Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost na 42. sjednici, održanoj 12. listopada 2022., razmotrio je Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o utvrđivanju pravila za sprječavanje i suzbijanje seksualnog zlostavljanja djece COM (2022) 209, D.E.U. br. 21/053, koje je Odbor za europske poslove na temelju članka 154. stavka 1. Poslovnika Hrvatskoga sabora proslijedio Odboru za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost aktom od 21. rujna 2022.
Predmetno Stajalište Republike Hrvatske usvojila je Koordinacija za unutarnju i vanjsku politiku Vlade Republike Hrvatske Zaključkom: Klasa:022-03/22-07/313, Urbroj: 50301-21/06-22-3, na sjednici održanoj 6. rujna 2022.
Predmetni prijedlog uredbe je Europska komisija objavila 11. svibnja 2022., u sklopu inicijative „Zakonodavstvo za učinkovitu borbu protiv seksualnog zlostavljanja djece na Internetu“, iz Programa rada Europske komisije za 2021. godinu, te je u tijeku njegovo donošenje u Europskom parlamentu i Vijeću Europske unije.
Temeljem članka 154., a u svezi sa člankom 69. Poslovnika Hrvatskoga sabora Odbor je predmetno Stajalište raspravio kao matično radno tijelo.
Stajalište Republike Hrvatske ukratko je obrazložila predstavnica Vlade Republike Hrvatske iz Ministarstva unutarnjih poslova, te istaknula da Republika Hrvatska nema primjedbe na sadržaj predmetnog Prijedloga odnosno isti u cijelosti podržava. Nastavno je istaknula da se očekuje i donošenje nove Europske strategije za boji internet za djecu. Cilj strategije je poboljšati digitalne usluge primjerene dobi djece te učiniti napore da svako dijete bude zaštićeno, osnaženo i poštovano na internetu. Predmetnim aktom predviđa se osnovati nezavisni Europski centar za sprječavanje i suzbijanje seksualnog iskorištavanja djece koji bi surađivao s Europolom i državama članicama. Isti je zamišljen kao rasadnik stručnosti, koji bi imao zadaću sakupljati sve informacije, iste analizirati i prepoznavati pogrešna izvješća te sprječavati njihovu dostavu nadležnim tijelima u svakoj državi članici.
Republika Hrvatska je pri izradi stajališta zatražila mišljenje nadležnih tijela (Ministarstvo pravosuđa, Ministarstvo vanjskih i europskih poslova, Ministarstvo znanosti i obrazovanja, Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, Središnji državni ured za razvoj digitalnog društva) i održala sastanke kako bi se identificirao smjer za unaprjeđenje cijele problematike.
U raspravi je podržano Stajalište Republike Hrvatske i postavljeno pitanje koja institucija će preuzeti ulogu nacionalnog koordinativnog tijela. Predstavnica Vlade RH je istaknula da još nije zauzet konačni stav te da se, između ostaloga, razmatra mogućnost da to bude Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM) ili Agencija za elektroničke medije. U pojedinim državama članicama osnovano je neovisno tijelo koje je preuzelo tu zadaću, no stajalište Vlade RH je da bi bilo kvalitetnije rješenje tu zadaću dati nekom postojećem tijelu, a treba uzeti u obzir i financijski aspekt osnivanja novog tijela.
Nakon rasprave, Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, sukladno članku 152. stavku 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora, jednoglasno, sa 7 glasova „ZA“, donio je sljedeće:
MIŠLJENJE
Podržava se Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o utvrđivanju pravila za sprječavanje i suzbijanje seksualnog zlostavljanja djece COM (2022) 209, D.E.U. br. 21/053.
PREDSJEDNIK ODBORA
Siniša Hajdaš Dončić