Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina

Izvješće Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina s rasprave o Izvješću o obavljanju poslova Nacionalnog preventivnog mehanizma za 2012. godinu

Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Hrvatskoga sabora razmotrio je na 34. sjednici održanoj 16. listopada 2013. godine, Izvješće o obavljanju poslova Nacionalnog preventivnog mehanizma za 2012. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila pučka pravobraniteljica, aktom od 28. lipnja 2013. godine.

Odbor je navedeno Izvješće razmatrao kao matično radno tijelo.

U raspravi su se članovi Odbora posebno osvrnuli na podatke o ustanovama u kojima su smještene osobe lišene slobode, a koje su članovi Nacionalnog preventivnog mehanizma obišli. Budući da se navodi kako su obiđena 3 zatvora, 2 pritvorske jedinice i prostorije za zadržavanje u MUP-u te 2 doma za psihički bolesne odrasle osobe, skrenuta je pozornost na potrebu nadziranja i prisilnog smještanja u psihijatrijske ustanove protiv volje same osobe ili članova obitelji. Takvi su slučajevi izazvali veliku pozornost u javnosti, a o njima su izvještavali i tiskani i elektronički mediji jer je riječ o osobama koje su primjerice ukazivale na kriminal u razminiranju ili su kritizirali poteze nekih visokih dužnosnika na način i putem medija koji njima nije bio prihvatljiv, odnosno ukazivale na druga društveno neprihvatljiva ponašanja. Osim toga, istaknuto je i prisilno smještanje starijih osoba u ovakve ustanove, čemu je u većini slučajeva prethodilo oduzimanje poslovne sposobnosti, a sve s ciljem otuđivanja njihove imovine. Predloženo je stoga da pučka pravobraniteljica ovoj problematici posveti više pozornosti, osobito s obzirom na ovlast Nacionalnog preventivnog mehanizma da može nenajavljeno pregledati prostorije u kojima se nalaze osobe lišene slobode te slobodno s njima razgovarati bez nazočnosti službene osobe, ali i razgovarati s drugim osobama koje im mogu dati odgovarajuće informacije vezane uz sumnju na kršenje ljudskih prava postupanjem u tijelu ili ustanovi koja se obilazi.

Skrenuta je pozornost i na potrebu preventivnog obilaska psihijatrijskih ustanova, ne samo državnih već i privatnih, u kojima su uvjeti smještaja često potpuno neprimjereni. Izraženo je mišljenje da bi obilaženje ovakvih ustanova pomoglo ministarstvu nadležnom za socijalnu politiku kako ono ne bi moralo zatvarati takve ustanove zbog neispunjavanja zakonskih preduvjeta za obavljanje djelatnosti.

Ukazano je i na činjenicu da su gotovo sve presude Europskog suda za ljudska prava koje se odnose na Hrvatsku u području zatvorskog sustava, donesene zbog stanja u Zatvoru u Zagrebu, a budući da je taj zatvor obiđen prošle godine, postavljeno je pitanje je li Ministarstvo pravosuđa dostavilo podatke što je poduzeto kako bi se otklonile nepravilnosti u tom zatvoru. Postavljeno je i pitanje zašto se obilazilo tursku novinarku u Zatvorskoj bolnici kada se zna da nije bilo nikakvih pritužbi na postupanje prema njoj u Hrvatskoj te stoga ni kršenja njezinih ljudskih prava dok je čekala odluku o izručenju.

Kako je jedan od posjećenih zatvora bio i Zatvor u Osijeku postavljeno je pitanje što se dodatno može poduzeti da bi se spriječili tragični ishodi koji su rezultat neprimjerenog smještaja u tom zatvoru, a koji su uzrokovani prevelikim brojem zatvorenika smještenih u jednoj prostoriji tijekom ljetnih mjeseci, pri iznimno visokim temperaturama.

Istaknuto je i pitanje zdravstvene zaštite, osobito u velikim zatvorima kao što je primjerice Zatvor u Glini kojemu nedostaju liječnici, terapiju često dijele pravosudni policajci, a problem je kako uopće doći do osnovne medicinske njege. S obzirom na preporuku pravobraniteljice da je u ovom području potrebno izdvojiti zdravstvenu zaštitu iz sustava pravosuđa, izražena je bojazan da bi pojedini zatvori mogli u potpunosti ostati bez ikakve liječničke pomoći.

Obzirom da je u ranijim raspravama zatraženo da zatvorski sustav mora osigurati uvjete i za ostvarivanje seksualnih prava zatvorenika, zatraženo je da se i tom pitanju obrati pažnja, te da u narednom izvješću bude sadržana informacija što je s tim u vezi urađeno.

Budući da je temeljni zadatak Nacionalnog preventivnog mehanizma redovito obilaženje mjesta u kojima se nalaze ili bi se mogle nalaziti osobe lišene slobode radi jačanja njihove zaštite od mučenja i drugih okrutnih, neljudskih ili ponižavajućih postupaka ili kažnjavanja, predloženo je da se plan posjeta dostavi Odboru kako bi se članove Odbora upoznalo s planiranim aktivnostima te otvorio prostor za eventualne prijedloge za obilazak.

Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (6 glasova „za“ i 2 „suzdržana“) odlučio predložiti Hrvatskom saboru da prihvati 


Izvješće o obavljanju poslova Nacionalnog preventivnog mehanizma za 2012. godinu   


Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio dr. Furia Radina, predsjednika Odbora.

 

                                                                                           PREDSJEDNIK ODBORA

                                                                                               dr. sc.  Furio Radin