Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina

Izvješće Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina s rasprave o Izvješću ministra unutarnjih poslova o obavljanju policijskih poslova u 2012. godini

Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina razmatrao je, na 30. sjednici održanoj 19. lipnja 2013. godine, Izvješće ministra unutarnjih poslova o obavljanju policijski poslova u 2012.,  koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 29. svibnja 2013.
 
Odbor je Izvješće razmatrao kao zainteresirano radno tijelo.

U raspravi su se članovi Odbora posebno osvrnuli na ona područja analizirana u izvješću koja su od posebnog interesa za ovaj Odbor s obzirom na njegovu nadležnost utvrđenu čl. 71. Poslovnika Hrvatskoga sabora.

Prije svega zatražene su dodatne informacije vezane za funkcioniranje Povjerenstva za rad po pritužbama u Ministarstvu unutarnjih poslova budući da ono nije spomenuto u predmetnom izvješću za 2012. godinu. Kako je istaknuto, sukladno čl. 5.st.3. Zakona o policiji, Odbor je imenovao dva člana povjerenstva u rujnu 2012. godine, a ministar unutarnjih poslova prethodno je u lipnju 2012. imenovao jednog službenika Ministarstva unutarnjih poslova. Time su stvoreni uvjeti za rad Povjerenstva te nije jasno zašto je ono počelo s radom tek u veljači ove godine. Predloženo je da se, ukoliko postoje određene prepreke za učinkoviti rad Povjerenstva, predlože potrebne izmjene bilo pravilnika bilo zakona u dijelu kojim se on uređuje.

S tim u vezi, skrenuta je pozornost na ogroman nerazmjer u broju zaprimljenih predstavki građana (1.848) koje su se odnosile na dvojbene postupke policijskih službenika i broju  riješenih predstavki koje su utemeljene (svega 60) ili djelomično utemeljene (87). Izraženo je mišljenje da je ove podatke potrebno obrazložiti i s obzirom na broj postupaka uporabe sredstava prisile (4.226), od čega predlagatelj navodi da je bilo opravdanih 4.198, neopravdanih 28, uz 1 stegovni postupak, te da je lako nastradalo 612 građana, teško njih 15. Osim toga, i u Izvješću pučkog pravobranitelja za prethodnu godinu u dijelu koji se odnosi na pritužbe građana vezene za postupanje policijskih službenika ističe se da su obrazloženja ministarstva bila uglavnom formalna te da se nije ulazilo dublje u ispitivanje svih okolnosti koje su relevantne za pojedine slučajeve. Naglašeno je da policija ne koristi mogućnost pokretanja prekršajnih postupaka i po odredbama Zakonu o suzbijanju diskriminacije, te je u tom smislu potrebno dodatno educirati policijske službenike.

Zatražena su dodatna obrazloženja o načinu praćenja zločina iz mržnje te o preventivnom djelovanju u slučajevima nasilja u obitelji, osobito kada je nasilnik i policijski službenik. U tom slučaju očekuje se daleko učinkovitije postupanje nadležnih službi kako bi se spriječili tragični ishodi.

S obzirom na sve inovativnije načine raspačavanja droga, kao i nove vrste droga, članove Odbora je zanimalo koliko je službenika policije angažirano u suzbijanju ovih kaznenih djela. Naime, kako je istaknuto, na poslovima suzbijanja kriminaliteta angažirano je 3062 službenika, a prema neslužbenim informacijama na razini pojedinih županija na sprječavanju kriminaliteta vezanog za krijumčarenje i zlouporabu droga radi svega po 2 ili 3 policijska službenika.

Imajući u vidu broj putnika koji su u protekloj godini prešli državnu granicu RH (gotovo 132 milijuna), od čega su drugi po brojnosti putnici koji su prešli granične prijelaze s BiH (oko 32% od ukupnog broja), članovi Odbora su posebno zatražili što žurnije postupanje nadležnih ministarstva kako bi se našlo rješenje za pojedine malogranične prijelaze koji su se najčešće koristili. Naglasili su također da je s obzirom na skorašnji ulazak RH u EU potrebo informirati građane koji će im dokumenti biti potrebni za prelazak granice s BiH.

Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (7 glasova „za“ i 2 „suzdržana“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese sljedeći

ZAKLJUČAK

Prihvaća se Izvješće ministra unutarnjih poslova o obavljanju policijskih poslova u 2012. godini.

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio dr.sc. Furia Radina, predsjednika Odbora.                                                         
                             


                                                                                        PREDSJEDNIK ODBORA

                                                                                                 dr.sc. Furio Radin