Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina

Izvješće Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina o Prijedlogu zaključka o potpori međunarodnoj inicijativi o ustanovljenju 5. studenoga Svjetskim danom romskog jezika

Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Hrvatskoga sabora razmotrio je, na 7. sjednici održanoj 9. svibnja 2012. godine, Prijedlog zaključka o potpori međunarodnoj inicijativi o ustanovljenju 5. studenoga Svjetskim danom romskog jezika, kojeg su predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavili klubovi zastupnika Hrvatskoga sabora: Klub zastupnika SDP-a, Klub zastupnika HDZ-a, Klub zastupnika HNS-a, Klub zastupnika nacionalnih manjina, Klub zastupnika Hrvatskih laburista-Stranke rada, Klub zastupnika HDSSB-a, Klub zastupnika HSU-a, Klub zastupnika IDS-a i Klub zastupnika SDSS-a, aktom od 26. travnja 2012. godine.

Odbor je navedeni Prijedlog zaključka razmatrao kao matično radno tijelo.

Predstavnik predlagatelja i zastupnik romske nacionalne manjine u Hrvatskom saboru, obrazlažući razloge za podnošenje prijedloga, između ostaloga je istaknuo da Romi širom svijeta koriste 60-tak dijalekata, ali da većina ipak govori jezikom romani ćib (romani chib), kojega je Prvi svjetski kongres Roma 1971. godine proglasio službenim romskim jezikom. Zbog činjenice da je romski jezik nestandardiziran, a kako su uz to pripadnici romskog naroda bez svoje države i žive raseljeni širom svijeta, s razlogom se može se govoriti o ugroženosti ovog jezika.

Standardizacijom romskog jezika izravno se utječe na kvalitetu obrazovanja Roma na materinjem jeziku, kao i na ostvarivanje prava romske nacionalne manjine, čiji pripadnici žele naučiti jezik sredine u kojoj žive i istovremeno očuvati svoj materinji jezik.

U Hrvatskoj je 2008.godine javnosti predstavljen prvi Romsko-hrvatski i hrvatsko-romski rječnik, a stručnjaci i uglednici okupljeni tom prigodom u Zagrebu pokrenuli su međunarodnu inicijativu da se u čast tog događaja 5. studenoga proglasi Svjetskim danom romskog jezika. Predloženu je Povelju tada potpisao veći broj znanstvenika, sveučilišnih profesora iz Hrvatske i inozemstva, zastupnika i zastupnica u Hrvatskom saboru, nekoliko desetaka romskih udruga iz Republike Hrvatske i nekoliko drugih europskih zemalja, a inicijativu je prihvatila i Međunarodna unija Roma (IRU).

Imajući u vidu da je inicijativa za ustanovljenje Svjetskog dana romskog jezika potekla iz Hrvatske, predstavnik predlagatelja je zaključno istaknuo da se prijedlog referira na dan kada je promoviran prvi Romsko-hrvatski i hrvatsko-romski rječnik, te da je za uspješnost ovakve inicijative potrebna potpora što šire zajednice. Stoga se predlaže Hrvatskom saboru da se pridruži navedenoj inicijativi i da je osnaži svojim zaključkom. Na taj bi se način dao poticaj i primjer svim relevantnim i zainteresiranim hrvatskim institucijama i organizacijama, kao i drugim nacionalnim parlamentima i međunarodnim organizacijama, da podupru nastojanja pripadnika romske zajednice u očuvanju njihovoga kulturnoga i nacionalnoga identiteta.

Članovi Odbora su u raspravi podržali donošenje predloženog Zaključka, izražavajući mišljenje da je dobro da jedna ovakva inicijativa, koja ima europsko i svjetsko značenje, potječe iz Republike Hrvatske. Naglasili su da upravo Republika Hrvatska i svojim Ustavom i zakonima, kao i posebnim Nacionalnim programom za Rome i Akcijskim planom Desetljeća za uključivanje Roma 2005.-2015., te nizom mjera socijalne politike, zdravstvenim mjerama, politikom zapošljavanja, rješavanjem problema stanovanja, politikom obrazovanja, rješavanjem statusnih problema i značajnim financijskim izdvajanjima kako u državnom proračunu tako i u proračunima jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, podržava afirmaciju romske nacionalne manjine, pomažući njezinim pripadnicima da se na ravnopravnoj osnovi integriraju u hrvatskog društvo i da u punoj mjeri održe svoj kulturni i nacionalni identitet.


Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese

Zaključak o potpori međunarodnoj inicijativi za ustanovljenje 5. studenoga Svjetskim danom romskog jezika u predloženom tekstu

Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio dr. Furia Radina, predsjednika Odbora.

PREDSJEDNIK ODBORA

dr. sc. Furio Radin