Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, kao matično radno tijelo, na 56. sjednici održanoj 14. lipnja 2023., raspravio je Izvješće sustava vatrogastva u Republici Hrvatskoj o provedenim pripremama za protupožarnu i turističku sezonu u 2023. godini, koje je Hrvatska vatrogasna zajednica (HVZ) dostavila aktom od 2. svibnja 2023. i Izvješće sustava civilne zaštite u Republici Hrvatskoj o provedenim pripremama za protupožarnu i turističku sezonu u 2023. godini, s dopunom o poduzetim mjerama i aktivnostima s ciljem zaštite od požara u 2023. godini, koje je Ministarstvo unutarnjih poslova (MUP) dostavilo aktom od 25. svibnja 2023.
Uvodno je državni tajnik Žarko Katić, kao predstavnik MUP-a, istaknuo da je Vlada Republike Hrvatske u veljači 2023. godine donijela Program aktivnosti u provedbi posebnih mjera zaštite od požara od interesa za Republiku Hrvatsku u 2023. godini (dalje u tekstu: Program aktivnosti u 2023. godini) u kojem se nalazi niz mjera i aktivnosti od kojih je dio proveden prije turističke sezone, dok se dio provodi i provodit će se kontinuirano tijekom cijele protupožarne i turističke sezone.
Nastavno je naveo da se tijekom turističke sezone u priobalnom području značajnije povećava broj stanovnika što vodi većem broju rizika. Istaknuo je povećan broj sudionika u prometu s većim brojem prometnih nesreća, veću pojavnost požara zbog moguće duljeg razdoblja suhog i vrućeg vremena, a moguće i bujične poplave kao rezultat meteoroloških uvjeta.
Isto zahtjeva više resursa, kako policije tako i vatrogasaca na tim područjima te poduzimanje niza aktivnosti radi sprječavanja rizičnih događaja (jači nadzor turističkih destinacija, hotela, kampova, odmorišta, evidentiranje osoba koje se nalaze u kritičnim zonama i sl.).
Vezano za protupožarnu sezonu, a sukladno Zakonu o sustavu civilne zaštite te mjerama utvrđenim Programom aktivnosti za 2023. godinu, predstavnik MUP-a se osvrnuo na preventivne mjere i aktivnosti područnih ureda civilne zaštite i lokalne zajednice, operativne aktivnosti sustava civilne zaštite i inspekcijski nadzor.
Istaknuo je da su predstavnici područnih ureda civilne zaštite sudjelovali na 53 sjednice županijskih stožera civilne zaštite na kojima su predstavili sve obveze koje čekaju sudionike tijekom protupožarne sezone kao i da su jedinicama civilne zaštite dostavili upute vezano za pripremne aktivnosti, kako bi turistička sezona prošla što uspješnije. Te upute, osim mjera i aktivnosti, sadrže i ažurirane podatke o operativnim snagama sustava civilne zaštite i resursima na razini jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave.
Naglasio je da je potrebno kontinuirano održavati informativno-savjetodavne sastanke do najniže razine i provjeriti funkcionalnost svih objekata koji su planirani za prihvat evakuiranih osoba u slučaju teških nesreća i katastrofa.
Vezano za operativne aktivnosti Ravnateljstva civilne zaštite staknuo je da se tijekom trajanja protupožarne sezone provodi kontinuirana komunikacija između Operativnog centra civilne zaštite (OCCZ), županijskih centara 112 (ŽC 112), Operativnog vatrogasnog zapovjedništva RH u Divuljama, Zapovjedno-operativnog središta Glavnog stožera OSRH te drugih tijela i službi u cilju razmjene informacija o dojavama o požarima na otvorenom prostoru i tijeku gašenja istih, a u OCCZ-u se kontinuirano odnosno svakodnevno zaprimaju i obrađuju informacije Državnog hidrometeorološkog zavoda o procjeni požarne opasnosti te dojave pilota zrakoplova o uočenim požarima.
Hrvatski centar za razminiranje je u Prijedlog plana protuminskog djelovanja za 2023. godinu uvrstio prioritetna područja za razminiranje u svrhu lakšeg pristupa, odnosno gašenja požara, usuglašeno s Hrvatskom vatrogasnom zajednicom i minski zagađenim županijama.
U odnosu na inspekcijski nadzor, službe i odjeli inspekcijskih poslova u područnim uredima civilne zaštite provode nadzor jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave vezano za donošenje i usklađivanje procjena ugroženosti od požara i planova zaštite od požara. U suradnji s inspekcijom Državnog inspektorata i inspekcijom zaštite okoliša (osobito za područje priobalja) provode se pojačani nadzori odlagališta otpada, a posebna pozornost je usmjerena na sanaciju nekontroliranih „divljih“ odlagališta, mjere čuvanja šuma i provođenje šumskog reda, provođenje inspekcijskog nadzora vezano za izgradnju i održavanje protupožarnih prosjeka, prometnica i šumskih cesta i drugo. Osobita pažnja usmjerena je na cestovne pravce koji prolaze poljoprivrednim površinama te na ceste koje su tijekom turističke sezone pojačano opterećene prometom.
Zaključno je naglasio da će se tijekom održavanja raznih manifestacija, posebna pozornost obratiti na korištenje zapaljivih i eksplozivnih tvari te na odobravanje mjesta i vremena izvođenja javnih vatrometa i sličnih aktivnosti.
Glavni vatrogasni zapovjednik Slavko Tucaković, kao predstavnik HVZ-a, je u svome uvodnom izlaganju istaknuo da je Program aktivnosti za 2023. godinu donesen početkom veljače 2023. godine. U njemu su implementirani prijedlozi kratkoročnih mjera iz izvješća subjekata kao i rezultati provedene analize požarne sezone iz studenog 2022. godine.
Uz već postojećih 55 subjekata, naglasio je da su uključeni novi subjekti, i to privatni prijevoznici u željezničkom prometu i privatni vlasnici vjetroelektrana koji podliježu inspekcijskom nadzoru.
Istaknuo je da se kontinuirano održavaju postojeće i grade nove dionice protupožarnih prosjeka s elementima šumske ceste, a nastavljeno je s instaliranjem dodatnih kamera i unaprjeđenjem sustava veza u vatrogastvu. S tim u vezi ukazao je na aktivnost Vlade RH vezano za akcijski plan (koji je u pripremi) kako bi se u tri godine očistilo 602 km puteva.
Zanovljeni su i sporazumi o suradnji u provedbi promidžbeno-informativnih aktivnosti s Hrvatskim autocestama, Autocestom Zagreb-Macelj te s Bina-Istrom, a dogovorena je i promidžbena kampanja putem oglašavanja na plažnim mjestima i trajektima, kao i dijeljenje letaka strancima na naplatnim kućicama. S obzirom na nepostojanje graničnih prijelaza prema državama članicama EU bilo je potrebno te promidžbeno-informativne aktivnosti realizirati u suradnji s navedenim subjektima, dok će se letci i dalje dijeliti na graničnim prijelazima prema Bosni i Hercegovini i Srbiji.
Posebno je naglasio da je u suradnji s Hrvatskim šumama i vatrogasnom zajednicom Istarske županije, Ličko-senjske županije i Primorsko-goranske županije nastavljeno instaliranje dodatnih kamera, te će ovih dana biti pušteno u rad 16 novih kamera, a pristupit će se obnovi 10 kamera iz ugašenog programa „Holistic“ na području Splitsko-dalmatinske, Šibensko-kninske i Dubrovačko-neretvanske županije.
Vezano za opremanje, nabavu i spremnost, istaknuo je da se provodi nabava vatrogasne zaštitne opreme kroz niz različitih projekata obnove, projekata općekorisnih funkcija šuma odnosno projekata Hrvatske vatrogasne zajednice.
Nastavno je izvijestio prisutne da su provedena, ili su u tijeku, sva planirana osposobljavanja i uvježbavanja vatrogasaca, bilo samostalno ili u suradnji s MORH-om (prijevoz helikopterom, navođenje zrakoplova, NAMIRG TIM, simulator plamenih udara, spašavanje iz dubina i visina i dr.).
Vezano za planirana financijska sredstva za realizaciju Programa aktivnosti u 2023. godini upoznao je prisutne da HVZ raspolaže s 5.282.500,00 EUR, a MORH sa 16.669. 746,00 EUR te da je ukupni iznos sredstava 21.952.246,00 EUR.
U 2023. godini osigurano je 1.110.252,51 EUR više u odnosu na 2022. godinu (20.841.993,49 EUR), pretežno za korištenje i održavanje odašiljača i mreže cjelokupnog sustava veza u vatrogastvu.
Posebno je naglasio da su trenutno na raspolaganju četri air-tractora i četri canadaira, dok se peti canadair očekuje do polovice odnosno konca mjeseca.
Temeljem Programa aktivnosti u 2023. godini izvršeno je ili je u tijeku niz aktivnosti i mjera, a glavni vatrogasni zapovjednik je posebno istaknuo održane radne sastanke s predstavnicima MORH-a i OSRH, HEP-a, HOPS-a i DIRH-a, kao i više radnih sastanaka Vatrogasnog stožera HVZ-a sa svim subjektima.
S Hrvatskim šumama je dogovoreno, kao dodatna preventivna mjera, da se plakati s upozorenjima koji se inače postavljaju tijekom ljetne sezone postave tijekom proljeća, uzimajući u obzir velik broj proljetnih požara u zadnjih nekoliko godina u kontinentalnom dijelu Hrvatske.
U odnosu na potreban broj vatrogasaca, istaknuo je da se i u 2023. godini planira angažirati približno sličan broj vatrogasaca kao i tijekom 2022. godine te je izrađeno odobrenja za sufinanciranje projekta dodatnog zapošljavanja sezonskih vatrogasaca kao i odgovarajuća uputa, a samo zapošljavanje je u tijeku.
U odnosu na lokacije dislokacija, glavni vatrogasni zapovjednik je naglasio da su neke lokacije dislokacija ugašene (otok Vis), dok su se otvorile neke nove (Biševo, Primošten, Tučepi), a kao specifičnost je istaknuo otvaranje nove lokacije dislokacije u Supetru na Braču, gdje će 4 vatrogaskinje biti pomoć domicilnim vatrogascima. Sveukupno će na otocima i priobalju biti 17 lokacija dislokacija, a sve dislokacije počinju s radom 29.06.2023.
Otvara se i nova državna intervencijska postrojba na području Zadra (Borik i Zaton) koje će se međusobno „pokrivati“ u slučaju pojačanih potreba.
U odnosu na inspekcijske nadzore, od siječnja do ožujka 2023. godine, provedeno je ukupno 138 inspekcijskih nadzora vatrogasnog sustava, doneseno je 40 prvostupanjskih rješenja s 98 naloženih mjera te je podnesen jedan optužni prijedlog.
Iz statističkih pokazatelja vezano za požare u razdoblju od 01.01.2023. do 31.03.2023. godine, uzimajući u obzir isto razdoblje tijekom 2022. godine, a prema izvješću Državnog vatrogasnog operativnog centra 193 HVZ-a, vidljivo je da je bilo ukupno 3.750 požara, od čega 1.626 požara u/na objektu, 265 požara prometnog sredstva i 1.859 požara na otvorenom prostoru (od toga 1.171 požar raslinja), što zorno pokazuje da u svim kategorijama požara postoji značajno smanjenje u odnosu na promatrano razdoblje u 2022. godini.
Broj požara na otvorenom prostoru manji je za 67,36%, čemu je posebno pridonijelo smanjenje broja požara raslinja (kojih je manje za 85,38%) uz smanjenje procijenjene opožarene površine za čak 96,39%. Smanjenje broja požara zabilježeno je i na požarima u/na objektima i to za 15,40%, dok je jedino broj zabilježenih požara prometnih sredstava povećan za 11,34%. Zračne snage su u promatranom razdoblju djelovale u pet navrata, dok su u 2022. godini intervenirale čak 25 puta.
Zaključno je naglasio da je početak glavnog napora protupožarne sezone 19. lipnja 2023. kao i početak rada Operativnog vatrogasnog zapovjedništva u Divuljama.
U raspravi su podržana oba izvješća kao i aktivnosti koje su MUP i HVZ poduzimali od okončanja protupožarne sezone u 2022. godini, kao i najavljene aktivnosti u narednim mjesecima.
Istaknuto je da je sustav iz godine u godinu sve bolji u infrastrukturnom i organizacijskom aspektu te u tom dijelu ide prema svom maksimumu, no isto tako je istaknuto da bi bilo potrebno ojačati preventivni aspekt kako bi se u što većoj mjeri spriječili požari i posljedice koje iz njih proizlaze.
Pozdravljen je i raniji početak priprema za protupožarnu sezonu, što već dulje vrijeme zagovara glavni vatrogasni zapovjednik, kao i međusobna suradnja svih službi i cijelog sustava.
Iskazan je i interes vezano za doprinos Vlade RH naporima navedenih tijela u pripremi protupožarne sezone odnosno postavljeno je pitanje je li Program aktivnosti u 2023. godini (koji je donijela Vlada RH u veljači 2023. godine) dobar i koliko aktivnosti i mjera se predviđa provoditi i nakon završetka ovogodišnje protupožarne sezone.
Predstavnik HVZ-a je naglasio da ne samo Vlada RH, već i jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave daju svoj velik doprinos. Nekada su dobivali 30 planskih dokumenata, dok ih je ove godine do 31. ožujka stiglo 457, što ukazuje na probuđenu svijest o potrebi zaštite od požara.
Predviđa se proširenje novih protupožarnih prosjeka s elementima šumske ceste (o čemu je već bilo govora), kao i nabava novih vozila (očekuje se isporuka 16 vozila) i opreme te dodatno otvaranje novih projekata za potpomognuta brdsko-planinska područja u iznosu od 62 milijuna EUR, od čega bi se 30% utrošilo na nabavu vatrogasnih vozila, 20% na nabavu nove opreme, a 50% na izgradnju. Sve te aktivnosti i ulaganja imat će pozitivan učinak na smanjenje opasnosti od požara.
U odnosu na financijska sredstva, glavni vatrogasni zapovjednik je istaknuo da je za 2024. godinu planirano 27 milijuna kuna (3.583515,83 EUR) više nego za 2023. godinu. Sredstva će se koristiti za sustav vatrogastva i vatrogasnu mrežu onih jedinica lokalne samouprave koje nemaju javne vatrogasne postrojbe, temeljem vatrogasnog plana. Kao dobar iskorak istaknuo je i da će od 01. srpnja ove godine 1% poreza na dohodak ići vatrogasnim društvima. Uzimajući u obzir sve navedeno istaknuo je da je Vlada RH učinila sve kako bi ova protupožarna sezona bila što uspješnija.
Članovi Odbora su naglasili da obilne kiše, koliko god trenutno smanjuju opasnost od požara, pogoduju nekontroliranom rastu trave koja će se, kada dođu vrući i suhi dani, sasušiti i može vrlo brzo planuti. Nadzor nad takvim javnim površinama uz ceste je u ingerenciji inspektora za promet, dok su za površine u privatnom vlasništvu odgovorni njihovi vlasnici. Iskazano je zanimanje za moguće preventivno djelovanje i međusobnu suradnju tijela koja su dužna postupati prije no što dođe do požara.
Glavni vatrogasni zapovjednik je istaknuo da je HVZ zadužen za koordinaciju svih tijela te se kontinuirano održavaju sastanci. Nadležna tijela koja postupaju sukladno Zakonu o zaštiti od požara ostvaruju kvalitetnu suradnju, koja je u vrućim i vjetrovitim danima na dnevnoj razini, a intenzivna suradnja s policijskim upravama i svakodnevna razmjena informacija dovodi do dnevnih ophodnji koje prate stanje na terenu.
Informirao je prisutne o sve većem broju zapuštenih prostora u priobalju, ali i da se zapuštene površine sve više pojavljuju i u kontinentalnom dijelu zemlje, posebice u Slavoniji, Baranji i području Karlovačke županije što pojačava indeks opasnosti od požara.
Naglasio je da je, s obzirom na višegodišnje stanje, prošle godine održano više sastanaka koji su bili usmjereni na pripremu izmjena i dopuna Zakona o zaštiti od požara, upravo vezano za zemljišta u privatnom vlasništvu koja se ne održavaju i predstavljaju pojačan rizik za nastanak požara.
U odnosu na materijalna prava vatrogasaca, u raspravi je istaknuto da vatrogasce čekaju velike promjene koje bi za njih trebale biti povoljne što je i preduvjet za primjereno vrednovanje njihova rada.
No, također je istaknuto da decentralizirana sredstva jedinica lokalne samouprave više nisu dostatna za sve što im je „dodijeljeno“, s obzirom da su gradovi i općine uz infrastrukturu i opremu preuzele na sebe i velik dio plaća vatrogasaca, te je prijeko potrebno podijeliti odgovornost sa središnjom državom.
Glavni vatrogasni zapovjednik je istaknuo da će za 2024. godinu biti dodijeljeno 27 milijuna kuna (3.583.515,83 EUR) dodatnih sredstava, dok je za decentralizirane funkcije vatrogastva predviđeno više od 300 milijuna kuna odnosno više od 40 milijuna eura. Iako HVZ nije nadležan za plaće, već jedinice lokalne samouprave, istaknuo je da je svima u interesu bolji status vatrogasaca, a vjeruje da će novi zakon o plaćama koji je u pripremi, kao i uredbe te prateći pravilnici dovesti do boljih materijalnih prava vatrogasaca.
