Odbor za vanjsku politiku

Izvješće Odbora za vanjsku politiku s rasprave o Izvješću o provedbi službene razvojne pomoći Republike Hrvatske inozemstvu za 2012. godinu

Odbor za vanjsku politiku Hrvatskog sabora na 36. sjednici, održanoj 4. veljače 2014. godine razmotrio je Izviješće o provedbi službene razvojne pomoći Republike Hrvatske inozemstvu za 2012. godina, koji je Predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 28. studenoga 2013. godine.

Odbor za vanjsku politiku raspravljao je o Izvješću o provedbi službene razvojne pomoći Republike Hrvatske inozemstvu za 2012. godinu kao matično radno tijelo.

U cilju uspostavljanja institucionalnog okvira za pružanje službene razvojne pomoći usvojen je Zakon o razvojnoj suradnji i humanitarnoj pomoći inozemstvu i Nacionalna strategija  razvojne suradnje od 2009.-2014., čime je osiguran okvir za provođenje aktivnosti razvojne suradnje u petogodišnjem razdoblju. Pri definiranju razvojne pomoći vodilo se računa o usklađenosti s mogućnostima i gospodarskim i političkim ciljevima Republike Hrvatske, te ciljevima razvojne pomoći Europske unije. Hrvatska je od zemlje primatelja pomoći postala zemlja donator, no s obzirom na globalnu financijsku i gospodarsku krizu, tijekom 2012. godine Hrvatska je kao i većina zemalja donatora reducirala pomoć.

Glavni cilj politike razvojne suradnje Republike Hrvatske jest doprinijeti smanjivanju siromaštva te postizanju održivog razvoja, zaštiti ljudskih prava, posebice prava žena i djece,  utemeljenih na demokratskim vrijednostima. Politika razvojne suradnje RH definirana je u skladu s vanjskopolitičkim prioritetima i komparativnim prednostima kojima Hrvatska raspolaže u području konfliktne i post-konfliktne demokratske tranzicije i transformacije u skladu s razvojnom politikom EU kao i jedinstvena iskustva Hrvatske  stečena tijekom pregovaračkog procesa s EU posebno su prepoznata i tražena u zemljama Jugoistočne Europe.

Službena razvojna pomoć u 2012. je prvenstveno bila usmjerena u tri sektora: obrazovanje, javno zdravlje i društveno-gospodarski razvoj.
Međunarodna razvojna suradnja sastavni je dio hrvatske vanjske politike, te izvješće o provedenim aktivnostima u 2012. to i potvrđuje. U svrhu izgradnje mira i sigurnosti u svijetu , a obzirom na vanjsko-političke prioritete, svoju razvojnu suradnju Hrvatska je usmjerila prema zemljama Jugoistočne Europe,  prvenstveno prema  Bosni i Hercegovini, te ostalim zemljama regije, zemljama Južnog Mediterana financirajući ciljane projekte i prenoseći svoja znanja i iskustva, vodeći računa i o ispunjavanju Milenijskih ciljeva razvoja.

Hrvatska je također  usmjerila svoja znanja, iskustva i donacije  prema zemljama  Srednje Azije i Afrike, te je donirala određenu pomoć vezanu uz projekte  izgradnje i obnove objekata  u Siriji i Afganistanu, stručnu pomoć jedinicama primarne zdravstvene zaštite i izgradnju zdravstvene infrastrukture u zemljama Jugoistočne Europe, Južnog Mediterana, središnje Azije i Afrike.

Smatrajući provedbu službene razvojne pomoći Republike Hrvatske inozemstvu važnom za pozicioniranje Republike Hrvatske u međunarodnim odnosima, članovi Odbora za vanjsku politiku nakon provedene rasprave jednoglasno su podržali prijedlog Izvješća o provedbi službene razvojne pomoći Republike Hrvatske inozemstvu za 2012. g. dostavljen od strane Vlade RH, naglasivši da razvojnu pomoć treba i nadalje pomno planirati, uz jačanje međuresorne koordinacije kako bi sredstva bila što učinkovitije usmjeravana.

Članovi Odbora za vanjsku politiku odlučili su Hrvatskom saboru predložiti  donošenje  i prihvaćanje Izvješća o provedbi službene razvojne pomoći Republike Hrvatske inozemstvu za 2012. godinu.

Za svojeg izvjestitelja na sjednici Hrvatskog sabora Odbor za vanjsku politiku odredio je prof. dr. sc. Milorada Pupovca, predsjednika Odbora za vanjsku politiku.

 

                                                                                                               PREDSJEDNIK ODBORA        
                                                                                                      prof. dr. sc. Milorad Pupovac