Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost

Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost s objedinjene rasprave o Izvješću sustava vatrogastva u Republici Hrvatskoj o provedenim pripremama za protupožarnu i turističku sezonu u 2022. godini (HVZ) i Izvješće sustava civilne zaštite i vatrogastva u Republici Hrvatskoj o provedenim pripremama za protupožarnu i turističku sezonu u 2022. godini (MUP)

02.06.2022.

Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, kao matično radno tijelo, na 36. sjednici održanoj 2. lipnja 2022., objedinjeno je raspravio Izvješće sustava vatrogastva u Republici Hrvatskoj o provedenim pripremama za protupožarnu i turističku sezonu u 2022. godini, koje je Hrvatska vatrogasna zajednica (HVZ) dostavila aktom od  5. svibnja 2022. i Izvješće sustava civilne zaštite i vatrogastva u Republici Hrvatskoj o provedenim pripremama za protupožarnu i turističku sezonu u 2022. godini, koje je Ministarstvo unutarnjih poslova (MUP) dostavilo aktom od 25. travnja 2022. 

Uvodno je državni tajnik Žarko Katić (MUP), kao predstavnik podnositelja Izvješća, istaknuo da je i ove godine Vlada Republike Hrvatske već u siječnju 2022. godine donijela Program aktivnosti u provedbi posebnih mjera zaštite od požara od interesa za Republiku Hrvatsku u 2022. godini (dalje u tekstu: Program aktivnosti u 2022.) u kojem se nalazi niz mjera i aktivnosti od kojih je dio proveden prije turističke sezone, dok se dio provodi kontinuirano, s obzirom da je kvalitetna protupožarna zaštita i uspješno provedena turistička sezona bitna za gospodarstvo Republike Hrvatske.
Nastavno je naveo da se tijekom turističke sezone u priobalnom području  značajnije povećava broj stanovnika, što vodi nizu većih rizika, te istaknuo pojačan promet i gužve na cestama, veću pojavnost požara i lokacija koje su ugrožene te bujične poplave kao rezultat meteoroloških uvjeta.
Isto zahtjeva više resursa, kako policije tako i vatrogasaca na tim područjima te poduzimanje niza aktivnosti radi sprječavanja rizičnih događaja (jači nadzor turističkih destinacija, hotela, kampova, odmorišta, evidentiranje osoba koje se nalaze u kritičnim zonama i sl.).
I tijekom turističke sezone u 2022. godini provodi se projekt „Sigurna turistička destinacija“ u suradnji s 23 strane policijske organizacije iz 19 zemalja, a postoji mogućnost da bi po prvi put sudjelovali i predstavnici Sjedinjenih Američkih Država.
Ravnateljstvo policije je u suradnji s policijskim upravama izradilo sigurnosnu procjenu o potrebnim materijalnim sredstvima i broju ljudi koji su potrebni za ispomoć u priobalnim županijama. 
Vezano za protupožarnu sezonu, a sukladno Zakonu o sustavu civilne zaštite te mjerama utvrđenim Programom aktivnosti za 2022., predstavnik MUP-a se osvrnuo na preventivne mjere i aktivnosti Područnih ureda civilne zaštite i lokalne zajednice, operativne aktivnosti sustava civilne zaštite i inspekcijski nadzor.
Posebno se osvrnuo na inspekcijski nadzor koji provode područni uredi civilne zaštite i to: provođenje nadzora jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave vezano za donošenje i usklađivanje Procjena ugroženosti od požara i planova zaštite od požara, pojačani nadzor odlagališta otpada (posebna pozornost usmjerena na sanaciju nekontroliranih „divljih“ odlagališta) u suradnji s inspekcijom Državnog inspektorata  odnosno inspekcijom zaštite okoliša, mjere čuvanja šuma, provođenje šumskog reda te zabrane loženja otvorene vatre i paljenja drvenog ugljena za šume i šumsko zemljište i šumoposjednike, provođenje inspekcijskog nadzora vezano za izgradnju i održavanje protupožarnih prosjeka, prometnica i šumskih cesta, crpilišta, hidranata, mjesta motriteljskodojavnih postaja i sl.
Osobita pažnja usmjerena je na cestovne pravce koji prolaze poljoprivrednim površinama te na ceste koje su tijekom turističke sezone pojačano opterećene prometom, elektroenergetske građevine i nadtrase nadzemnih vodova, posebice na priobalnom i otočnom području.
Tijekom održavanja raznih manifestacija, posebna pozornost će se obratiti na korištenje zapaljivih i eksplozivnih tvari, a prilikom izdavanja odobrenja za prijevoz eksplozivnih tvari, pravac kretanja se usmjerava (kad god je to moguće) izvan turističkih mjesta te se pojačava inspekcijski nadzor pri prijevozu i korištenju eksplozivnih tvari. Pojačana pozornost će se usmjeriti na odobravanje mjesta i vremena izvođenja javnih vatrometa i dr.

U raspravi su članovi Odbora pozdravili i podržali Izvješće MUP-a. U odnosu na inspekcijski nadzor nad većim turističkim subjektima predstavnik podnositelja je naglasio da postoji određeni manjak inspektora u pojedinim područnim uredima civilne zaštite, kao i da se u isto vrijeme provode nadzori većih infrastrukturnih objekata (kampova, odlagališta otpada i sl.), ali da investitori većih turističkih objekata (hotela i hotelskih naselja) surađuju. Vrlo često se radi o lokacijama iz kojih je evakuacija jako teška jer se nalaze na određenim strminama i sl., pa se posebno pazi na fizičke izlaze, vatrogasne prilaze i sl. Iako postoje određene teškoće, takvim subjektima se daje poseban prioritet prilikom tehničkih pregleda i nadzora.
Vezano za suradnju s lučkim kapetanijama, posebice uzimajući u obzir velik broj iznajmljivača jet-skijeva i turističkih ruta brodom na dnevnoj bazi, predstavnik podnositelja je istaknuo da postoji redovita međuresorna suradnja s lučkim kapetanijama. Tijekom ljeta, iako to može izgledati kaotično, suradnja je dobra, što ne znači da nisu svjesni problema koji postoje i koje pokušavaju riješiti.
Po pitanju možebitnih posebnih sredstava u proračunu za pripremu protupožarne i turističke sezone, predstavnik podnositelja je naglasio da se predviđena sredstva dijele među svim dionicima protupožarne zaštite, a Programom aktivnosti za 2022. su osigurana dodatna sredstva. Iznio je i primjer iz jedne priobalne županije vezano za trošak hrvatskih i stranih policijskih službenika koji je zamjetan, ali i doprinos turističkih kuća koje daju određene pogodnosti jer su svjesni dodane vrijednosti koju daje prisutnost policijskih službenika koji dolaze iz zemalja čiji državljani su u najvećem broju njihovi gosti. 

Glavni vatrogasni zapovjednik Slavko Tucaković je u svome uvodnom izlaganju istaknuo da je HVZ nositelj provođenja Programa aktivnosti u 2022., koordinacije i izvješćivanja o izvršenim zadaćama. 
Naveo je da je u Program aktivnosti za 2022. ugrađeno iskustvo iz 2021. godine, te da u njemu sudjeluje ukupno 55 subjekata. Već postojećim subjektima dodana je i Koordinacija za sustav Domovinske sigurnosti, novi privatni prijevoznici u  željeznici, privatni vlasnici vjetroelektrana, te svi oni podliježu inspekcijskom nadzoru. Za provođenje informativno-promidžbenih aktivnosti potrebno je dodati i Hrvatske ceste i Hrvatske auto ceste te ostale privatne koncesionare autocesta. U odnosu na ostalu promidžbenu aktivnost istaknuo je da se svim turistima na graničnim prijelazima dijele letci i promotivni materijali koji ukazuje na opasnost od požara, jumbo plakati se nalaze na 155 mjesta, snimljen je film o hrvatskim vatrogascima, te se i na druge načine medijski prezentira protupožarna zaštita, vatrogastvo i njihov rad.
Nastavno je istaknuo da je tijekom 2020. godine izgrađeno 46,2 km novih protupožarnih putova, a u 2021. godini 92 km, što predstavlja udvostručenje u odnosu na prethodnu godinu. Posebno je naglasio da je potrebno kontinuirano čistiti te putove uz nastavak probijanja novih putova.  
Trenutno je aktivno 96 „uvezanih“ kamera, no i dalje treba nastaviti s njihovim instaliranjem i uvezivanjem na području 4 priobalne županije i Istre, kao i aktiviranjem kamera iz drugog programa koji je ugašen.
U odnosu na proračunska sredstva, istaknuo je da je za provedbu Programa aktivnosti za 2022. na poziciji HVZ-a predviđeno 25 milijuna kuna, a na poziciji MUP-a nešto više od 103 milijuna kuna.
Predstavnik HVZ-a se osvrnuo na određene sastanke i aktivnosti u cilju pripreme kvalitetne i proaktivne protupožarne sezone (izrađen je standardni operativni postupak za najavu i provedbu letačkih operacija zrakoplova koji sudjeluju u gašenju požara na otvorenom prostoru, po prvi put je izrađen standardni operativni postupak za potrebe gašenja na moru, objedinjen je  plan čišćenja s HEP-om, Elektroprivredom i Hrvatskim šumama,  sačinjen plan razminiranja u suradnji s MUP-om, provedene visinske provjere u Osijeku, Zagrebu i Splitu i dr.).
Predstavnik podnositelja se osvrnuo i na provedenu obuku za gašenje šumskih požara i gašenje požara helikopterom za 19 vatrogasaca iz pokrajine Baden-Württemberg te istaknuo mogućnost da se u Divuljama, a kasnije u Vučevici, stvori baza za obuku vatrogasaca. 
Osvrnuo se i na odobravanje dodatnog zapošljavanja sezonskih vatrogasaca u priobalnim županijama, ali i na zapošljavanje pet vatrogasaca u Virovitičko-podravskoj županiji koji bi pokrili područje Pitomače i Orahovice tijekom ljeta i žetvenih aktivnosti, kao i na pojačane aktivnosti koje će se provoditi sedam dana prije i sedam dana nakon „Oluje“.
 U odnosu na zračne snage, istaknuo je da su tri kanadera spremna, četvrti kanader će biti spreman do 1. srpnja, a peti kanader se očekuje oko 15. srpnja 2022. U pripremi je i jedan transportni helikopter, koji je već bio dosta aktivan tijekom proljetnog razdoblja.
Zaključno se osvrnuo na iznimno sušno razdoblje u proljetnom dijelu godine, te isušenost biljaka i pokrova koje je dovelo do 65,55% više požara raslinja na otvorenom prostoru, te je opožareno 139,31% veće područje. Istaknuo je da svi pokazatelji ukazuju na klimatske promjene koje će dovesti do toplijeg vremena s manje oborina, a većim opasnostima od požara.

U raspravi je pozdravljeno Izvješće HVZ-a, kao i sve aktivnosti i mjere koje su poduzete za pripremu protupožarne i turističke sezone u 2022. godini.
Na pitanje o uporabi pametnih kamera i naprednijih tehnoloških rješenja u prevenciji požara, predstavnik HVZ-a je istaknuo da se koriste najsuvremenijim sustavom kamera te da je trenutno „umreženo“ 96 kamera, a ponovno će se aktivirati i „umrežiti“ i kamere iz ugašenog projekta „Holistic“ koje su pokrivale područje Splitsko-dalmatinske županije, Dubrovačko-neretvanske županije, Šibensko-kninske županije i Zadarske županije, u suradnji s Hrvatskim šumama i Odašiljačima i vezama. U razdoblju od 15. srpnja do 20. kolovoza 2022. dolazi do podizanja bespilotnih letjelica kojima se prate mrtvi kutovi i dijelovi područja koje kamere ne mogu obuhvatiti. Podsjetio je prisutne da su instalirane i kamere u kanadere koje snimaju sve poduzete radnje i stanje na požarištu nad kojim se kreće kanader, te omogućava u realnom vremenu izravnu sliku s požarišta. Kao novinu je istaknuo tri nove radarske postaje koje sada pokrivaju cijelu RH, te se jasnije mogu pratiti oblaci, ali i struje niskih vjetrova koje su njima iznimno bitne na požarištu, zbog promjene smjera vjetrova. 
U odnosu na sugestiju da se u području informativno-promidžbenog dijela „modernizira“ komunikacija s mlađom populacijom koja se više koristi pametnim telefonima, predstavnik HVZ-a je istaknuo da osim korištenja, letaka, jumbo plakata, televizijskih reklama i dr., svoju promidžbu vrše i putem portala, web stranice,  facebooka i drugih sredstava komuniciranja.
U odnosu na suradnju s Hrvatskim šumama odnosno probijanja novih protupožarnih prosjeka istaknuo je da je zadnje dvije  do tri godine suradnja sve bolja i bolja, što se vidi i po kilometrima novih probijenih prosjeka, ali da svi moraju biti svjesni da ih nije dovoljno samo probiti, već ih je potrebno i održavati, jer se u kratkom roku ti prosjeci mogu ponovno „zatvoriti“ ako se ne održavaju.
Vezano za isplatu naknade odnosno plaće sezonskim vatrogascima, istaknuo je da 4.000,00 kuna daje država dok 4.000,00 kuna sufinanciraju jedinice lokalne samouprave, te je isto fiksni iznos davanja. 
Po pitanju realizacije vatrogasne mreže, predstavnik podnositelja je istaknuo da treba biti što prije donesena jer je to zakonska obveza. Mreža bi se financirala iz decentraliziranih sredstava koja se, na žalost, nisu mijenjala zadnje tri godine uz djelomično financiranje i od strane jedinica lokalne samouprave.
U odnosu na nedostatak vatrogasaca na području Dubrovačko-neretvanske županije glavni vatrogasni zapovjednik je naglasio da sezonsko zapošljavanje vatrogasaca započinje 1. lipnja 2022. te da su svjesni manjka ljudi koji bi radili te poslove i samo sezonski. S obzirom na to, ići će se i u preraspodjelu dodatnih snaga iz unutrašnjosti.
u raspravi je istaknuto da pojedine jedinice lokalne samouprave daju i više od 5% sredstava za financiranje svoje vatrogasne postrojbe, jer su svjesni da bi iznos od 5% bio nedostatan za sve zadaće koje su u njihovoj nadležnosti. Sve zadaće tako obavljaju kroz dobrovoljna vatrogasna društva, iako su po obujmu zadaća „zreli“ za profesionalnu postrojbu, što se ne uspijeva  realizirati.
Nastavno je postavljeno pitanje zašto je predviđeno za Virovitičko-podravsku županiju zapošljavanje pet dodatnih vatrogasaca, odnosno koji su kriteriji izdvojili tu županiju od ostalih „slavonskih“ županija.
Predstavnik HVZ-a je istaknuo da je za Virovitičko-podravsku županiju donesena takva odluka temeljem zahtjeva i procjene glavnog vatrogasnog zapovjednika. Ako bi Vukovarsko-srijemska županija smatrala da je potrebno dodatno zapošljavanje vatrogasaca i za njezino područje treba podnijeti zahtjev kako bi se mogla donijeti takva odluka.

        
Nakon rasprave, Odbor je većinom glasova, sa 7 glasova „ZA“ i 1 glas SUZRŽAN“ prihvatio 

IZVJEŠĆE SUSTAVA VATROGASTVA U REPUBLICI HRVATSKOJ O PRVEDENIM PRIPREMAMA ZA PROTUPOŽARNU I TURISTIČKU SEZONU U 2022. GODINI (HVZ)

I

IZVJEŠĆE SUSTAVA CIVILNE ZAŠTITE I VATROGASTVA U REPUBLICI HRVATSKOJ O PROVEDENIM PRIPREMAMA ZA PROTUPOŽARNU I TURISTIČKU SEZONU U 2022. GODINI (MUP).


PREDSJEDNIK ODBORA
    
                                                                             Siniša Hajdaš Dončić