Na svojoj 4. sjednici održanoj 20. studenog 2024.g., Odbor za Hrvate izvan Republike Hrvatske (u daljnjem tekstu: Odbor) proveo je raspravu o Izvješću o provedbi Deklaracije Hrvatskoga sabora o položaju hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini za 2023. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora, u skladu s točkom 6. podtočkom 8. Deklaracije Hrvatskoga sabora o položaju hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini (NN 118/18), dostavilo Ministarstvo vanjskih i europskih poslova, aktom od 4. srpnja 2024. godine.
Raspravu o navedenom Izvješću Odbor je proveo u svojstvu matičnog radnog tijela, temeljem članka 89. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Ministar vanjskih i europskih poslova podnio je Izvješće o ostvarenju ciljeva Deklaracije Hrvatskoga sabora o položaju hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini za 2023. godinu te je naglasio da su planirane aktivnosti realizirane u sinergiji s drugim nadležnim nacionalnim tijelima i institucijama, a sukladno ustavnim, zakonskim i strateškim dokumentima te međunarodnim obvezama Republike Hrvatske prema Hrvatima u Bosni i Hercegovini.
Predstavnici Vlade Republike Hrvatske, nadležnih ministarstava i institucija, tijekom 2023. godine intenzivirali su aktivnosti usmjerene na pružanje potpore Bosni i Hercegovini na njezinom europskom putu, inzistirajući pritom na punom poštovanju odredbi Daytonskog sporazuma i osiguravanju pune ravnopravnosti Hrvata kao konstitutivnog naroda. Pojačani su bili dijalog i diplomatski razgovori s europskim čelnicima tijekom kojih su prenošena stajališta o potrebi otvaranja pristupnih pregovora Europske unije s Bosnom i Hercegovinom, a posebno o potrebi provedbe izborne reforme radi postizanja pune ravnopravnosti Hrvata u BiH i osiguranja uvjeta za njihovu legitimnu zastupljenost.
Podnositelj Izvješća naglasio je da je upravo i zbog snažnog političkog zalaganja, konzultacija i izvještavanja od strane predstavnika hrvatskih vlasti, međunarodna politička javnost konačno prepoznala kompleksnost političke stvarnosti u BiH, te je slijedom svih aktivnosti, u prosincu 2022.g., Bosni i Hercegovini dodijeljen kandidatski status za članstvo u EU, u siječnju 2023. formirano je Vijeće ministara s Borjanom Krištom iz reda hrvatskog naroda na čelu, koje je tijekom 2023. godine ostvarilo značajne reforme. U prosincu 2023. godine, na sastanku Europskog vijeća, uz snažno zalaganje Hrvatske, usvojen je zaključak o otvaranju pristupnih pregovora s Bosnom i Hercegovinom nakon postizanja potrebnog stupnja usklađenosti s kriterijima za članstvo.
Fokus aktivnosti Ministarstva vanjskih i europskih poslova osim pitanja europskog napretka BiH, posebno i kontinuirano bio je usmjeren ka zalaganju za dobrobit i ravnopravnost Hrvata, kao jednog od tri konstitutivna naroda, njihovoj političkoj stabilnosti, gospodarskom napretku, boljem životnom standardu na svim društvenim područjima, čime se ostvaruju uvjeti za njihov dugoročan opstanak. U tom smislu, u Zagrebu je u lipnju 2023. godine održana 3. zajednička sjednica Vlade Republike Hrvatske i Vijeća ministara Bosne i Hercegovine, s ciljem unaprjeđenja bilateralne, gospodarske, prometne i energetske suradnje te potpore Bosne i Hercegovine na njenom europskom putu.
Aktivnosti potpore Hrvatima u Bosni i Hercegovini provodili su na svojim pozicijama i Ministarstvo hrvatskih branitelja, Ministarstvo obrane, Ministarstvo unutarnjih poslova, Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine, Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU, Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja, Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture, Ministarstvo znanosti i obrazovanja, Ministarstvo pravosuđa i uprave, Ministarstvo kulture i medija, Ministarstvo zdravstva, Ministarstvo turizma i sporta, Ministarstvo financija.
Predstavnica Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske istaknula je, kako je tijekom 2023. godine, Središnji državni ured intenzivirao svoje poslovne aktivnosti i nastavio provoditi Zakonom i Strategijom utvrđene obveze na području razvoja odnosa s Hrvatima izvan Republike Hrvatske. Vlada Republike Hrvatske, dajući izniman značaj području odnosa Republike Hrvatske s Hrvatima izvan RH, osigurala je znatno veća sredstva u državnom proračunu za 2023. godinu na pozicijama Središnjeg državnog ureda.
Središnji državni ured za Hrvate izvan Republike Hrvatske tijekom 2023. godine provodio je četiri programa potpore s ciljem jačanja položaja i unaprjeđenja kvalitete svakodnevnog života Hrvata u Bosni i Hercegovini: Financiranje obrazovnih, znanstvenih, kulturnih, zdravstvenih, poljoprivrednih i ostalih programa i projekata od interesa za hrvatski narod u BiH (realizirano 160 programa i projekata); Program financiranja posebnih potreba i projekata od interesa za Hrvate izvan Republike Hrvatske (potpora za 150 projekata); Program stipendiranja studenata (dodijeljene 1154 stipendije); Program potpore strateškim institucijama Hrvata u BiH (Sveučilište, HNK i Sveučilišna klinička bolnica u Mostaru).
Zaključeno je, da su tijekom 2023. godine ostvareni značajni pomaci kojima je cilj poboljšanje položaja i kvalitete života Hrvata u Bosni i Hercegovini te je nakon provedene rasprave, Odbor za Hrvate izvan Republike Hrvatske odlučio većinom glasova (7 glasova „ZA“ i 2 glasa „SUZDRŽAN“) predložiti Hrvatskome saboru donošenje sljedećeg
ZAKLJUČKA
Prihvaća se Izvješće o provedbi Deklaracije Hrvatskoga sabora o položaju hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini za 2023. godinu.
PREDSJEDNICA ODBORA
mr.sc. Zdravka Bušić