Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost

Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Prijedlogu zakona o izmjeni i dopunama Zakona o osobnom imenu, prvo čitanje, P. Z. br. 97

Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost na 10. sjednici održanoj 9. ožujka 2017., raspravljao je o Prijedlogu zakona o  izmjeni i dopunama Zakona o osobnom imenu, prvo čitanje, P. Z. br. 97 (dalje u tekstu: Prijedlog zakona), koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 2. ožujka 2017.
Sukladno članku 69. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženi zakonski prijedlog razmatrao u svojstvu matičnog radnog tijela.

Predstavnik predlagatelja je u uvodnom obrazloženju Prijedloga zakona istaknuo da se pristupilo izmjeni i dopunama Zakona o osobnom imenu (dalje u tekstu: Zakon) iz više razloga. Jedan od razloga je taj što Zakon nije propisao postupanje u slučaju kada roditelji u zakonskom roku nisu odredili osobno ime djeteta. Prijedlogom zakona se stoga predviđa obveza matičara da, u slučaju kada roditelji djeteta nisu u zakonskom roku odredili osobno ime djeteta, o tome izvijesti nadležni centar za socijalnu skrb, radi određivanja osobnog imena djeteta.  S obzirom da su takve situaciju u praksi česte, predloženim izmjenama centar za socijalnu skrb dobit će ovlast odrediti osobno ime djeteta i time spriječiti situaciju upisa činjenice rođenja bez osobnog imena djeteta.
Nadalje, Zakon omogućava da se bračni drugovi mogu, u roku od godinu dana od prestanka braka, vratiti na prezime koje su imali prije sklapanja braka davanjem  izjave pred matičarom. Kako je tijekom 2014. godine donesen Zakon o životnom partnerstvu osoba istog spola, radi jednakosti u postupanju, ovim Prijedlogom zakona se omogućava da se i životni partneri mogu, u roku od godinu dana od dana prestanka životnog partnerstva, izjavom pred matičarom vratiti na prezime koje su imali prije sklapanja životnog partnerstva.
U pogledu promjene osobnog imena maloljetnog djeteta, Zakon propisuje da je potreban zahtjev oba roditelja, a u slučaju ako jedan roditelj ne da suglasnost na promjenu imena, odluku o promjeni imena donosi nadležno tijelo za poslove skrbništva. Kako je novim Obiteljskim zakonom (NN 103/15), u odredbama članka 100., propisano da će sud u izvanparničnom postupku odlučiti koji će od roditelja u upravnoj stvari zastupati dijete, dok Zakon trenutno predviđa da spor između roditelja rješava centar za socijalnu skrb (analogno tome kako je to bilo propisano u „starom“ Obiteljskom zakonu), te kako isto ukazuje na neusklađenost između ta dva zakona, predložena je izmjena Zakona na način da se propisuje da će se na spor roditelja primjenjivati odredbe posebnog zakona kojima se uređuju obiteljski odnosi.


Bez  rasprave, Odbor je jednoglasno, s 9 glasova „za“,  odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje sljedećeg zaključka:

1. Prihvaća se Prijedlog zakona o izmjeni i dopunama Zakona o osobnom imenu.


Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Darko Milinović, potpredsjednik Odbora.

 

PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić