Strasbourg – Voditelj Izaslanstva Hrvatskoga sabora u Parlamentarnoj skupštini Vijeća Europe Marko Pavić, članovi Kristina Ikić Baniček, Zdravka Bušić i Ivan Račan sudjelovali su u radu zimskog zasjedanja Skupštine koje se održava od 27. do 31. siječnja 2025. u Strasbourgu.
Plenarno zasjedanje započelo je glasovanjem o predsjedniku Skupštine, a drugu godinu zaredom za predsjednika je izabran grčki zastupnik Theodoros Rousopoulos. Zastupnici su izglasali i 19 potpredsjednika Skupštine, među kojima je i voditelj saborskog Izaslanstva Marko Pavić.
Usvajajući konačni dnevni red, Skupština je odlučila održati rasprave po hitnom postupku o temama: „Europska predanost pravednom i trajnom miru u Ukrajini“, „Hitna potreba za slobodnim i poštenim izborima u Bjelorusiji“ i „Mišljenje o nacrtu konvencije za zaštitu odvjetničke profesije“.
Nadalje, Skupština je prihvatila izvješće o aktivnostima Biroa i Stalnog odbora PSVE-a, dva glavna tijela Parlamentarne skupštine, a u raspravi o ovoj temi sudjelovao je Marko Pavić koji je pohvalio napore Parlamentarne skupštine u okončanju rata u Ukrajini te pritom izvijestio o radnom posjetu predsjednika Vlade Ukrajine Denisa Šmihala Hrvatskoj i Hrvatskome saboru ovoga tjedna. Pavić je također ponovio podršku Hrvatske zemljama Zapadnog Balkana na njihovom europskom putu te istaknuo važnost novog instrumenta Europske unije za reforme i rast za Zapadni Balkan vrijedan 6 milijardi eura.
U nastavku sjednice, Skupština je usvojila rezoluciju pod nazivom „Useljavanje, jedan od odgovora na demografsko starenje Europe“. Članica saborskog Izaslanstva Zdravka Bušić sudjelovala je u raspravi o ovoj točki napomenuvši kako se Europa suočava s brzim starenjem stanovništva, što je osobito primjetno u razvijenim zemljama. - Trenutačno najveći udio europskog stanovništva čine osobe starije od 60 godina, što predstavlja veliki gospodarski i društveni izazov, rekla je Bušić i dodala kako smanjeni broj mladog i radno sposobnog stanovništva negativno utječe na sustav zdravstvene i socijalne skrbi, tržište rada, javne financije i mirovinska prava. Naglasila je kako su globalne migracije stanovništva sve veće, što dovodi do stvaranja dodatnog migracijskog pritiska na Europu. - Dugoročno, s ciljem povećanja nataliteta, države trebaju osigurati roditeljske i obiteljske potpore. S druge strane, Europa treba useljenike kako bi riješila nedostatak radne snage, no dužni smo im pomoći pri integraciji u društvo, kazala je. - Ukoliko useljenici nisu dovoljno dobro integrirani, njihov se potencijal nikada ne može u potpunosti razviti, zaključila je Bušić i pohvalila skup alata i praktičnih rješenja koje je Europska unija pokrenula 2023. godine za upravljanje demografskim izazovima.
Tijekom zasjedanja održana je i razmjena informacija s glavnim tajnikom Vijeća Europe Alainom Bersetom, a Skupštini su se obratili Carigradski ekumenski patrijarh Bartolomej I., predsjednik Vlade Luksemburga Luc Frieden, predsjednik Europskog suda za ljudska prava Marko Bošnjak te ministar vanjskih poslova i trgovine Luksemburga i trenutačni predsjedavajući Odborom ministara Vijeća Europe Xavier Bettel. Član saborskog Izaslanstva Ivan Račan sudjelovao je, u ime Političke grupe socijalista, demokrata i zelenih, u razmjeni mišljenja s predsjednikom Vlade Luksemburga Friedenom, s kojim je raspravljao o sociološko-ekonomskim i kulturnim učincima velikog broja stranih državljana u Luksemburgu te mogućnosti korištenja ovog modela za rastuću demografsku krizu u Europi.
