Zagreb – Voditelj Izaslanstva Hrvatskoga sabora u Parlamentarnoj skupštini Vijeća Europe Marko Pavić nazočio je konferenciji "Mladi u diplomaciji: Ujedinjeni oko zajedničkih vrijednosti" u organizaciji Ministarstva vanjskih i europskih poslova RH, a u okviru projekta "Jačanje vidljivosti Vijeća Europe" te u povodu 75. obljetnice osnutka Vijeća Europe.
Konferenciji, koja je održana u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova, prisustvovali su studenti, kandidati za stipendiju studijskih programa College of Europe, instituta za poslijediplomske studije o europskim temama. Sudionicima se uvodno obratio ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman predstavivši rad hrvatske diplomacije od početaka hrvatske samostalnosti do danas.
U radu konferencije sudjelovali su voditelj saborskog izaslanstva u PSVE-u Marko Pavić, bivša ministrica vanjskih i europskih poslova i bivša glavna tajnica Vijeća Europe Marija Pejčinović Burić, prvi stalni predstavnik RH pri Vijeću Europe Vladimir Matek te profesor na Fakultetu političkih znanosti Božo Skoko.
Zastupnik Pavić predstavio je studentima rad Parlamentarne skupštine Vijeća Europe te teme kojima se Skupština trenutačno bavi, s posebnim naglaskom na umjetnu inteligenciju i zaštitu ljudskih prava, a u kontekstu donošenja Okvirne konvencije Vijeća Europe o umjetnoj inteligenciji, ljudskim pravima, demokraciji i vladini prava, trenutačno jedinog međunarodno-pravno obvezujućeg instrumenta o ovoj temi u svijetu.
-Cilj konvencije je osigurati da korištenje umjetne inteligencije bude potpuno u skladu s ljudskim pravima, demokracijom i vladavinom prava, dok istovremeno potiče tehnološki napredak i inovacije, rekao je Pavić te nabrojao neke primjere u kojima korištenje umjetne inteligencije može dovesti do diskriminacije i kršenja ljudskih prava poput automatizirane evaluacije životopisa kandidata za posao, raznih rizika u području sigurnosti te zdravstvene skrbi uporabom neadekvatnih algoritama.
U nastavku konferencije zastupnik Pavić upoznao je studente s obilježjima parlamentarne diplomacije koja, iako manje kruta od diplomacije izvršne razine vlasti, sa sobom nosi veliku odgovornost i zahtjeva suglasje oporbenih i vladajućih zastupnika oko tema od nacionalnih interesa, a što je posebno bilo vidljivo u procesu primanja Hrvatske u ovu međunarodnu organizaciju 1996. godine.
College of Europe osnovan je na inicijativu Haaškog kongresa 1949. godine i najstariji je poslijediplomski institut za europske studije. Želja osnivača bila je uspostaviti instituciju u kojoj bi diplomanti iz raznih europskih zemalja mogli studirati i pripremati se za karijere povezane s europskom suradnjom i integracijom. Od 1992. Fakultet djeluje na dva kampusa, u Brugesu i Varšavi, a prošle godine uspostavljen je i treći kampus u Tirani. Ministarstvo vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske stipendira akademske programe College of Europe za hrvatske državljane.