Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost

Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o strancima, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. E. br. 59

Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost na 6. sjednici održanoj 14. prosinca 2016., raspravljao je o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama  Zakona o strancima, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. E. 59 (dalje u tekstu: Prijedlog zakona), koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 8. prosinca 2016.

Sukladno članku 69. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženi zakonski prijedlog razmatrao u svojstvu matičnog radnog tijela.

Predstavnik predlagatelja je u uvodnom obrazloženju Prijedloga zakona istaknuo da je novi Zakon o strancima stupio na snagu 1. siječnja 2012., te je usklađen s 22 direktive, odluke te preporuke europske pravne stečevine no trenutno je potrebno izvršiti implementaciju odredbi triju direktiva koje su donesene nakon stupanja na snagu Zakona o strancima (Direktiva 2014/67/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 15. svibnja 2014. o provedbi Direktive 96/71/EZ o upućivanju radnika u okviru pružanja usluga i izmjeni Uredbe (EU) br.1024/2012 o administrativnoj suradnji putem Informacijskog sustava unutarnjeg tržišta („Uredba IMI“) - tekst značajan za EGP, Direktiva 2014/36/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 26. veljače 2014. o uvjetima za ulazak i boravak državljana trećih zemalja u svrhu zapošljavanja u statusu sezonskih radnika i Direktiva 2014/66/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 15. svibnja 2014. o uvjetima za ulazak i boravak državljana trećih zemalja u okviru premještaja unutar društva).

Ujedno, istaknuto je da je sukladno člancima 204. stavku 1. i 206. stavku 1. Poslovnika Hrvatskoga sabora zatraženo donošenje Zakona po hitnom postupku, imajući u vidu da je u tijeku EU Pilot postupak br. 7555/15/JUST zbog nepravilnog prenošenja Direktive 2004/38/EZ o slobodi kretanja građana Europske unije i članova njihovih obitelji u važeći Zakon o strancima (Narodne novine, br. 130/11 i 74/13) te da je Europska komisija obavijestila Republiku Hrvatsku da je pokrenut i postupak zbog povrede prava EU br. 2016/0636 zbog neispunjavanja obveze prijenosa Direktive 2014/67/EU o upućivanju radnika u okviru pružanja usluga i izmjeni Uredbe (EU) br. 1024/2012 o administrativnoj suradnji putem Informacijskog sustava unutarnjeg tržišta („Uredba IMI“) -  s rokom za usklađivanje 18. lipnja 2016., koji je istekao.

U raspravi je istaknuto da je više nevladinih udruga ukazalo na određene prijedloge izmjena Zakona o strancima koje su u suprotnosti sa svim načelima ljudskog, humanog i moralnog postupanja.

Posebice su istaknute odredbe članka 12. Prijedloga zakona kojima se mijenja članak 43. važećeg Zakona o strancima, a kojima je predviđena „kriminalizacija solidarnosti“, kao mjera koja se proteže cijelim Prijedlogom zakona i ne predstavlja pojedinačnu izoliranu mjeru, već je u pitanju sustav mjera koje ocrtavaju pravno-politički stav države prema strancima i izbjeglicama, a i prema svojim građanima.

Spornim odredbama se kriminalizira ne samo onoga tko pomogne strancu u nezakonitom prelasku, boravku ili tranzitu kroz Republiku Hrvatsku, već se predviđa i kažnjavanje za pokušaj pomaganja.

Isto je, iznio je dio članova Odbora, potpuno u suprotnosti s postupanjem građana Republike Hrvatske tijekom migrantske krize u 2015. godini, kada smo bili svjedoci proaktivnog pomaganja, ne samo pojedinaca već i države.


Iskazana  je želja da se sporne odredbe izmijene na način da se kažnjava samo ono pomaganje i pokušaj pomaganja koji rezultira materijalnim i financijskim koristima za pomagače, a ne u onim situacijama kada je pomaganje vođeno humanitarnim i moralnim principom, u situacijama nužne pomoći za zaštitu života ili integriteta osobe koja nezakonito prelazi granicu ili nezakonito boravi na teritoriju Republike Hrvatske.

Predstavnici predlagatelja su istaknuli da je ugrađivanje odredbe koja predviđa kažnjavanje pokušaja pomaganja u skladu s direktivom Europske unije, a da je predloženim odredbama članka 12. Prijedloga zakona jasno istaknuto što ne ulazi u zonu kažnjavanja; to je pomaganje koje je učinjeno iz humanitarnih razloga - spašavanje života, sprječavanje ozljeđivanja, pružanje hitne medicinske pomoći te pružanje humanitarne pomoći sukladno posebnom propisu. Tako stipulirane  odredbe, naglasili su predstavnici predlagatelja, ni u kom slučaju nisu protivne načelima humanog i moralnog postupanja.
 
Nakon provedene rasprave, s 4 glasa „za“, 3 glasa „protiv“ i 3 „glasa „suzdržan“, Odbor nije podržao donošenje

ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O STRANCIMA.

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Darko Milinović, potpredsjednik Odbora.

PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić