseci uz istovremeno uskraćivanje prava na drugo liječničko mišljenje, te teška povreda jednog prosvjednika prilikom policijske intervencije zbog skidanja dvojezičnog natpisa).
 
U raspravi je također ukazano i na slučajeve kaznenih djela u kojima su oštećena strana pripadnici srpske nacionalne manjine, od kojih su neka bila iznimno zabrinjavajuća (kao što je podmetanje eksplozivne naprave u prostorijama te zajednice u Splitu, i dr.) . Počinitelji često nisu otkriveni, a postupanje policije bilo je takvo da je upućivalo ili na nedovoljnu angažiranost ili u nekim slučajevima na moguće prekoračenje ovlasti i kršenje ljudskih prava pripadnika te nacionalne manjine. Postavljeno je i pitanje ispunjavanja preuzetih obveza u pogledu zastupljenosti pripadnika srpske nacionalne manjine u policiji. Odbor je o tome raspravljao na svojoj 31. sjednici održanoj 10. srpnja 2013. godine i o raspravi i usvojenom zaključku izvijestio Vladu Republike Hrvatske. Pozvao je tada Vladu Republike Hrvatske da osigura ostvarivanje i zaštitu stečenih prava srpske zajednice u Republici Hrvatskoj koja je zajamčena Temeljnim sporazumom o području istočne Slavonije, Baranje i zapadnog Srijema od 12. studenoga 1995. (Erdutski sporazum) i Pismom Vlade RH Vijeću sigurnosti UN-a o dovršenju mirne reintegracije od 13. siječnja 1997. godine. Istaknuto je da se tim aktima koji imaju i međunarodni karakter, jamči uz ostalo, pravo imenovanja  u Ministarstvu unutarnjih poslova na razini ne manjoj od mjesta pomoćnika ministara, te zastupljenost uključujući i najviše položaje u policiji na lokalnoj razini. Član Odbora i zastupnik iz reda srpske nacionalne manjine u raspravi je istaknuo da je ova zajamčena zastupljenost bila ostvarivana do 2011. godine, a da poslije toga još uvijek nije i pored poziva koji je Odbor uputio Vladi Republike Hrvatske.      
 
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese sljedeći

ZAKLJUČAK

1. Prihvaća se Izvješće ministra unutarnjih poslova o obavljanju policijskih poslova u 2013. godini.

2. Zadužuje se Vlada Republike Hrvatske da u roku od 6 mjeseci predloži izmjene i dopune Zakona o policiji, u cilju stvaranja pretpostavki za učinkovitije postupanje Povjerenstva za rad po pritužbama u Ministarstvu unutarnjih poslova, kao i da poduzme odgovarajuće mjere za učinkovitiji nadzor postupanja policijskih službenika pojačanim djelovanjem nadležnih tijela Ministarstva unutarnjih poslova.

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio dr.sc. Furia Radina, predsjednika Odbora.                                                         
                  

PREDSJEDNIK ODBORA
dr.sc. Furio Radin