Vezano za razlike između dobrovoljnih i profesionalnih vatrogasaca, u raspravi je istaknuto da jedinice lokalne samouprave koje imaju dobrovoljna vatrogasna društva moraju o njima skrbiti na jednak način kao i država za profesionalne vatrogasce i postrojbe. Brzina kojom izlaze na teren i motivacija za isto je nevjerojatna, pa se može postaviti pitanje profesionalizacije takvih dobrovoljnih vatrogasnih društava odnosno intencije da se od više dobrovoljnih vatrogasnih društava iz susjednih gradova i općina napravi jedna profesionalna vatrogasna postrojba. Kao primjer su navedene dobrovoljne vatrogasne postrojbe grada Otoka i općina Privlake i Nijemaca koje imaju želju oformiti profesionalnu vatrogasnu postrojbu.
Glavni vatrogasni zapovjednik je istaknuo da je zakonska obveza širiti vatrogasnu mrežu, ali i podržati udruživanje općina, te da takvi primjeri udruživanja općina već postoje. No, naglasio je da u takvim odlukama treba biti izuzetno oprezan jer može doći do situacije da u takvoj profesionalnoj postrojbi zaposliš 5 ili 10 osoba, a izgubiš onih preostalih 20 ili 25 dobrovoljnih vatrogasaca.
Posebno je naglasio kvalitetan rad s mladima i općenito tradiciju dobrovoljnih vatrogasnih društava u Republici Hrvatskoj.
U raspravi je podržano usustavljenje odnosno jasno propisivanje zaduženja svih involviranih tijela u standardnim operativnim postupcima kod prijevoza pacijenata helikopterom, odnosno precizno utvrđenje nadležnosti i zadaća.
U odnosu na spremnost zračnih snaga koje sudjeluju u gašenju požara, glavni vatrogasni zapovjednik je ponovio da su trenutno spremna četiri air tractora i četiri canadaira, a do konca mjeseca bit će spreman još jedan canadair. S time situacija neće biti zaključena, jer će se tijekom srpnja floti priključiti još dva air tractora.
Glavni vatrogasni zapovjednik je obavijestio prisutne da će se zbog karakteristika air tractora i potrebe bržeg i uspješnijeg postupanja 20. lipnja ove godine isprobati novi sustav gašenja požara. Vježba će se održati u Prelogu (na lokaciji Oporovec u smjeru Jezera Hidroelektrane Dubrava) na način da će air tractor na pistu ispustiti gel koji je potpuno ekološki prihvatljiv i sposoban usporiti vatru i omogućiti canadairu da pri svom preletu požarišta ima situaciju smanjene temperature i gorivosti. Po završetku vježbe izvršit će se njezina analiza i ocjenjivanje.
Vezano za međunarodnu suradnju glavni vatrogasni zapovjednik je istaknuo da je ove godine 20 vatrogasaca iz Baden-Württemberga bilo na obuci u Republici Hrvatskoj, svjesni da klimatske promjene dovode do povećanja indeksa opasnosti od požara i na područjima gdje to do sada nije bilo izraženo. Slijedom takvih promjena i povećanja opasnosti i Slovenija je kupila četiri air tractora kojima će upravljati španjolski piloti.
Zaključno je glavni vatrogasni zapovjednik obavijestio prisutne da je od 01. srpnja 2023. stacioniran u Operativnom vatrogasnom zapovjedništvu u Divuljama, te ne postoji prepreka da članovi Odbora dođu i upoznaju se s Nastavnim regionalnim središtem za osposobljavanje operativnih snaga sustava vatrogastva u Vučevici i zapovjedništvom u Divuljama te interventnim postrojbama i dobrovoljnim vatrogasnim društvima s tog područja.
Nakon rasprave, Odbor je jednoglasno, sa 7 glasova „ZA“, prihvatio
IZVJEŠĆE SUSTAVA VATROGASTVA U REPUBLICI HRVATSKOJ O PRVEDENIM PRIPREMAMA ZA PROTUPOŽARNU I TURISTIČKU SEZONU U 2023. GODINI (HVZ)
I
IZVJEŠĆE SUSTAVA CIVILNE ZAŠTITE U REPUBLICI HRVATSKOJ O PROVEDENIM PRIPREMAMA ZA PROTUPOŽARNU I TURISTIČKU SEZONU U 2023. GODINI, S DOPUNOM O PODUZETIM MJERAMA I AKTIVNOSTIMA S CILJEM ZAŠTITE OD POŽARA U 2023. GODINI (MUP).
PREDSJEDNIK ODBORA
Siniša Hajdaš Dončić