Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Hrvatskoga sabora razmotrio je, na 29. sjednici održanoj 28. svibnja 2013. godine, Izvješće o radu pravobraniteljice za osobe s invaliditetom za 2012. godinu, koje je Hrvatskom saboru dostavila pravobraniteljica za osobe s invaliditetom, aktom od 31. ožujka 2013. godine.
Odbor je navedeno Izvješće razmatrao kao zainteresirano radno tijelo.
Članovi Odbora u raspravi su podržali razmatrano Izvješće ocjenjujući da se njime daje realna slika ostvarivanja prava osoba s invaliditetom, kao i aktivnosti koje je pravobraniteljica poduzimala tijekom 2012. godine sukladno svojim zakonskim ovlastima.
Razmatrajući strukturu pritužbi koje je Ured pravobraniteljice primio tijekom 2012. godine, Odbor je konstatirano da nije došlo do veće promjene u odnosu na prethodnu godinu, odnosno da su problemi koji su i u ranijim razdobljima označavani kao najizraženiji i u ovom Izvješću navedeni kao problemi koji su najviše opterećivali osobe s invaliditetom: oblast socijalne skrbi, problemi pristupačnosti, stanovanja i mobilnosti, zaštita od diskriminacije u području rada, pristupačnost sustava odgoja i obrazovanja osobama s invaliditetom, ostvarivanje prava iz oblasti zdravstvene zaštite i mirovinskog osiguranja, te položaj i financiranje udruga osoba s invaliditetom koje svojim uslugama nadopunjavaju sustav institucionalne pomoći.
Iako je problem osiguravanja potrebnih financijskih sredstva sigurno jedna od ključnih prepreka za ostvarivanje zakonom zajamčenih prava, u raspravi je istaknuto da je uz osiguravanje financijskih sredstava jednako bitno raditi i na jačanju svijesti, odnosno senzibiliteta za probleme osoba s invaliditetom, i to na svim razinama, jer se u praksi pokazalo da dovoljno senzibiliteta ponekad ne pokazuju niti pojedina državna tijela i njihovi predstavnici.
Istaknuto je da ima situacija kada se i s manjim sredstvima ali uz potrebno razumijevanje neki od problema mogu riješiti. Izneseni su primjeri institucija koje su vlastitim skromnim sredstvima, ne čekajući pomoć šire zajednice, uklonile arhitektonske i komunikacijske barijere i tako osigurale pristupačnost osobama s invaliditetom.
Predloženo je također da ministarstva i druga tijela koja izravno rade s osobama s invaliditetom, u okviru svoje unutarnje organizacije trebaju odrediti zaposlenike ili organizacijske jedinice zadužene za probleme osoba s invaliditetom, kako bi im se olakšala komunikacija i rješavanje problema zbog kojih se obraćaju. Naglašena je i potreba ustanovljavanja registra osoba s invaliditetom, kako bi se na svakom području i u svakoj instituciji (škole, fakulteti i druge ustanove) mogle planirati potrebne mjere i sredstva.
U raspravi je ukazano i na potrebu posvećivanja osobite pozornosti ženama s invaliditetom koje su žrtve nasilja u obitelji. Njihovim potrebama nisu u dovoljnoj mjeri prilagođena ni skloništa za žrtve nasilja, uslijed čega su dodatno diskriminirane.
Kada je u pitanju financiranje udruga osoba s invaliditetom, upozoreno je da se mora imati u vidu specifičan položaj i značaj udruga koje pružaju izravnu pomoć osobama s invaliditetom, obzirom da one popunjavaju praznine kada država ne osigurava usluge kroz sustav. Stoga, dok se pružanje usluga ne ustanovi na drugačiji način ili ne uspostavi drugačiji način financiranja programa i projekata koje one realiziraju, za njih bi se svakako morala osiguravati sredstva, kako ne bi bio doveden u pitanje uspostavljeni standard pomoći.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese sljedeći
ZAKLJUČAK
Prihvaća se Izvješće o radu pravobraniteljice za osobe s invaliditetom za 2012. godinu.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio dr. Furia Radina, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
dr. sc. Furio Radin