Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina

Izvješće Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina o Izvješću zastupnice Republike Hrvatske pred Europskim sudom za ljudska prava za 2012. godinu

Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Hrvatskoga sabora razmotrio je, na 36. sjednici održanoj 6. studenoga 2013. godine, Izvješće zastupnice Republike Hrvatske pred Europskim sudom za ljudska prava za 2012. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila zastupnica Republike Hrvatske pred Europskim sudom za ljudska prava, aktom od 17. listopada 2013. godine.

Odbor je navedeno Izvješće razmatrao kao matično radno tijelo.

Članova Odbora podržali su razmatrano Izvješće ocjenjujući da daje cjelovit uvid u rad zastupnice Republike Hrvatske pred Europskim sudom za ljudska prava.

U raspravi su s osobitom pozornošću razmotreni podaci iz Izvješća prema kojima je broj predmeta iz Republike Hrvatske pred Europskim sudom gotovo u stalnom porastu kao i da se taj trend nastavlja i u tekućoj godini te da se osobito povećava broj kompleksnijih predmeta koji se odnose na teže povrede ljudskih prava i temeljnih sloboda, uslijed čega se razmjeno povećavaju i poslovi Ureda. Imaju pri tome ima u vidu da je u Uredu popunjeno svega 50% od sistematiziranih radnih mjesta, te da Ured nema odgovarajuće prostorne uvjete za rad i potrebnu opremu, u raspravi su podržani zahtjevi zastupnice za povećanjem sredstva kojima bi se osiguralo zapošljavanje odgovarajućih kadrova i stvorile prostorne i tehničke pretpostavke (nabavka potrebne IT opreme), kako bi Ured mogao uspješno izvršavati svoje obveze. Kako presude protiv Republike Hrvatske dovode do sve većih obveza za državni proračun (2012. godine u odnosu na 2011. godinu izdaci su povećani za 70%), ali i do povećanja nepovjerenja u pravni sustav države, izneseno je mišljenje da se mora postaviti pitanje odgovornosti tijela uslijed čijeg načina postupanja dolazi do kršenja konvencijskih prava, a što onda generira i financijske i političke posljedice za državu.

S obzirom da presude i odluke Europskog suda za ljudska prava postaju sastavni dio našeg domaćeg pravnog sustava, postavljeno je pitanje u kojoj mjeri se provodi edukacija u tijelima na čiji se rad presude odnose. S ciljem da se propusti u postupanju ne bi ponavljali, zatraženo je da se rad odgovornih tijela konstantno analizira kako bi se utvrdilo dolazi li do kvalitativnih promjena u njihovom radu, o čemu bi Sabor također trebalo izvještavati. Podržano je stajalište izneseno u Izvješću da sadašnje rješenje prema kojem se dosuđene pravične naknade isplaćuju iz proračunskih sredstava Ureda, nije stimulativno za promjenu ponašanja tijela koja su svojim djelovanjem ili propustima izravno uzrokovala povredu konvencijskih prava i uz to prouzročila trošak za državni proračun. Obzirom na to, mišljenje je da bi, kako to čini i sve veći broj članica Vijeća Europe, trebalo ići na model izravne financijske odgovornosti tijela koja su svojim postupanjem i propustima odgovorna za kršenje konvencijskih prava.

Da bi se osigurala kvalitetnija suradnja Ureda i svih tijela čiji je rad u vezi s postupcima pred Europskim sudom i učinkovitije izvršavanje presuda tog Suda, u raspravi je podržan prijedlog iznesen u Izvješću da se treba donijeti poseban zakon kojim bi se ta pitanja uredila.

Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese sljedeće

ZAKLJUČKE

1. Prihvaća se Izvješće zastupnice Republike Hrvatske pred Europskim sudom za ljudska prava za 2012. godinu.

2. Zadužuje se Vlada Republike Hrvatske da pripremi i podnese Hrvatskome saboru prijedlog zakona kojim bi se cjelovito uredila suradnja svih tijela čiji je rad povezan s postupcima pred Europskim sudom za ljudska prava i izvršenjem presuda i odluka tog Suda.

3. Zadužuje se Vlada Republike Hrvatske da u pripremi Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu osigura potrebna sredstava kako bi se stvorile nužne kadrovske, prostorne i tehničke pretpostavke za uspješan rad Ureda zastupnice Republike Hrvatske pred Europskim sudom za ljudska prava.

Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio dr. Furia Radina, predsjednika Odbora.

PREDSJEDNIK ODBORA

dr. sc. Furio Radin