Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Hrvatskoga sabora razmotrio je, na 29. sjednici održanoj 28. svibnja 2013. godine, Izvješće o radu pravobraniteljice za djecu za 2012. godinu, koje je Hrvatskom saboru dostavila pravobraniteljica za djecu, aktom od 29. ožujka 2013. godine.
Odbor je navedeno Izvješće razmatrao kao zainteresirano radno tijelo.
Članovi Odbora u raspravi su podržali razmatrano Izvješće, ukazujući na osobit značaj preporuka koje pravobraniteljica upućuje nadležnim tijelima i institucijama. Podatak da se od danih preporuka realizira njih tek oko 34%, ocijenjen je krajnje nezadovoljavajućim, te je naglašena potreba da nadležna tijela s daleko više uvažavanja moraju pristupati problemima na koje se u izvješćima ukazuje, uz obvezu izvještavanja o poduzetom.
Osobito zabrinjavajućim ocijenjene su konstatacije u Izvješću prema kojima, kao i prethodnih godina, razina zaštite djece koja su suočena s prekidom bračne ili izvanbračne zajednice roditelja i dalje nije zadovoljavajuća, kao i kada je u pitanju zaštita djece od nasilja i zanemarivanja. S tim u vezi podržani su zahtjevi pravobraniteljice da se novim Obiteljskim zakonom koji je u pripremi urede na učinkovitiji način pitanja konfliktnih razvoda, mjere obiteljsko-pravne zaštite, uzdržavanje i druga pitanja iz ove oblasti koja sada nisu riješena na zadovoljavajući način, kao i prijedlozi pravobraniteljice u pogledu zakonskih rješenja u oblasti socijalne skrbi i udomiteljstva, imajući u vidu potrebu poboljšanja usluga socijalnog zbrinjavanja djece i sustava udomiteljstva.
Istaknuto je da se znatno više pažnje mora usmjeriti na pravovremenu i stručnu zaštitu djece od nasilja i zanemarivanja. Nasilje u odgojno-obrazovnim ustanovama sve češće se prepliće i s nasiljem putem interneta i mobitela, a odgojno-obrazovni djelatnici javno izražavaju nemoć, pa se stječe utisak da se radi o nerješivom problemu, što je neprihvatljiva poruka, koja ukazuje na potrebu osmišljenog pristupa ovom problemu u čijem razrješavanju moraju sudjelovati svi odgovorni: roditelji, odgojno-obrazovne ustanove i nadležne društvene institucije. Uz ostalo, navedeni problemi ukazuju i na potrebu poboljšavanja sadržaja odgoja i obrazovanja, uključujući osiguravanje odgovarajućih prostornih i kadrovskih kapaciteta odgojno-obrazovnih ustanova, kao i kontinuirano stručno osposobljavanje i usavršavanje odgajatelja, učitelja, nastavnika, stručnih suradnika i ravnatelja u području ljudskih prava i prava djece te uspostavljanje sustava vrednovanja rada i licencije za rad.
Izraženo je i mišljenje da i mediji u pogledu istaknutih problema ne ispunjavaju na zadovoljavajući način svoje obveze, obzirom da su neprihvatljivi sadržaji i dalje dostupni djeci bez većih ograničenja.
Širu društvenu akciju zahtjeva i činjenica, na koju se također ukazuje u Izvješću, da se iznimno velik broj djece i to čak one mlađe od 14 godina zatiče u kasnim noćnim satima bez nadzora roditelja na javnim mjestima (na ulici, u kafićima), pri čemu zabrinjava spremnost velikog broja roditelja da takve pojave dopuštaju i opravdavaju.
Ukazano je i na raširenu pojavu nepoštivanje zabrane točenja alkohola maloljetnicima i na potrebu da nadležna tijela pojačaju kontrolu i sankcioniranje takvih postupaka.
Zatraženo je da se u slijedeća izvješća pravobraniteljice uključi i problem iskorištavanja djece za prošnju, obzirom da se radi o raširenoj pojavi s teškim posljedicama, kojoj do sada nije posvećena odgovarajuća pažnja.
Upozoreno je i nedovoljan broj dječjih odjela u zdravstvenim ustanovama, kao i na loše održavanje i opremljenost postojećih, te na potrebu da se tom problemu posveti više pozornosti.
Naglašeno je također da se sve ugroženiji životni standard, život u neprimjerenim stambenim uvjetima, ovrhe sredstava roditelja i drugi problemi izazvani siromaštvom, snažno odražavaju i na život djece, što zahtjeva povećanu socijalnu osjetljivost društva.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese sljedeći
ZAKLJUČAK
Prihvaća se Izvješće o radu pravobraniteljice za djecu za 2012 godinu.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio dr. Furia Radina, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
dr. sc. Furio Radin