Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora raspravio je, na 48. sjednici održanoj 2. listopada 2013. godine, Godišnje izvješće o radu Hrvatske agencije za poštu i elektroničke komunikacije za 2012. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Hrvatska agencija za poštu i elektroničke komunikacije za 2012. godinu, aktom od 17. svibnja 2013. godine.
Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora raspravljao je o predmetnim Izvješćima, na temelju članka 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora, kao zainteresirano radno tijelo.
Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora raspolagao je i sa pisanim mišljenjem Vlade Republike Hrvatske, od 22. kolovoza 2013. godine (Klasa:022-03/13-07/161, Urbroj: 50301-05/20-13-9), u kojem Vlada Republike Hrvatske ističe da nema primjedbi na Godišnje izvješće o radu Hrvatske agencije za poštu i elektroničke komunikacije za 2012. godinu.
Uvodno su predstavnik Hrvatske agencije za poštu i elektroničke komunikacije ukratko istaknuo, osim ostalog, da je Hrvatska agencija za poštu i elektroničke komunikacije (HAKOM) u 2012. godini nastavila rad na ostvarenju regulatornih ciljeva i načela na tržištima elektroničkih komunikacija i poštanskih usluga. Posebna pažnja usmjerena je na: zaštitu tržišnog natjecanja, promicanje djelotvornih ulaganja i inovacija uz osiguravanje zaštite tržišnog natjecanja i poštivanja načela nediskriminacije, promicanje regulatorne predvidljivosti, sprječavanje diskriminacije u postupanju prema operatorima, osiguranje visoke razine zaštite korisnika te učinkovito upravljanje prirodnim dobrima povjerenim HAKOM-u. HAKOM primjenjuje propise koji se odnose na neprofitne organizacije. Ukupni prihodi HAKOM-a za 2012. godinu ostvareni su u iznosu od 109.934.959,00 kuna (od toga područje elektroničkih komunikacija ostvarilo je 106.119.970,00 kuna, a poštanske usluge ostvarile su 3.814.989,00 kuna). Ukupni rashodi ostvareni su u iznosu od 96.374.047,00 kuna ( od toga područje elektroničkih komunikacija ostvarilo je 93.506.449,00 kuna, a poštanske usluge ostvarile su 2.867.598,00 kuna). Rezultat poslovanja HAKOM-a za 2012. godinu iznosi 13.560.912,00 kuna ( od toga elektroničke komunikacije su ostvarile 12.613.521,00 kuna, a poštanske usluge 947.391,00 kuna). Uredbom o računovodstvu neprofitnih organizacija propisano je da se prihodi i rashodi iskazuju prema načelu nastanka događaja, neovisno o naplati ili plaćanju, te rezultat poslovanja ne predstavlja višak prikupljenih sredstava koji se prenosi u iduću godinu. Zakonom o elektroničkim komunikacijama propisano je da HAKOM izdaje račune u ime i za račun državnog proračuna. Sredstva državnog proračuna vode se u izvanbilančnoj evidenciji, analitički po kupcima i izdanim računima. U 2012. godini ukupno je fakturirano 800.256.828,00 kuna u korist državnog proračuna, od toga iznosa 97% (776.606.277,00 kuna) odnosi se na naknade za uporabu radiofrekvencijskog spektra.
U raspravi na Odboru iznijeta su sljedeća stajališta:
- Izraženo je nezadovoljstvo sporim razvojem širokopojasnog pristupa internetu u Republici Hrvatskoj, koji znatno zaostaje u odnosu na Europsku uniju. Postavljeno je pitanje što HAKOM može poduzeti da se razvoj širokopojasnog interneta ubrza, te kako natjerati operatore da i oni daju svoj doprinos bržem razvoju širokopojasnog interneta? Predsjednik Vijeća HAKOM-a istaknuo je da je HAKOM donošenjem niza regulatornih mjera stvorio bolje uvjete za ulaganja, u taj sektor, koja su u šest mjeseci povećana za 20%. Osim toga, HAKOM radi na Strategiji razvoja širokopojasnog pristupa u Republici Hrvatskoj. Provedbenim programom Strategije razvoja širokopojasnog pristupa u Republici Hrvatskoj za razdoblje od 2012–2013, provodi se i Program razvoja interneta i širokopojasnog pristupa internetu na područjima od posebne državne skrbi, brdsko-planinskim područjima i otocima. HAKOM nije u mogućnosti direktno utjecati da se operatori više uključe u brži razvoj širokopojasnog interneta, ali će tržišna utakmica utjecati na njihov veći doprinos bržem razvoju širokopojasnog interneta.
- U 2012. godini HAKOM je zaprimio 2314 prigovora korisnika usluga koji su se odnosili na: iznos računa za pružene usluge; na kakvoću pružene usluge, te na povrede odredaba pretplatničkog ugovora ili propust operatora. Uočeno je da je broj prigovora u 2012. znatno veći u odnosu na prethodne godine. Zamjenik predsjednika Vijeća HAKOM-a istaknuo je da je do povećanja broja prigovora u 2012. godini, u odnosu na prethodne godine, došlo i zbog toga što korisnici postaju sve informiraniji i svjesniji mogućnosti ostvarivanja svojih prava na transparentan, objektivan i nediskriminirajući način kroz rješavanje spora pred HAKOM-om.
- Potrebno je razmotriti mogućnost većeg uključivanja jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave u projekte bržeg razvoja širokopojasnog interneta, posebno u dijelu izgradnje potrebne infrastrukture. Zakonom o prostornom uređenju i gradnji trebalo bi bolje precizirati ulogu i obveze lokalne i područne (regionalne) samouprave, kako bi se izbjegli problemi koji još uvijek postoje na toj razini vlasti. Naime, na lokalnoj razini još uvijek nije prepoznata potreba ubrzane izgradnje elektroničke infrastrukture. Nužno je bolje koristiti mogućnosti postojeće DTK mreže posebno u velikim gradovima. Predsjednik Vijeća HAKOM-a istaknuo je da je HAKOM zajedno sa Geodetskom upravom i operaterima pokrenuo pilot-projekt sa željom da što više uključi gradove i lokalnu samoupravu u projekte izgradnje potrebne infrastrukture, uz napomenu da gradovi i lokalna samouprava imaju pravo na naknadu za korištenje navedene infrastrukture na njihovom području.
Nakon provedene rasprave Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora odlučio je jednoglasno Hrvatskom saboru predložiti donošenje sljedećeg
ZAKLJUČKA
1. Prihvaća se Godišnje izvješće o radu Hrvatske agencije za poštu i elektroničke komunikacije za 2012. godinu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je zastupnik mr.Srđan Gjurković, dipl.oec. predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
mr.Srđan Gjurković,dipl.oec.