Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost

Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o funkcionalnoj reorganizaciji Ministarstva unutarnjih poslova

Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, kao matično radno tijelo, na 12. (tematskoj) sjednici, održanoj 29. ožujka 2017., raspravljao je o inicijativi Ministarstva unutarnjih poslova o funkcionalnoj reorganizaciji Ministarstva.

U uvodnom izlaganju ministar unutarnjih poslova Vlaho Orepić je istaknuo najvažnije postavke predložene reorganizacije i razloge za pristupanje istoj, dok je glavni ravnatelj policije Marko Srdarević kroz power point prezentaciju potanko obrazložio prijedlog, ukazujući na probitke koji će proizaći iz predložene reorganizacije.

Posebice su apostrofirane prednosti predloženog modela reorganizacije koji obuhvaća spajanje organizacijskih jedinica u sjedištima policijskih uprava, odnosno integraciju policijskih postaja temeljene policije i policijskih postaja prometne policije u operativne službe i odjele sadašnjih PU-a u 16 policijskih uprava, osim Zagreba, Splita, Rijeke i Osijeka, jer bi se takvim spajanjem, kako je naglasio glavni ravnatelj policije, dobio novi, funkcionalniji i racionalniji model organizacije PU-a koja bi bila neposredno odgovorna za stanje sigurnosti u svome središtu, ali i u čitavoj županiji. Nadalje, dodao je, smanjilo bi se broj razina zapovijedanja, administrativna opterećenja samih PU-a i ophodnji, a osigurao bi se veći broj policijskih službenika na terenu, čime bi se ojačala njihova preventivna uloga i interventna sposobnost, a prije svega i  njihova vidljivost i dostupnost građanima, kazao je Srdarević
Nadalje je istaknuto da je u svrhu priprema te dostizanja schengenskih standarda u upravljanju granicom, predviđena reorganizacija granične policije kroz model formiranja specijalističkih postaja granične policije, a koje bi putem izdvojenih sektora za granicu bile direktno podređene Upravi za granicu u sjedištu Ravnateljstva policije. Osnova za prijedlog preustroja, kako je naglasio glavni ravnatelj policije, bila je analiza stanja u 4 policijske uprave te usporedna analiza parametara iz svih policijskih uprava koji uključuju broj stanovnika na teritoriju PU-a, površinu toga područja, a kao osnovni podatak izdvojeni su temeljni sigurnosni pokazatelji kao što su broj kaznenih djela, prekršaja, prometnih nesreća itd.

U raspravi je istaknuto da je preustroj MUP-a nužan kako bi policija mogla odgovoriti na nove sigurnosne izazove i rizike te da je oko toga potrebno postići političko suglasje. Skrenuta je pozornost i na postojeći zakonodavni okvir kojim se  uređuje postupanje policije koji također mora biti aktualiziran i prilagođen novonastalim okolnostima, poput izmjena i dopuna Zakona o policiji, Zakona o policijskim poslovima i ovlastima, Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira te više podzakonskih akata.
Nazočni zastupnici, kao i predstavnici MUP-a posebno su upozorili na važnost podizanja standarda policijskih djelatnika, primjereno vrednovanje njihovoga rada i poduzimanje mjera za njihovu zaštitu, jer je neprihvatljivo da se u sustavu državnih službenika rad policijskih službenika neprimjereno valorizira odnosno da se šalje poruka policijskim službenicima da država ne stoji iza njih ni u materijalnom dijelu ni u segmentu njihove zaštite.
Zaključno je istaknuto da je pri ovako velikim reorganizacijskim procesima potrebno javno raspravljati i sučeljavati stajališta kako bi se u međusobnoj komunikaciji i suradnji došlo do najkvalitetnijeg rješenja.

 


PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić