Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina

Izvješće Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina s rasprave o Izvješću o radu pravobraniteljice za osobe s invaliditetom za 2011. godinu

Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Hrvatskoga sabora razmotrio je, na 6. sjednici održanoj 2. svibnja 2012. godine, Izvješće pravobraniteljice za osobe s invaliditetom za 2011. godinu, koje je Hrvatskom saboru dostavila pravobraniteljica za osobe s invaliditetom, aktom od 31. ožujka 2012. godine.

Odbor je navedeno Izvješće razmatrao kao zainteresirano radno tijelo.

U uvodnom je izlaganju pravobraniteljica za osobe s invaliditetom naglasila kako su postupanja Ureda bila usmjerena u tri pravca – radu na pojedinačnim slučajevima, promotivnim aktivnostima u koje je uključena i edukacija o pravima osoba s invaliditetom te provedbi Konvencije UN-a o osobama s invaliditetom. Naglasila je da je, sukladno Hrvatskom registru osoba s invaliditetom, u Hrvatskoj evidentirana 518 081 osoba s invaliditetom. Ured je tijekom 2011. imao 1446 postupanja u svrhu zaštite, praćenja i promicanja prava osoba s invaliditetom. Od tog broja zaprimljeno je 647 predmeta u svezi zaštite prava osoba s invaliditetom, a koji su se u najvećem dijelu odnosili na područje socijalne skrbi, osiguranje pristupačnosti, zdravstvenu zaštitu, zapošljavanje i mirovinsko osiguranje. Istaknula je da je u protekloj godini uputila 31 prijedlog za izmjene dopune ili donošenje u 23 propisa te 270 inicijativa prema tijelima državne i područne (regionalne) samouprave, savezima i udrugama osoba s invaliditetom, a koje su se odnosile na preporuke, upozorenja i upite s ciljem rješavanja pojedinačnih slučajeva, podizanja razine svijesti, osiguranja proračunskih sredstava te analize stanja.

Posebno se osvrnula na značajno smanjivanje sredstava, više od 60%, udrugama koje su pružatelji usluga pojedinim kategorijama osoba s invaliditetom, što će značajno narušiti započete procese deinstitucionalnizacije i decentralizirane pomoći ovim ugroženim skupinama. S druge strane, naglasila je da će se svi korisnici ovih projekata vratiti u sustav državne skrbi za što nisu osigurane ni materijalne ni kadrovske pretpostavke.

U raspravi su članovi Odbora osobito ukazali na važnost ostvarivanja svih projekata namijenjenih osobama s invaliditetom te su naglasili da se snaga nekog društva ogleda u njegovoj humanosti. Stoga se, kako su istaknuli, ne smije štedjeti na najranjivijim skupinama društva, ali se svakako mora voditi računa o transparentnosti i svrhovitom korištenju dodijeljenih sredstava. Na taj će se način osigurati nastavljanje određenih projekata, pa čak i povećanje sredstava za njihovo provođenje, dok će se projekti kod kojih se utvrde određeni nedostatci i propusti morati obustaviti.

Članovi Odbora pozvali su nadležna ministarstva da s većom pozornošću razmatraju preporuke i inicijative pravobraniteljice s invaliditetom, što je i do sada, kako se to navodi u Izvješću, u najvećem dijelu bio i slučaj.

Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese sljedeći

ZAKLJUČAK

1. Prihvaća se Izvješće pravobraniteljice za osobe s invaliditetom za 2011 godinu.

2. Mišljenja, primjedbe i prijedlozi izneseni u raspravi o Izvješću, kao i primjedbe, prijedlozi i preporuke pravobraniteljice za osobe s invaliditetom dani u Izvješću, dostavljaju se Vladi Republike Hrvatske radi poduzimanja mjera za učinkovitiji rad nadležnih državnih tijela i tijela koja imaju javne ovlasti.

Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio dr. Furia Radina, predsjednika Odbora.


PREDSJEDNIK ODBORA

dr. sc. Furio Radin