Odbor za informiranje, informatizaciju i medije

Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji, prvo čitanje, P.Z. br. 98

Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 6. sjednici, održanoj 19. lipnja 2012. godine Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 14. lipnja 2012. godine.

Odbor je navedeni Prijedlog zakona razmotrio kao matično radno tijelo.

U uvodnom obrazloženju ministrica kulture rekla je da je Zakonom o Hrvatskoj radioteleviziji definiran sadržaj i funkcija javnih usluga javne televizije, navedene su programske obveze HRT-a koje se preciziraju Ugovorom između HRT-a i Vlade Republike Hrvatske, te su uređeni kriteriji financiranja javne televizije kroz pristojbu i komercijalne prihode. Korištenje ovih izvora finaciranja mora biti u skladu s pravilima o državnim potporama, a vanjski nadzor nad provedbom Zakona i Ugovora dan je regulatornom tijelu, Vijeću za elektroničke medije. Istaknula je da se radi o kvalitetnom Zakonu, ali je njegova implementacija otežana. Zbog načina raspodjele pojedinih ovlasti  tijela HRT-a došlo je do problema u funkcioniranju i upravljanju HRT-om, te blokade rada pojedinih tijela. Zbog toga se ovim Prijedlogom zakona predlaže preustroj upravljanja HRT-om, odnosno uvodi se Glavni ravnatelj HRT-a, Nadzorni odbor HRT-a i Programsko vijeće HRT-a i uređuje postupak njihova izbora i djelokrug rada, te Ravnateljstvo HRT-a, čiji će se djelokrug i zadaće odrediti Statutom HRT-a, a također se predviđa i obveza usvajanja programa restrukturiranja HRT-a. Rečeno je i da je Prijedlog zakona bio na javnoj raspravi, te da je usvojena većina primjedbi.
 
U raspravi članovi Odbora iz oporbe nisu se složili da je usvojena većina primjedbi iznesena u javnoj raspravi. Smatraju da su ovlasti Glavnog ravnatelja HRT-a prevelike, te da se na taj način daje mogućnost da jedan čovjek odlučuje o svemu. Isto tako, drže da način izbora Glavnog ravnatelja HRT-a kvalificiranom većinom (većinom glasova svih zastupnika) znači da će Glavnog ravnatelja HRT-a birati politička opcija koja je na vlasti, bez obzira na stav oporbe. Također, mišljenja su da bi prije imenovanja glavnih urednika na HRT-u mišljenje novinara i drugih zaposlenika koji kreativno sudjeluju u stvaranju programa trebalo biti obvezno, a ne savjetodavno. Rečeno je i da Programsko vijeće HRT-a  ne treba imati dva člana koje biraju novinari i drugi zaposlenici HRT-a koji kreativno sudjeluju u stvaranju programa, s obzirom da bi članovi Vijeća HRT-a trebali štiti javni interes, a ne interes HRT-a. Za Ravnateljstvo HRT-a  smatraju da su njegove ovlasti i djelokrug trebale biti regulirne Zakonom, a ne Statutom HRT-a.

Nasuprot tome, članovi Odbora iz vladajuće koalicije drže da je situacija na HRT-u teška, te da ondje postoji finacijska, programska i upravljačka kriza. Prema njihovom mišljenju promjene Zakona su potrebne i one su usmjerene na nužne mjere koje zatijeva sadašnje stanje, te ih treba podržati. Smatraju da je dobro što će se kandidati za Glavnog ravnatelja HRT-a očitovati pred ovim Odborom, a dobro je i to što će se čuti riječ profesije, odnosno uposlenika prilikom izbora glavnih urednika. Nadalje, izrečena je primjedba na članak 22., koji regulira privremenog Glavnog ravnatelja HRT-a, te imenovanje vršitelja dužnosti Glavnog ravnatelja HRT-a i imenovanje Glavnog ravnatelja HRT-a. Izneseno je mišljenje da stavak 1. toga članka treba brisati, a u stavku 3. treba skratiti rok za imenovanje vršitelja dužnosti Glavnog ravnatelja HRT-a. Također je iznesena primjedba na članak 24. koji se odnosi na stupanje na snagu Zakona, odnosno rečeno je da bi Zakon trebao stupiti na snagu danom objave u Narodnim novinama.

Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (sa 7 glasova ”ZA” i 4 glasa ”PROTIV”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeće

ZAKLJUČKE

1. Prihvaća se Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji.
2. Sve primjedbe, mišljenja i prijedlozi izneseni u raspravi uputit će se predlagatelju kako bi ih uzeo u obzir prilikom izrade Konačnog prijedloga zakona.

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Branko Vukšić, predsjednik Odbora.

PREDSJEDNIK ODBORA 
Branko Vukšić