Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost

Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Ugovora između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Mađarske o razmjeni i uzajamnoj zaštiti klasificiranih podataka, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. br. 71

Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost na 8. sjednici održanoj 26. siječnja 2017., raspravljao je o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Ugovora između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Mađarske o razmjeni i uzajamnoj zaštiti klasificiranih podataka, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. br. 71 (dalje u tekstu: Prijedlog zakona), koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 5. siječnja 2017.

Sukladno članku 69. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženi zakonski prijedlog razmatrao u svojstvu matičnog radnog tijela.

Predstavnik predlagatelja je u uvodnom obrazloženju Prijedloga zakona istaknuo da je 10. lipnja 2016. u Budimpešti potpisan Ugovor između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Mađarske o razmjeni i uzajamnoj zaštiti klasificiranih podataka, te se time u odnosima između Republike Hrvatske i Mađarske stvara pravni okvir te uspostavljaju pravila za razmjenu i uzajamnu zaštitu klasificiranih podatak, koja će se odnositi na sve buduće ugovore o suradnji i klasificirane ugovore koje ugovorne stranke sklapaju, a koji sadrže ili uključuju klasificirane podatke.

Prijedlogom zakona se predlaže potvrđivanje Ugovora između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Mađarske o razmjeni i uzajamnoj zaštiti klasificiranih podataka kako bi njegove odredbe, sukladno članku 141. Ustava Republike Hrvatske, postale dio unutarnjeg pravnog poretka Republike Hrvatske.

U raspravi je postavljeno pitanje zašto se potpisuju bilateralni sporazumi takve naravi, ako su i Republika Hrvatska i Mađarska članice Europske unije i NATO saveza, te bi trebale biti vezane općim aktima na razini zajednice odnosno saveza koji uređuju pitanje zaštite klasificiranih podataka.
U odgovoru na pitanje je istaknuto da se pravni okvir koji obvezuje članice EU i NATO saveza odnosi samo na klasificirane podatke koji se razmjenjuju i štite na toj „razini“, dok svi ostali klasificirani podaci država članica koji bi se eventualno razmjenjivali s drugim državama članicama nisu vezani tim pravnim okvirom, nego se njihova razmjena i zaštita uređuje ovakvim bilateralnim ugovorima.

Nakon rasprave, Odbor je jednoglasno, sa 7 glasova „za“, odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese

ZAKON O POTVRĐIVANJU UGOVORA IZMEĐU VLADE REPUBLIKE HRVATSKE I VLADE MAĐARSKE O RAZMJENI I UZAJAMNOJ ZAŠTITI KLASIFICIRANIH PODATAKA


Ujedno, Odbor  je jednoglasno, sa 7 glasova „za“, donio i sljedeći zaključak:

1. Odbor upućuje inicijativu Vladi Republike Hrvatske da, kao članica Europske unije, potakne donošenje općeg akta koji bi na razini Europske unije uredio materiju razmjene i zaštite klasificiranih podataka između država članica, čime bi se isključila potreba zaključivanja dvostranih ugovora s tim državama.
 

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Darko Milinović, potpredsjednik Odbora.

 

PREDSJEDNIK ODBORA

                                                                                   Ranko Ostojić