Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav održao je tematsku sjednicu o Nacrtu prijedloga Zakona o referendumu. Uz saborske zastupnike, sjednici su prisustvovali i ministar uprave Arsen Bauk, predstavnici Državnog izbornog povjerenstva Republike Hrvatske, predstavnik sindikalnih središnjica te civilnog društva.
Predsjednik Odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustav Peđa Grbin uvodno, osvrnuvši se na Odluku Ustavnog suda od 20. listopada 2010. u kojoj je, između ostalog navedeno kako je potrebno ''…postići pravnu koherentnost referendumskog prava u domaćem pravnom poretku'', naglasio je kako je ovim Prijedlogom zakona potrebno pokušati poboljšati materiju koja se odnosi na utvrđivanje postupka raspisivanja i provedbe referenduma, a za kojega je u konačnici očekivati da bi mogao biti donesen u Hrvatskom saboru. Detaljno se osvrnuo na sadržaj teksta Prijedloga te posebno naveo institute koji do sada nisu uređeni važećim zakonom koji uređuje pitanje referenduma u Republici Hrvatskoj.
Sudionici sjednice u raspravi koja je uslijedila podržali su donošenje Zakona o referendumu ta istaknuli kako će njegovo donošenje poboljšati postupak raspisivanja i provedbe referenduma. Međutim, naglasili su da će bez promjene Ustava Republike Hrvatske i Ustavnog zakona o Ustavnom sudu Republike Hrvatske, ta poboljšanja biti minimalna. Također, sudionici rasprave osvrnuli su se i na odredbu članka 13. Nacrta prijedloga vezanu za određivanje mjesta na kojima bi se trebali prikupljati potpisi za državni i lokalni referendum. Istaknuto je kako je predloženo rješenje manjkavo u odnosu na dostupnost tih mjesta građanima i kako je potrebno odrediti i ''…druga mjesta na kojima bi se mogli prikupljati potpisi, a koja bi bila strogo ograničena i određena unaprijed''.
Osim navedenog, predloženo je u tekst Prijedloga ugraditi i odredbu koja bi uređivala mogućnost odustanka od raspisivanja referenduma od strane inicijatora i to u fazi kada je već prikupljen dovoljan broj potpisa potrebnih za njegovo raspisivanje. Nadalje, predloženo je produljiti rok određen za prikupljanje potpisa te propisati da će se ustavnost pojedinog referendumskog pitanja utvrđivati prije prikupljanja potpisa za raspisivanje referenduma.
Nakon rasprave sudionici tematske sjednice zaključili su kako je potrebno donijeti ovaj Zakon, ali da je prije toga potrebno promijeniti Ustav Republike Hrvatske i Ustavni zakona o Ustavnom sudu Republike Hrvatske kako bi se na sustavan i cjelovit način uredilo pitanje referenduma u Republici Hrvatskoj.
Predsjednik Odbora Peđa Grbin ukratko se osvrnuo na sve iznesene prijedloge i primjedbe te posebno izrazio svoje slaganje s prijedlogom da se prije donošenja ovoga Zakona postigne suglasnost o promjeni Ustava, barem u dijelu odredaba koje se odnose na pitanje referenduma.