Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina

Izvješće Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina s rasprave o Izvješću o radu pravobraniteljice za djecu za 2011. godinu

Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Hrvatskoga sabora razmotrio je, na 5. sjednici održanoj 25. travnja 2012. godine, Izvješće pravobraniteljice za djecu za 2011. godinu, koje je Hrvatskom saboru dostavila pravobraniteljica za djecu, aktom od 30. ožujka 2012. godine.

Odbor je navedeno Izvješće razmatrao kao zainteresirano radno tijelo.

U uvodnom dijelu rasprave pravobraniteljica za djecu izvijestila je članove Odbora o najvažnijim naglascima iz Izvješća, kao i preporukama koje je tijekom 2011. godine upućivala nadležnim institucijama. Posebno je istaknula kako je Ured pravobraniteljice za djecu jedini ured u odnosu na sva ostala pravobraniteljstva koji ima svoje ispostave na regionalnoj razini – u Splitu, Rijeci i Osijeku. Mišljenja je da je upravo rad ureda na regionalnoj razini znatno pridonio vidljivosti rada Ureda pravobraniteljice za djecu, ali i porastu broja pritužbi koji se bilježi iz godine u godinu. Naglasila je da je u Uredu tijekom 2011. godine otvoreno 2259 novih predmeta, od kojih su 1054 bile prijave povreda pojedinačnih prava djece, a 1205 opće inicijative Ureda. Pojedinačnim povredama prava djece u 2011. obuhvaćeno je 1616 djece. Istaknula je da je pored 1054 nove prijave, Ured postupao i u 864 prenesena predmeta iz prethodnih godina, što je od osobite važnosti jer se pojedini zahtjevniji predmeti prate i više godina kako bi se osiguralo ostvarivanje prava djece u svakom pojedinom slučaju. Najveći dio zaprimljenih pisanih prijava odnosio se na povredu osobnih prava djece vezanih za odnose roditelja i djece te nasilje u obitelji i zanemarivanje, a potom slijede povrede prava djece u obrazovnom sustavu i povrede njihovih ekonomskih prava. Posebno je istaknula sudjelovanje Ureda u izradi zakonskih prijedloga te je naglasila kako je tijekom 2011. upućeno 21 mišljenje na prijedloge zakona koji su upućeni u saborsku proceduru, te 9 inicijativa za izmjene pojedinih zakona koji su se doticali prava djece. Zaključno je naglasila kako su temeljem dosadašnjih izvješća iz godine u godinu vidljivi značajni pomaci u području zaštite i promoviranja prava djece.

U raspravi su se članovi Odbora posebno osvrnuli na dio izvješća koji se odnosi na nasilje putem interneta i mobitela s obzirom na iznimno velik broj djece koja imaju mobitele i kojima je omogućen pristup internetu. Naglašeno je da posljednje istraživanju Ekonomskog fakulteta u Splitu o korištenju interneta sadrži podatak da su djeca između 6 i 7 sati dnevno na internetu, što je podatak koji dodatno ukazuje na važnost i složenost problema. Istaknuto je da se o problemu verbalnog nasilja na internetu u više navrata raspravljalo na ovom Odboru te da bi se ovoj temi trebala posvetiti puno veća pozornost budući da je vrlo teško odrediti kada se prelazi granica između prostora slobode i dolazi do narušavanja slobode i prava određenih društvenih skupina i pojedinaca. Posebno je ukazano na problem nedostatne informiranosti roditelja o opasnostima i snazi ovog medija. Članovi Odbora su mišljenja da se samo putem obrazovanja i razvijanjem bolje komunikacije s djecom kako bi ih se upoznalo s prednostima i opasnostima korištenja ovog medija, može utjecati na smanjenje kršenja prava djece u ovom području.

Budući da je pravobraniteljica posebno istaknula podatak o velikom broju obilazaka institucija u kojima borave djeca kako bi se promovirala dječja prava, članovi Odbora ukazali su na važnost upoznavanja djece i s njihovim obvezama koje imaju u skladu s njihovom dobi.


Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese sljedeći

ZAKLJUČAK

1. Prihvaća se Izvješće pravobraniteljice za djecu za 2011 godinu.

2. Mišljenja, primjedbe i prijedlozi izneseni u raspravi o Izvješću, kao i primjedbe, prijedlozi i preporuke pravobraniteljice za djecu dani u Izvješću, dostavljaju se Vladi Republike Hrvatske radi poduzimanja mjera za učinkovitiji rad nadležnih državnih tijela i tijela koja imaju javne ovlasti.

Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio dr. Furia Radina, predsjednika Odbora.



PREDSJEDNIK ODBORA

dr. sc. Furio Radin