Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost na 67. (djelomično zatvorenoj) sjednici, održanoj 6. ožujka 2024., razmotrio je Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o unapređenju policijske suradnje u području sprečavanja, otkrivanja i istrage krijumčarenja migranata i trgovine ljudima te o unapređenju Europolove potpore sprečavanju i borbi protiv takvih kaznenih djela i o izmjeni Uredbe (EU) 2016/794 COM (2023) 754, D.E.U. br. 24/008, koje je Odbor za europske poslove na temelju članka 154. stavka 1. Poslovnika Hrvatskoga sabora proslijedio Odboru za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost aktom od 15. veljače 2024.
Predmetno Stajalište Republike Hrvatske usvojila je Koordinacija za unutarnju i vanjsku politiku Vlade Republike Hrvatske Zaključkom: KLASA:022-03/24-07/35, URBROJ: 50301-21/06-24-2, na sjednici održanoj 6. veljače 2024.
Predmetni Prijedlog uredbe je Europska komisija objavila 28. studenoga 2023. te je u tijeku njegovo donošenje u Europskom parlamentu i Vijeću Europske unije.
Temeljem članka 154., a u svezi sa člankom 69. Poslovnika Hrvatskoga sabora Odbor je predmetno Stajalište raspravio kao matično radno tijelo.
Stajališta Republike Hrvatske obrazložila je predstavnica Vlade Republike Hrvatske iz Ministarstva unutarnjih poslova te istaknula da je krijumčarenje migranata i trgovina ljudima, kao i borba protiv tih pojava, goruće pitanje u Europskoj uniji zadnjih pet godina odnosno pitanje o kojemu treba raspravljati i s time u vezi donositi kvalitetne odluke. Nastavno je naglasila da je Ministarstvo unutarnjih poslova dalo velik doprinos izradi Prijedloga uredbe te Republika Hrvatska podržava njezino donošenje uz manje primjedbe.
Posebno se osvrnula na određivanje Europskog centra za suzbijanje krijumčarenja migranata unutar Europola (EMSC) kao EU centra sa specijaliziranom ekspertizom u borbi protiv krijumčarenja migranata i trgovanja ljudima te na njegovu ulogu u pružanju podrške državama članicama u prevenciji i suzbijanju tih kaznenih djela. Osim tih zadaća, osnivanjem EU centra jača se suradnja između EU agencija, sinkronizira njihova suradnja, koordinacija i razmjena informacija.
Nastavno je naglasila da RH podržava odredbe koje se odnose na jačanje suradnje između agencija EU-a, odnosno Frontexa i Europola, u kojim tijelima RH ima svoje predstavnike, tj. časnike za vezu, koji su iznimno aktivni i dali su svoj doprinos radu i uspjesima tih agencija. Upućivanjem dodatnog časnika za vezu iz Frontexa u Europol (EMSC) dat će se dodatni obol jačanju suradnje tih agencija.
Istaknula je i potrebu korištenja europolovog sustava SIENA-a (Mrežna aplikacija za sigurnu razmjenu informacija), kao i opremanje specijalističkih tijela unutar RH.
Zaključno je naglasila da će biti potrebno, što će Hrvatska i podržati, osigurati adekvatno financiranje Europola, s obzirom na dodatne zadaće koje su dodijeljene toj Agenciji.
U raspravi je podržan Prijedlog uredbe i Stajalište RH, a posebice mogućnost Hrvatske da modificira svoje Stajalište, uvažavajući evoluciju zakonodavnog procesa o pojedinim odredbama, ali i vlastite interese, s obzirom da krijumčarenje migranata na zapadno-balkanskoj migracijskoj ruti predstavlja značajan operativni izazov za Republiku Hrvatsku.
Nakon rasprave, Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, sukladno članku 152. stavku 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora, jednoglasno, s 9 glasova „ZA“, donio je sljedeće
MIŠLJENJE:
Podržava se Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o unapređenju policijske suradnje u području sprečavanja, otkrivanja i istrage krijumčarenja migranata i trgovine ljudima te o unapređenju Europolove potpore sprečavanju i borbi protiv takvih kaznenih djela i o izmjeni Uredbe (EU) 2016/794
COM (2023) 754, D.E.U. br. 24/008.
PREDSJEDNIK ODBORA
Siniša Hajdaš Dončić