Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost na 30. sjednici, održanoj 24. veljače 2022., razmotrio je Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu direktive Europskog parlamenta i Vijeća o razmjeni informacija između tijela za izvršavanje zakonodavstva država članica i o stavljanju izvan snage Okvirne odluke Vijeća 2006/960/PUP COM (2021) 782, D.E.U., br. 21/023, koje je Odbor za europske poslove, na temelju članka 154. stavka 1. Poslovnika Hrvatskoga sabora, proslijedio Odboru za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost aktom od 10. veljače 2022.
Predmetno Stajalište Republike Hrvatske usvojila je Koordinacija za unutarnju i vanjsku politiku Vlade Republike Hrvatske Zaključkom KLASA:022-03/22-07/14, URBROJ: 50301-21/06-22-2, na sjednici održanoj 18. siječnja 2022.
Temeljem članka 154., a u svezi sa člankom 69. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predmetno Stajalište raspravio kao matično radno tijelo.
Prije rasprave o točkama dnevnog reda, sukladno članku 247. stavku 3. Poslovnika Hrvatskoga sabora donesena je odluka o objedinjavanju rasprave o aktima pod brojem D.E.U br. 21/022, D.E.U br. 21/023 i D.E.U br. 21/024 koji zajedno čine Zakonik o policijskoj suradnji.
Stajalište Republike Hrvatske obrazložio je predstavnik Vlade Republike Hrvatske iz Ministarstva unutarnjih poslova.
U svome uvodnom izlaganju je istaknuo da je 8. prosinca 2021. Europska komisija u sklopu inicijative „Strategija za budućnost Schengena“ objavila sva tri predložena akta koji čine Zakonik o policijskoj suradnji. Ciljevi ovog Prijedloga direktive o razmjeni informacija između tijela za izvršavanje zakonodavstva su sljedeći: prema preciznim, dosljednim i zajedničkim pravilima omogućiti pristup tijelima za izvršavanje zakonodavstva bilo koje države članice informacijama koje se nalaze u drugim državama članicama, približavanje zajedničkih minimalnih standarda
kako bi se osiguralo kvalitetno funkcioniranje Jedinstvenih kontaktnih točaka, te ojačavanje uloge Europola kao informacijskog središta EU za suzbijanje kaznenih djela iz njegova mandata i uporaba Europolovog SIENA kanala kao primarnog kanala za razmjenu svih informacija.
Nastavno je istaknuo obvezu svake države članice u osiguravanju jedinstvene kontaktne točke (SPOC) koja je u funkciji 24/7 i koja ima pristup svim relevantnim bazama podataka, kao i da ta organizacijska jedinica ima predstavnike iz nacionalne jedinice Europola, SIRENE Ureda, nacionalne Jedinice za razmjenu informacija o putnicima u zračnom prometu (PIU jedinica) i nacionalne Jedinice Interpola, čime bi se osigurala dostupnost svih relevantnih podataka na jednom mjestu.
Nadalje, naglasio je obvezu implementacije ove Direktive u roku od dvije godine od stupanja na snagu iste, kao i obvezu implementacije članka 13. (obvezna uporaba SIENA kanala) četiri godine od dana stupanja na snagu predmetne Direktive.
Zaključno je istaknuo da Republika Hrvatska podržava objavu ovog Prijedloga direktive i svih predloženih rješenja u cilju uređenje jedinstvenih pravila za razmjenu podataka između država članica.
U raspravi je podržano predmetno Stajalište Republike Hrvatske kao i zajednička suradnja između tijela za izvršavanje zakonodavstva te standardizacija procesa, jer isto pridonosi kvalitetnijem i operativnijem radu. Izraženo je i mišljenje da je bitno i prijeko potrebno da se razmjenjuju podaci između tijela za izvršavanje zakonodavstva te da Republika Hrvatska treba biti aktivan sudionik u tom procesu.
Nakon rasprave, Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, sukladno članku 152. stavku 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora, jednoglasno, s 10 glasova „ZA“, donio je sljedeće
MIŠLJENJE:
Podržava se Stajalište Republike Hrvatske o
PRIJEDLOGU DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA O RAZMJENI INFORMACIJA IZMEĐU TIJELA ZA IZVRŠAVANJE ZAKONODAVSTVA DRŽAVA ČLANICA I O STAVLJANJU IZVAN SNAGE OKVIRNE ODLUKE VIJEĆA 2006/960/PUP COM (2021) 782, D.E.U. br. 21/023.
PREDSJEDNIK ODBORA
Siniša Hajdaš Dončić