Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora raspravio je, na 55. sjednici održanoj 4. prosinca 2013. godine, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 28. studenoga 2013. godine. Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora raspravljao je, na temelju članka 73. Poslovnika Hrvatskoga sabora, o predmetnom Zakonu u svojstvu matičnog radnog tijela. Odbor za financije i državni proračun Hrvatskog sabora raspolagao je i sa pisanim mišljenjem Hrvatske gospodarske komore o predmetnom Zakonu.
U uvodnom izlaganju predstavnica Vlade Republike Hrvatske istaknula je, osim ostalog, da su u predloženi Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi najvećim dijelom ugrađena određena rješenja sadržana u Uredbi o izmjenama i dopunama Zakona o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi (Narodne novine , broj 144/2012). Osim toga ovim Zakonom se rješava i dio problema koji su uočeni u dosadašnjoj praksi, te su odredbe o rokovima plaćanja usklađene s odredbama Direktive 2011/7/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 16. veljače 2011. o suzbijanju zakašnjenja s plaćanjem u poslovnim transakcijama. Točno se propisuje da prijedlog za pokretanje stečajnog postupka podnosi Financijska agencija, odnosno nagodbeno vijeće. Rok za dostavu izmijenjenog plana financijskog restrukturiranja skraćuje se s 30 na 15 dana, uz istovremeno omogućavanje dužniku da, ako plan restrukturiranja nije izglasan, još dva puta ponudi izmijenjeni plan financijskog restrukturiranja. Također se predlaže da u postupku sklapanja nagodbe pred trgovačkim sudom, Republiku Hrvatsku zastupa državno odvjetništvo sukladno odredbama Zakona o državnom odvjetništvu. Otkako je u primjeni Zakon o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi FINA je zaprimila ukupno 5.167 prijedloga za pokretanje postupka predstečajne nagodbe, s ukupnim obvezama od 48,9 milijardi kuna. Od stupanja na snagu zakona, 1. listopada 2012. godine, insolventnost u Hrvatskoj smanjena je za 9,8 milijardi kuna.
U raspravi na Odboru iznijeta su sljedeća stajališta:
-U odnosu na članak 21. kojim se predlaže da se u članku 88. stavak (1) Zakona udvostruči najveći iznos visine kazne sa 1.000.000,00 kuna na 2.000.000,00 kuna za prekršaj poduzetnika koji „ne ispuni novčanu obvezu u roku ugovorenom sukladno odredbama ovog zakona odnosno u zakonskom roku ispunjenja novčane obveze sukladno odredbama ovoga Zakona“ istaknuto je mišljenje da je postojeća visina kazne dovoljno visoka da destimulira poduzetnika za svjesno izbjegavanje plaćanja svojih obveza u zakonskom roku, te da nema potrebe za njenim povećanjem. Također je ukazano na nejasnoću koja proizlazi iz predložene izmjene u članku 13. stavku (1), kojom se iz članka 70. stavka (1) briše dio teksta:“ i postupaka vezanih za tražbine na koje postupak predstečajne nagodbe ne utječe“. Naime, upitno je kakve učinke ima ova odredba na ostvarenje prava razlučnih vjerovnika.
-U primjeni Zakona o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi uočeno je da njegovo provođenje ne ide na način kakao je zakonodavac očekivao. Naime, u primjeni su se pojavile određene anomalije koje idu na štetu malih subjekata tj. tvrtki koje imaju mala potraživanja, a koja su iznimno važna za njihov opstanak i daljnje poslovanje. Procjenjuje se da je na taj način izgubljen veliki broj radnih mjesta u malim tvrtkama, te je s tog razloga istaknuta potreba da se pokušaju naći neka druga bolja rješenja kojima bi se poboljšao proces predstečajne nagodbe, te smanjila šteta koju male tvrtke imaju primjenom pojedinih odredbi ovoga Prijedloga zakona.
-Istaknuto je da je od stupanja na snagu Zakona o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi zaprimljeno 5.167 prijedloga za pokretanje postupka predstečajne nagodbe, od toga je 80% riješeno (pozitivno ili negativno) što je pozitivan pokazatelj, u odnosu na dosadašnje dugotrajne stečajne postupke koji u prosijeku traju više od 5 godina.
Nakon provedene rasprave Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora odlučio je većinom glasova ( 8 glasova“za“ i 2 glasa „ protiv“) predložiti Hrvatskome saboru donošenje
ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O FINANCIJSKOM POSLOVANJU I PREDSTEČAJNOJ NAGODBI
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je zastupnik mr.Srđan Gjurković, dipl.oec., predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
mr.Srđan Gjurković,dipl.oec.