Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost

Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost s objedinjene rasprave o Izvješću Ministarstva unutarnjih poslova o stanju sustava civilne zaštite i pripremama za protupožarnu i turističku sezonu u 2019. godini te Izvješću Hrvatske vatrogasne zajednice o stanju sustava vatrogastva i pripremama za protupožarnu sezonu u 2019. godini

27.06.2019.

Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, kao matično radno tijelo, na 57. sjednici, održanoj 27. lipnja 2019., raspravio je Izvješće o stanju sustava civilne zaštite i pripremama za protupožarnu i turističku sezonu u 2019. koje je dostavilo Ministarstvo unutarnjih poslova aktom od 17. svibnja 2019. te Izvješću o stanju sustava vatrogastva i pripremama za protupožarnu sezonu u 2019. godini koje je dostavila Hrvatska vatrogasna zajednica aktom od 24. svibnja 2019. 
    
Uvodno je pomoćnik ministra unutarnjih poslova gosp. Damir Trut, kao predstavnik podnositelja, istaknuo da je sustav civilne zaštite od 1. siječnja 2019. reorganiziran na način da su poslovi civilne zaštite stavljeni u nadležnost Ministarstva, zajedno s razminiranjem i inspekcijskim poslovima te poslovima radiološke i nuklearne sigurnosti. Unutar Ministarstva formirano je Ravnateljstvo civilne zaštite koje je nositelj svih aktivnosti civilne zaštite. Poslove vatrogastva preuzela je Hrvatska vatrogasna zajednica, a Ministarstvo u suradnji s istom poduzima aktivnosti u protupožarnom segmentu, kao i ostalim poslovima civilne zaštite. 

Nastavno je naveo kako je Ministarstvo podnijelo zajedničko Izvješće koje će u dijelu nadležnosti Hrvatske vatrogasne zajednice nadopuniti glavni vatrogasni zapovjednik gosp. Slavko Tucaković. 

Razlozi za poduzimanje posebnih aktivnosti u tijeku protupožarne i turističke sezone u 2019. godini su prvenstveno očekivani porast turista, povećan promet i tendencija rasta temperatura, olujnih nevremena te velikih količina oborina u kratkom vremenu. Sve navedene okolnosti povećavaju rizik na koji je potrebno pravovremeno i adekvatno odgovoriti. 

Kroz aktivnosti koje su poduzete u pripremnom razdoblju postignuti su sigurnosni standardi kako bi se u potpunosti otklonile ili smanjile moguće posljedice velikih nesreća i katastrofa te posljedice požara i drugih nepogoda, čime je povećana sigurnost građana i turista koji posjećuju našu zemlju.
Pravne osnove za poduzimanje ovih aktivnosti sadržane su u nekoliko dokumenata, među kojima se ističu Program aktivnosti u provedbi posebnih mjera zaštite od požara od interesa za RH te nekoliko zakona. 

U pripremnom razdoblju poduzeto je više različitih mjera, među kojima su opremanje službi i postrojbi, izrada pripremne dokumentacije i planova aktivnosti, osposobljavanje različitih segmenata sustava zaštite, inspekcijskih nadzora prometnih objekata, smještajnih kapaciteta, objekata za pružanje medicinske pomoći, odlagališta otpada koja su vrlo često izvori požara, objekata od posebnog poljoprivrednog interesa, mjesta javnog okupljanja, prijevoza eksplozivnih tvari, javnog izvođenja vatrometa, šuma, šumskih zemljišta i radilišta za razminiranje. Inspekcijski nadzor provodio se u pripremnom razdoblju te će biti nastavljen i tijekom ljeta, u smislu protupožarnog nadzora, inspekcije civilne zaštite te svih aktivnosti bitnih u ovim segmentima.

Ravnateljstvo policije je pojačalo svoje aktivnosti pri ulasku i pripremi sezone, a posebice u odnosu na policijski nadzor kako bi se osigurali određeni prostori i spriječile moguće negativne posljedice.
Formirana su dva operativna stožera, jedan od njih je Operativno vatrogasno zapovjedništvu u Divuljama koje se odnosi na zaštitu i gašenje požara na otvorenom prostoru, a uspostavljeno je i tehnički opremljeno 2018. godine, dok je ove godine nadograđeno. Drugi stožer je policijski Stožer za provedbu mjera sigurnosti tijekom turističke sezone u Zadru. Oba stožera imaju organizirana 24 satna operativna dežurstva, povezani su s drugim relevantnim tijelima te imaju nadzor nad svim objektima putem kamera, bespilotnih letjelica i drugih tehničkih sustava. 
Stav je Ministarstva da su sve pripremne aktivnosti odrađene sukladno potrebama i sigurnosnim procjenama, a sustav je spreman krenuti u protupožarnu i turističku sezonu u 2019. godini.

Nastavno na izlaganje o Izvješću Ministarstva, glavni vatrogasni zapovjednik naveo je kako je Hrvatska vatrogasna zajednica, do osnivanja središnjeg državnog ureda koje je predviđeno za 1. siječnja 2020., preuzela poslove vatrogastva te sve državne službenike zatečene na poslovima vatrogastva u (bivšoj) Državnoj upravi za zaštitu i spašavanje. 

Vatrogastvo je postalo dio sustava domovinske sigurnosti što je vrlo značajan pomak, a glavni vatrogasni zapovjednik je jedan od 16 članova Koordinacije za sustav domovinske sigurnosti. 

Po pitanju Izvješća, a vezano uz Program Vlade, naglasio je kako su uvedena dva nova segmenta, a to su Hrvatska turistička zajednica i Ministarstvo obrazovanja čije uključivanje je nužno za ostvarenje ciljeva u području turizma.
Program aktivnosti je donesen, poduzet je niz aktivnosti, od priprema, osposobljavanja vojske i vatrogasaca, do redovnih aktivnosti u vatrogastvu te preventivnih, promotivnih i edukativnih aktivnosti. Predviđeno je primjerice postavljanje edukativnih jumbo plakata, podjela pisanog edukativnog materijala (letaka) te podjela vode turistima pri prelasku državne granice. U operativnom segmentu, bitno je naglasiti da je zaposleno dodatnih 1000 vatrogasaca na području 7 priobalnih županija, a tijekom današnjeg dana izvršiti će se premještaj snaga. 
Početak protupožarne sezone  odgođen je za 17 dana i to do 17. lipnja 2019., s obzirom na vremenske prilike koje su to dopustile, a sve u cilju uštede sredstava. U odnosu na određivanje početka sezone, Vlada je sustavu prepustila svojevrsni manevarski prostor, pa je tako i prošle godine sezona produljena 15 dana zbog aktualnih potreba.

Ove su godine veći požari zabilježeni u veljači i ožujku, a preko 30.000 hektara na području RH je izgorjelo, od čega 16.000 hektara u priobalju. Požara je bilo čak i kada su temperature zraka bile u minusu.

Nabavke opreme i vozila su u tijeku. Prva podjela vozila je bila prije nekoliko dana, a drugi dio koji se odnosi na kombije i picku up-ove se nastavlja. Ukupno 94 vozila su u nabavci, putem Ministarstva, a zaštitna oprema će biti pribavljena u listopadu ove godine. Sustav radio komunikacije odnosi se na 2091 radio stanicu različitih vrsta, a razgovara se s Odašiljačima i vezama te će se iz vlastitih fondova vršiti dodatna opremanja.  
Bitno je naglasiti i dobru suradnju s jedinicama lokalne i područne samouprave gdje se nabavljaju vozila i kamioni, ulazi se u projekte, a HVZ predstavlja potporu i podršku na ovoj razini. 

U raspravi je, na pitanje članova Odbora o pribavljenim bespilotnim letjelicama, glavni vatrogasni zapovjednik istaknuo kako su 2 letjelice od 15. lipnja 2019. u upotrebi u preventivnom protupožarnom smislu te pokrivaju ona područja koja se kolokvijalno nazivaju „mrtvim džepovima“, a koja nisu pokrivena drugim tehničkim nadzornim sredstvima. Naglasio je da su 2 hrvatska kanadera uključena u sustav europskih zračnih snaga i na raspolaganju su za gašenje požara izvan RH, no požari unutar zemlje uvijek imaju prioritetnu važnost. Također, za potrebe stalnog praćenja i procjene situacije iz zraka, koriste se izviđački zrakoplovi. 
 

      
Nakon provedene rasprave, Odbor je jednoglasno, s 9 glasova „ZA“, prihvatio 

IZVJEŠĆE MINISTARSTVA UNUTARNJIH POSLOVA O STANJU SUSTAVA CIVILNE ZAŠTITE I PRIPREMAMA ZA PROTUPOŽARNU I TURISTIČKU SEZONU U 2019. GODINI

I

IZVJEŠĆE HRVATSKE VATROGASNE ZAJEDNICE O STANJU SUSTAVA VATROGASTVA I PRIPREMAMA ZA PROTUPOŽARNU SEZONU U 2019. GODINI.

 

PREDSJEDNIK ODBORA

Ranko Ostojić