Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina

Izvješće Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina o Prijedlogu zakona o lokalnim izborima, P.Z. br. 185

Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Hrvatskoga sabora razmotrio je, na 15. sjednici održanoj 13. studenoga 2012. godine, Prijedlog zakona o lokalnim izborima, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 17. listopada 2012. godine. 

Odbor je prijedlog ovog zakona razmatrao kao zainteresirano radno tijelo.

U raspravi je podržano donošenje predloženog zakona i objedinjavanje izbornog zakonodavstva za izbor članova predstavničkih tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave   i izbor općinskih načelnika, gradonačelnika, župana i gradonačelnika Grada Zagreba.

Konstatirano je da Prijedlog zakona nema odredbe koje bi uređivale provedbu politike ravnopravnosti spolova na lokalnim izborima, odnosno osiguravanje odgovarajuće zastupljenosti oba spola u tijelima koja se biraju po odredbama predloženog zakona. Predstavnik predlagatelja je izjavio da će se ta pitanja urediti izmjenama Zakona o ravnopravnosti spolova.
Ukazano je i na potrebu da se predloženi zakon dopuni odredbama kojima bi se uredila neka od pitanja koja su do sada tretirana kao „tehnička“, pa su u ranijim izborima uređivana uputama Državnog izbornog povjerenstva, a zapravo spadaju u područje ostvarivanja Ustavom zajamčenog glasačkog prava, te se kao takva trebaju detaljnije urediti zakonom (obveza biračkog odbora prema biračima kojima je biračko mjesto nedostupno osobito u situacijama kada nisu osigurani odgovarajući uvjeti za pristup biračkom mjestu osoba s invaliditetom, zaštita serijskog broja glasačkog listića kao bi se osigurala tajnost glasovanja, i druga pitanja na koja je u svojem ranijem mišljenju i preporukama upozorilo Državno izborno povjerenstvo).

Iznijeto je također mišljenje da bi u pripremi konačnog prijedloga zakona trebalo razmotriti i propisivanje zabrane kandidiranja osoba osuđenih za specifična teška kaznena djela, kao što su osuđeni za ratne zločine, zločine protiv čovječnosti, zlouporabu položaja i ovlasti, gospodarskog kriminala i ratnog profiterstva do isteka perioda rehabilitacije. 

Kada su u pitanju izbori za članove vijeća i predstavnike nacionalnih manjina, podržano je stajalište predlagatelja da se ti izbori urede posebnim zakonom, na što se u saborskim raspravama ukazuje još od donošenja Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina. Upozoreno je međutim da se u prelaznim odredbama propisuje (čl. 139.) da u odnosu na te izbore do donošenja spomenutog zakona, ostaje na snazi Zakon o izboru članova predstavničkih tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave. Primjena tog zakona na izbore članova vijeća i predstavnika nacionalnih manjina u dosadašnjoj praksi izazivala je niz problema, jer njime nisu na odgovarajući način uređena pitanja koja se tiču manjinskih izbora. Naglašeno je stoga da je čim prije potrebno u saborsku proceduru dostaviti najavljeni zakon, kojim će se spomenuti problem riješiti.
        
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (7 „za“ i 1 „protiv“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese sljedeći

ZAKLJUČAK


1. Prihvaća se Prijedlog zakona o lokalnim izborima.

2. Stajališta, prijedlozi i mišljenja izneseni u raspravi o prijedlogu zakona upućuju se predlagatelju radi pripreme konačnog prijedloga zakona.

           
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio dr.sc. Furia Radina, predsjednika Odbora.
                                                                                

                                                                                         PREDSJEDNIK ODBORA

                                                                                               dr.sc. Furio Radin