Vjerodajnice gruzijskog izaslanstva u Parlamentarnoj skupštini Vijeća Europe osporene su iz supstantivnih razloga prvoga dana zasjedanja. Prijedlog za osporavanje vjerodajnica predložila je švedska zastupnica Boriana Åberg (EPP/CD) rekavši kako je novi gruzijski parlament jednostranački te kako je demokratski poredak u Gruziji u procesu urušavanja. Prijedlog za osporavanje upućen je skupštinskom Odboru za monitoring na izradu izvješća i Odboru za poslovnik na mišljenje. Skupština je o prijedlogu raspravljala u srijedu i donijela odluku o potvrđivanju vjerodajnica gruzijskog izaslanstva, ali uz suspenziju mnogih prava članova izaslanstva poput zabrane uključivanja u pet skupštinskih odbora, promatranja izbora te zabrane obnašanja funkcije izvjestitelja odbora. Dodatno, Skupština je zatražila od Gruzije organiziranje novih, demokratskih parlamentarnih izbora, održanih pod strogim međunarodnim nadzorom, pokretanje trenutnih koraka kako bi Gruzija nastavila proces uključenja u europske integracije te trenutni prekid policijske brutalnosti i kršenja ljudskih prava i oslobađanje svih političkih zatvorenika prije zasjedanja PSVE-a u travnju ove godine. Skupština je odlučila ponovno razmotriti vjerodajnice gruzijskog izaslanstva u travnju ove godine, a u „svjetlu napretka koji su postigle gruzijske vlasti u preokretanju demokratskog nazadovanja u zemlji“, kako se navodi u rezoluciji. Nakon glasovanja o ovoj odluci, gruzijsko izaslanstvo izvijestilo je kako se povlači iz Parlamentarne skupštine Vijeća Europe, no ne i iz same organizacije Vijeća Europe.
Na zimskom zasjedanju raspravljalo se, između ostaloga, i o apsolutnoj i hitnoj potrebi okončanja humanitarne krize za žene, djecu i taoce u Gazi, rješavanju rizika za ljudska prava i vladavinu prava koje predstavljaju plaćenici i privatne vojne i sigurnosne tvrtke, ženama u gospodarstvu, reguliranju moderiranja sadržaja na društvenim medijima s ciljem zaštite slobode izražavanja, “dugom Covidu” i pristupu pravu na zdravlje.
Tijekom zasjedanja obilježen je Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta te 80. obljetnica oslobađanja koncentracijskog logora Auschwitz Birkenau, a zastupnicima se prigodno obratio glavni rabin Izrael Meir Lau, predsjednik memorijala Yad Vashem.
U nastavku sjednice Skupština je izabrala sutkinje i suca Europskog suda za ljudska prava: Canòlic Mingorance Cairat iz Andore, Vahea Grigoryana iz Armenije i Vasilku Sancin iz Slovenije.
Na marginama plenarnog zasjedanja Marko Pavić i Zdravka Bušić održali su sastanak s potpredsjednikom studentske organizacije Europske pučke stranke „Europski demokratski studenti“ Filipom Gajićem koji je sudjelovao u Strasbourgu, na poziv Parlamentarne skupštine Vijeća Europe, na konferenciji o jačanju uključenosti mladih u europske i nacionalne institucije. Zastupnici Pavić i Bušić naglasili su važnost rezolucije PSVE-a o jačanju perspektive mladih u radu Parlamentarne skupštine, usvojene prošle godine, te pozvali Gajića i ostale mlade da, službenim kanalima, participiraju u kreiranju politika na lokalnoj, nacionalnoj i međunarodnoj razini.