Odbor za ravnopravnost spolova Hrvatskog sabora na 33. sjednici održanoj 20. siječnja 2020. godine, raspravljao je o Izvješću o radu Vijeća za elektroničke medije i Agencije za elektroničke medije za 2018. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Agencija za elektroničke medije, aktom od 9. listopada 2019. godine.
Odbor je navedeno Izvješće raspravio, sukladno članku 179. Poslovnika Hrvatskog sabora, kao zainteresirano radno tijelo. Odbor je raspolagao Mišljenjem Vlade Republike Hrvatske na predloženo Izvješće.
Agencija za elektroničke medije je tijekom 2018. godine u sklopu rada radne skupine Žene i mediji bila usmjerena na analizu medijskog tretmana rodnog nasilja na trima nacionalnim televizijama (HRT, Nova TV d.d. i RTL Hrvatska d.o.o.) te na medijsku kampanju usmjerenu na povećanje vidljivosti ženskog (kolektivnog) sporta.
Kako bi utjecalo na promjenu prikaza žena i muškaraca u programima pružatelja medijskih usluga televizije i radija te pružatelja elektroničkih publikacija, Vijeće je, potaknuto rezultatima ovih analiza, organiziralo edukacije za nakladnike radija i televizije i pružatelje elektroničkih publikacija, kao i okrugle stolove i panel-diskusije za predstavnike znanstvene zajednice i medija.
Rezultati Analize objavljeni su u publikaciji pod naslovom Analiza medijskog tretmana rodnog nasilja u Hrvatskoj na trima nacionalnim televizijama. Publikacija je tiskana u 500 primjeraka na hrvatskom i na engleskom jeziku s ciljem osvješćivanja i edukacije medijskih djelatnika, kao i za potrebe usporedne analize rezultata i razmjene iskustava s drugim nacionalnim regulatornim agencijama.
Kampanja "Za veću vidljivost ženskog sporta" motivirana je rezultatima analize udjela ženskog sporta u sportskim vijestima središnjih informativnih emisija triju nacionalnih televiziji (HTV, Nova TV, RTL). Ova analiza provedena 2016. godine pokazala je da sportski uspjesi sportašica dobivaju tek nešto manje od 4% emitiranih priloga.
Agencija za elektroničke medije je u ožujku 2018. godine s Hrvatskim olimpijskim odborom i Uredom za ravnopravnost spolova Republike Hrvatske, pod pokroviteljstvom Središnjeg državnog ureda za sport, potpisala memorandum o suradnji na projektu ,,Za veću vidljivost ženskog sporta u elektroničkim medijima", zatim je raspisala javni natječaj za izradu TV i radijskih spotova za podizanje svijesti o podzastupljenosti ženskog sporta i sportašica u elektroničkim medijima - dva TV i dva radijska spota. Spotovi za podizanje svijesti emitirani su na trima nacionalnim i 23 lokalne televizije te na preko 100 radijskih postaja.
S istim ciljem u 2018. godini započelo se s radom na izradi Preporuka za bolje praćenje ženskog sporta u elektroničkim medijima koje, uz opsežnu analizu zastupljenosti ženskog sporta u medijima, sadrže i konkretne preporuke namijenjene nakladnicima televizije i radija i pružateljima elektroničkih publikacija, ali i preporuke namijenjene sportskim savezima i klubovima.
U 2018. godini, usporedo s početkom kampanje "Za veću vidljivost ženskog sporta" pokrenuta je i Facebook stranica Žene i mediji te se započelo s radom na pokretanju mrežne stranice Žene i mediji. Namjera je putem ove medijske platforme intenzivirati suradnju državnih i javnih tijela i nevladinih organizacija te kvalitetnim medijskim sadržajem utjecati na rad svih dionika u medijskoj industriji i promicati važnost rodne ravnopravnosti u medijima.
U raspravi koja je uslijedila ukazano je na potrebu da se slične kampanje provode i s ciljem unaprjeđenja vidljivosti i položaja žena u znanosti kao i općenito o položaju znanosti i znanstvenika u Republici Hrvatskoj.
Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova pohvalila je predlagatelja Izvješća budući da ono po prvi puta sadrži posebno poglavlje Žene i mediji i istaknula uspješnu suradnju s Vijećem za elektroničke medije i Agencijom za elektroničke medije. Međutim, problematičnim smatra zastarjeli podzakonski akt (Vijeća za elektroničke medije) iz 2008. godine Popis značajnih događaja kojim se utvrđuje popis događaja značajnih za javnost, budući da izričito privilegira hrvatske muške seniorske sportske saveze (nogometne, košarkaške, rukometne i vaterpolske) te diskriminira žene u sportu.
Predstavnik predlagatelja zaključno je najavio donošenje novog zakona o elektroničkim medijima (čiji nacrt je u pripremi) kao i donošenje niza novih podzakonskih akata te ispravljanje nejednakosti na koje je ukazano u raspravi.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (6 glasova „za“ i 1 „suzdržani“ glas) odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese sljedeći
zaključak
Prihvaća se Izvješće o radu Vijeća za elektroničke medije i Agencije za elektroničke medije za 2018. godinu.
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskog sabora, Odbor je odredio Sabinu Glasovac, predsjednicu Odbora.
Predsjednica Odbora
Sabina Glasovac