Mandatno-imunitetno povjerenstvo

Izvješće Mandatno-imunitetnog povjerenstva o zahtjevu za davanje odobrenja za vođenje kaznenog postupka protiv MARA KRISTIĆA, zastupnika u Hrvatskom saboru

Mandatno-imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora razmotrilo je na 6. sjednici održanoj dana 17. veljače 2016. godine zahtjev oštećenika kao supsidijarnog tužitelja Joze Ostojića iz Dubrovnika, upućen predsjedniku Hrvatskog sabora za davanje odobrenja za vođenje kaznenog postupka protiv Mare Kristića, zastupnika u Hrvatskom zbog kaznenog djela protiv osobne slobode – prijetnja iz čl. 129.st.3. Kaznenog zakona u svezi sa čl. 38. istog Zakona.

Maro Kristić započeo je obnašati zastupničku dužnost u VIII. sazivu Hrvatskog sabora dana 22. siječnja 2016. godine kao zamjenik zastupnika Bože Petrova, te na temelju članka 76. Ustava Republike Hrvatske („Narodne novine“ broj 85/10 – pročišćeni tekst) i članka 23. Poslovnika Hrvatskog sabora ima imunitet do prestanka zastupničkog mandata, te se bez Odluke Hrvatskog sabora protiv zastupnika ne može pokrenuti niti voditi kazneni postupak.

Povjerenstvo je utvrdilo da je Općinsko državno odvjetništvo u Dubrovniku rješenjem od 18.08.2011. godine odbacilo kaznenu prijavu protiv Mare Kristića, te je kazneni progon preuzeo Jozo Ostojić.

Mandatno-imunitetno povjerenstvo na temelju članka 116. Poslovnika Hrvatskog sabora („Narodne novine“ broj 81/13), jednoglasno ( 7 glasova „ZA“) predlaže Hrvatskom saboru donošenje sljedeće

ODLUKE

Za vrijeme trajanja zastupničkog mandata uskraćuje se odobrenje za vođenje kaznenog postupka protiv zastupnika MARE KRISTIĆA po zahtjevu oštećenika kao supsidijarnog tužitelja Joze Ostojića iz Dubrovnika u predmetu koji se vodi kod Općinskog suda u Dubrovniku pod brojem: K-50/15 zbog kaznenog djela protiv osobne slobode-prijetnja iz čl. 129.st.3. Kaznenog zakona u svezi sa čl .38. istog Zakona.

Obrazloženje

Povjerenstvo je zauzelo načelan stav da po zahtjevu Državnog odvjetništva kao samostalnog i neovisnog pravosudnog tijela koje je dužno postupati protiv počinitelja kaznenih i drugih kažnjiv djela treba davati odobrenje za pokretanje i vođenje kaznenog postupka.

Međutim u slučajevima kada oštećenik kao supsidijarni tužitelj stupa na mjesto državnog odvjetnika jer je državni odvjetnik ustanovio da nema osnova za progon, Povjerenstvo će Hrvatskom saboru predložiti uskraćivanje odobrenja.
Naime, stav je Povjerenstva da je institut imunitetnog prava utvrđen u cilju zaštite digniteta zastupničke dužnosti, a ne u cilju zaštite zastupnika kao pojedinca, a vođenje kaznenog postupka, kao i sve radnje koje bi se u svezi s time morale poduzeti, moglo bi onemogućiti zastupnika u obnašanju njegove redovne zastupničke dužnosti te time utjecati i na rad Hrvatskog sabora.

Kazneni postupak može se pokrenuti i voditi  i nakon isteka mandata s obzirom da zastara ne teče dok postoje opravdani razlozi zbog kojih se postupak ne može provesti.

Za izvjestiteljicu Povjerenstva na sjednici Hrvatskog sabora, Povjerenstvo je odredilo zastupnicu Margaretu Mađerić, predsjednicu Povjerenstva.

PREDSJEDNICA
Margareta Mađerić