Odbor za financije i državni proračun

Izvješće Odbora za financije i državni proračun o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dobit, s Konačnom prijedlogu zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. br. 520

Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora raspravio je, na 52. sjednici održanoj 20. studenoga 2013. godine, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dobit, s Konačni prijedlog zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 14. studenoga 2013. godine.

Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora raspravljao je, na temelju članka 73. Poslovnika Hrvatskoga sabora, o predmetnom Zakonu u svojstvu matičnog radnog tijela.      

U uvodnom izlaganju predstavnik Vlade Republike Hrvatske istaknuo je, osim ostalog, da se ovim Prijedlogom zakona predlažu određene izmjene kako bi se ostvarile pretpostavke sadržane u Smjernicama ekonomske i fiskalne politike za razdoblje 2014. – 2016., imajući u vidu sveobuhvatni utjecaj sustava oporezivanja dobiti gospodarskih subjekata na razvoj gospodarstva, porast investicija, očuvanje fiskalne, porezne discipline kao i na stabilnost državnog proračuna Republike Hrvatske.  Predlažu se i izmjene poreznih propisa koje u svojoj biti sadrže socijalno ekonomske mjere, kojima se u gospodarski nepovoljnim uvjetima namjerava utjecati na smanjivanje dužničke krize građana, kako bi se pravednije rasporedio teret krize. Tako je propisan drugačiji način priznavanja rashoda kod kreditnih institucija u slučaju otpisa potraživanja po osnovi odobrenih stambenih kredita socijalno ugroženim građanima, odnosno osobama  kojima mjesečne otplate rate kredita ugrožavaju osnovne životne potrebe ili kako bi se spriječilo provođenje ovrhe nad jedinom stambenom nekretninom u kojoj korisnik kredita ima prijavljeno prebivalište i u kojoj trajno boravi. Predlaže se oslobađanje od plaćanja poreza na dobit za porezne obveznike koji obavljaju djelatnost na području jedinica lokalne samouprave koje se prema posebnom propisu o regionalnom razvoju Republike Hrvatske utvrđuje kao potpomognuto područje I. skupine ili na području Grada Vukovara, te koji zapošljavaju propisani broj zaposlenika. Također propisuje se plaćanje poreza na dobit po smanjenoj  poreznoj stopi u visini od 10% za porezne obveznike koji obavljaju djelatnost na području jedinica lokalne samouprave koje se prema posebnom propisu o regionalnom razvoju Republike Hrvatske utvrđuje kao potpomognuto  područje II. skupine ili na području Grada Vukovara, te koji zapošljavaju propisani broj zaposlenika. Navedeni iznosi oslobođenja poreza na dobit utvrđuje se u skladu s odgovarajućim pravilima o potporama male vrijednosti.

Hrvatska gospodarska komora i Hrvatska udruga banaka uputile su Odboru za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora pisane prijedloge amandmana na Konačni prijedlog ovoga zakona.

U raspravi na Odboru iznijeta su sljedeća stajališta:
- Predložena je izmjena članka 6. Konačnog prijedloga zakona (prijedlog HGK), na način da se u članku 31. na kraju stavka (7) briše točka i dodaju riječi: „ i to na sve isplaćene primitke od dividendi i udjela u dobiti na temelju udjela u kapitalu (prema načelu blagajne), osim ako je odluka o isplati dividende i udjela u dobiti na temelju udjela u kapitalu donesena, u skladu s posebnim propisima, prije stupanja na snagu ovoga Zakona, a isti nisu isplaćeni do dana stupanja na snagu ovoga Zakona, pri isplati te dividende i udjela u dobiti primijenit će se propisi koji su bili na snazi na dan kada je ta odluka donesena, što isplatitelj dokazuje vjerodostojnim ispravama.“
- Hrvatska udruga banaka predložila je izmjenu članka 3. Konačnog prijedloga zakona na način da se u članku 9. stavak 3. mijenja i glasi: „ (3) Smatra se da su obavljene radnje iz stavka 2. ovoga članka ako su potraživanja utužena ili se zbog njih vodi ovršni postupak, ako su prijavljena u stečajnom postupku nad dužnikom ili ako je postignuta nagodba s dužnikom, koji nije povezana osoba, u parničnom ili ovršnom postupku, te postupku sanacije ili stečaja.“

Izmjene koje se predlažu u odnosu na postojeće odredbe Zakona odnose se na mogućnost porezno prihvatljivog sklapanja nagodbe i u tijeku parničnog postupka ili ovršnog postupka, uključivo i s fizičkim osobama. Ovdje se radi o klijentima nad kojima su već poduzete radnje za osiguranje naplate duga pažnjom dobrog gospodarstvenika, no pokretanje navedenih radnji često ne daje očekivane rezultate, već upravo suprotno dovodi do definitivnog financijskog sloma dužnika, uslijed kojeg banka i ostali vjerovnici u pravilu gube najveći dio svojih potraživanja. Stoga se smatra da bi oportunije za sve zainteresirane strane bilo omogućiti sklapanje nagodbi u tijeku parničkog ili ovršnog postupka, kojim bi uz određeni otpis dijela duga, omogućili dužnicima nastavak poslovanja, te uredno servisiranje preostalih obveza prema bankama i ostalim vjerovnicima.

Također je od strane HUB-a predložena izmjena članka 9. Konačnog prijedloga zakona koji se mijenja i glasi: „ Iznimno od odredbe članka 3. stavka 1. ovoga Zakona i članka 9. stavka 4. Zakona o porezu na dobit priznaje se otpis potraživanja od nepovezanih fizičkih osoba u iznosu od 2.000,00 kuna, ako ukupno utvrđeno potraživanje po pojedinoj osobi na zadnji dan poreznog razdoblja ne prelazi navedeni iznos.“ Predloženom izmjenom brišu se odredbe o nužnosti zastarijevanja potraživanja, te limitiranja izvršenja otpisa isključivo do 31.12.2013. godine. Naime, ne bi trebalo postavljati uvjet zastarijevanja potraživanja, jer otpis potraživanja kod banaka sasvim sigurno neće biti izvršen dok nije utvrđena konačna i objektivna nemogućnost naplate.
Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora nije podržao predložene  amandmane, te je odlučio nakon provedene rasprave većinom glasova ( 7 glasova „za“ i 3 glasa „protiv“) predložiti Hrvatskome saboru  donošenje

    ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O POREZU NA DOBIT

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je zastupnik mr.Srđan Gjurković, dipl.oec., predsjednik Odbora.

                                                                                                     PREDSJEDNIK  ODBORA
                                                                                                    mr.Srđan Gjurković,dipl.oec.