Zastupnik Maksimilijan Šimrak sudjelovao na sastanku Odbora za politička pitanja, sigurnost i ljudska prava Parlamentarne skupštine Unije za Mediteran

Bruxelles – Član Izaslanstva Hrvatskoga sabora u Parlamentarnoj skupštini Unije za Mediteran Maksimilijan Šimrak sudjelovao je na sastanku Odbora za politička pitanja, sigurnost i ljudska prava Parlamentarne skupštine Unije za Mediteran (PS UzM) koji se održao u Europskome parlamentu pod predsjedanjem Giuseppea Antocia, predsjednika Odbora za politička pitanja, sigurnost i ljudska prava PS UzM-a. Na sastanku su sudjelovali članovi Odbora iz Cipra, Egipta, Italije, Izraela, Malte, Maroka, Palestine, Portugala, Španjolske, Turske te članovi Europskoga parlamenta.

Otvorivši sastanak predsjednik Odbora Antoci predstavio je prijedlog preporuka Odbora na temu “Kako osigurati bolju suradnju između dviju obala Mediterana o pitanju migrantske politike“. Navedeni prijedlog preporuka će se usvojiti na 18. plenarnom zasjedanju PS UzM-a koje će se održati u Malagi od 25. do 27. lipnja 2025. U nastavku predsjednik Odbora Mavrides se osvrnuo na temu sastanka „Uloga parlamentarne diplomacije u postizanju mira na Bliskom istoku“.

Tijekom sastanka sudionici su naglasili važnost uloge parlamenta u promicanju ljudskih prava i demokracije, posebno putem rasprava i rezolucija parlamenata, kao i formalne te neformalne suradnje s vanjskim akterima. Naglašena je potreba za boljom koordinacijom te je predloženo poticanje sinergije među brojnim međuparlamentarnim organizacijama, kako bi se povećala dosljednost u prenošenju poruka. Istaknuto je da parlamentarna diplomacija postupno postaje učinkovit instrument vanjske politike za interakciju na političkoj razini s različitim akterima, posebno zastupnicima, ali i vladama, civilnim društvom i međunarodnim organizacijama. Na Bliskom istoku, regiji dugo obilježenoj sukobima i političkim podjelama, rad zastupnika nudi jedinstvenu priliku za premošćivanje prepreka, izgradnju povjerenja i promicanje dijaloga. Sudionici su se složili da postizanje trajnog mira na Bliskom istoku zahtijeva višestruki pristup, kombinirajući diplomaciju i gospodarski razvoj te kako dijalog, suradnja i uključivo upravljanje nude put prema stabilnijoj i mirnijoj regiji.

Tijekom obraćanja zastupnik Šimrak naglasio je kako Parlamentarna skupština Unije za Mediteran, Interparlamentarna unija, kao i druge međuparlamentarne skupštine, predstavljaju platforme na kojima predstavnici različitih parlamenata mogu raspravljati o zajedničkim problemima, razmjenjivati ideje te pronaći zajednički jezik. Napomenuo je da se Bliski istok suočava s brojnim izazovima – sigurnosnim prijetnjama, gospodarskom nestabilnošću i izbjegličkim krizama. Istaknuo je da parlamentarne skupštine omogućuju zajednički rad na ovim hitnim pitanjima, potičući dugoročnu stabilnost te da Parlamentarna skupština Unije za Mediteran pomaže premostiti jaz između Bliskog istoka, Europe i drugih regija, promičući dijalog i gospodarsku suradnju. Predstavio je rad Hrvatskoga sabora u okviru vanjskopolitičkog djelovanja te naglasio da međuparlamentarnom suradnjom, parlamentarnim izaslanstvima i sudjelovanjem u globalnim i regionalnim parlamentarnim organizacijama parlamentarci pridonose dijalogu, rješavanju sukoba i regionalnoj stabilnosti, uključujući i napore vezane uz mir na Bliskom istoku.

Parlamentarna skupština Unije za Mediteran broji 280 članova, a okuplja zastupnike nacionalnih parlamenata država članica Europske unije, Europskoga parlamenta, parlamenata partnerskih država (Albanije, Bosne i Hercegovine, Monaka i Crne Gore) te parlamenata Alžira, Egipta, Izraela, Jordana, Libanona, Maroka, Tunisa, Turske, Sirije, Palestine i Mauritanije.