Zagreb - Veleposlanik Ujedinjene Kraljevine u Republici Hrvatskoj David Slinn predstavio je na zajedničkoj sjednici Odbora za europske poslove i hrvatsko-britanske međuparlamentarne skupine prijateljstva prijedloge Ujedinjene Kraljevine za reforme Europske unije.
Otvarajući sjednicu, predsjednik Odbora za europske poslove i voditelj međuparlamentarne skupine prijateljstva s Ujedinjenom Kraljevinom Daniel Mondekar istaknuo je kako održavanjem tematske sjednice Odbor za europske poslove nastavlja pažljivo pratiti rasprave o budućnosti Europe.
Veleposlanik Slinn sažeo je britanske zahtjeve za reformama Europske unije citatom britanskog premijera Davida Camerona "Više istoga nije mogućnost" te objasnio kako je za Ujedinjenu Kraljevinu neprihvatljiv nastavak trenutačnog smjera razvoja Unije. -Britansko je stajalište da je Europska unija živi organizam koji se mora mijenjati kako bi postigao svoj temeljni cilj, a to je prosperitet svih država članica, objasnio je Slinn. U tom se smislu kao osnovni problemi vide pad kompetitivnosti Europske unije na svjetskom tržištu, inzistiranje pojedinih europskih čelnika i institucija na ostvarivanju uže političke unije te pomicanje ovlasti s razine država članica na razinu Europske unije.
Slinn je rekao kako se Ujedinjena Kraljevina protivi uspostavi uže političke unije i težnjama federalizmu, a zalaže za Uniju koja će se temeljiti ponajprije na ostvarivanju cilja istinskoga zajedničkog tržišta na području EU-a s povratkom dijela političkih ovlasti državama članicama. Britanski prioriteti u tom su smislu gospodarski rast, otvaranje novih radnih mjesta, sklapanje sporazuma o slobodnoj trgovini s SAD-om te jedinstveno digitalno tržište. Zaključno je naglasio kako Ujedinjena Kraljevina ne želi da se njezine težnje za reformama Europske unije promatraju kao borba protiv ostalih 27 država članica Unije. Ujedinjena Kraljevina priželjkuje reforme o kojima će se usuglasiti sve države članice na dobrobit svih građana Europske unije, a koje će provoditi Europska komisija, zaključio je Slinn.
U raspravi koja je uslijedila članove Odbora i skupine prijateljstva zanimalo je, između ostaloga, hoće li se održati referendum o izlasku Ujedinjene Kraljevine iz Europske unije, želi li UK reforme provesti izmjenama osnivačkih ugovora, te koji je britanski stav o socijalnim politikama i programima Unije. Veleposlanik Slinn rekao je kako smatra da će održavanje referenduma ostati aktualno, jer se britanski građani pitaju zašto ostati u zajednici koja se odbija reformirati. Ujedinjena Kraljevina voljela bi da se moguće reforme odraze u osnivačkim ugovorima, no spremna je razgovarati i o drugim mogućnostima.
Kada je riječ o socijalnim politikama i programima, Slinn je izrazio uvjerenje kako će njih najbolje ostvariti same države članice nakon što im istinsko zajedničko tržište omogući akumulaciju sredstava za njihovo provođenje.