Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina

Izvješće Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina s rasprave o Posebnom izvješću pravobraniteljice za osobe s invaliditetom

Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Hrvatskoga sabora razmotrio je, na 20. sjednici održanoj 23. siječnja 2013. godine, Posebno izvješće pravobraniteljice za osobe s invaliditetom, koje je Hrvatskom saboru dostavila pravobraniteljica za osobe s invaliditetom, aktom od 15. studenoga 2012. godine.

Odbor je navedeno Izvješće razmatrao kao zainteresirano radno tijelo.

U uvodnom izlaganju pravobraniteljice za osobe s invaliditetom, a i tijekom rasprave, naglašeno je da Konvencija o osobama s invaliditetom nadopunjuje ostale međunarodne ugovore o zaštiti ljudskih prava te pojašnjava obveze država kada je riječ o poštivanju i osiguravanju jednakog uživanja ljudskih prava osoba s invaliditetom. Posebno je istaknuto da je najvažnija novina koju uvodi Konvencija odmicanje od medicinskog modela invaliditeta i usvajanje socijalnog modela i modela ljudskih prava, što znači da se invaliditet shvaća kroz interakciju oštećenja i okoline koja uslijed svoje neprilagođenosti oštećenje pretvara u invaliditet. Naglasak je stavljen na preostale sposobnosti i oslonjen je na procjenu sustava potpore koji društvo treba osigurati osobi kako bi se njezine mogućnosti izjednačile s mogućnostima ostalih građana bez oštećenja.

Kada je riječ o Republici Hrvatskoj koja je među prvim zemljama potpisala i ratificirala  Konvenciju, posebno je istaknuto da je temeljem dosadašnjeg rada Ureda pravobraniteljice, ocijenjeno kako hrvatska javnost i sve razine vlasti nisu dovoljno upoznate s tim tko su osobe s invaliditetom i koje su obveze države u osiguravanju socijalnog modela u politici za osobe s invaliditetom. Naglašeno je da se uglavnom smatra kako su osobe s invaliditetom samo one osobe koje imaju tjelesna ili osjetilna oštećenja, a zaboravlja se na osobe s intelektualnim teškoćama te osobe s metalnim ili psiho-socijalnim oštećenjima. Osim toga, posebno je istaknuto da se građanska i politička prava moraju odmah zaštiti i dalje promicati, a da se moraju poduzeti sve potrebne mjere kako bi se postupno ostvarivala ekonomska, socijalna i kulturna prava. Naveden je i podatak da je u Republici Hrvatskoj 520.488 osoba s invaliditetom koja u sustavu koriste neka od predviđenih prava.

Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese sljedeći

ZAKLJUČAK

1. Prihvaća se Posebno izvješće pravobraniteljice za osobe s invaliditetom.
2. Mišljenja, primjedbe i prijedlozi izneseni u raspravi o Izvješću, kao i primjedbe, prijedlozi i preporuke pravobraniteljice za osobe s invaliditetom dani u Izvješću, dostavljaju se Vladi Republike Hrvatske radi poduzimanja mjera za učinkovitiji rad nadležnih državnih tijela i tijela koja imaju javne ovlasti.

Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio dr. Furia Radina, predsjednika Odbora.

PREDSJEDNIK ODBORA
dr. sc.  Furio Radin