Odbor za ravnopravnost spolova

Izvješće Odbora za ravnopravnost spolova s rasprave o Godišnjem izvješću Hrvatske agencije za malo gospodarstvo, inovacije i investicije (HAMAG-BICRO) za 2015. godinu

Odbor za ravnopravnost spolova Hrvatskog sabora na 3. sjednici održanoj 14. prosinca 2016. godine, raspravljao je o Godišnjem izvješću Hrvatske agencije za malo gospodarstvo, inovacije i investicije (HAMAG-BICRO) za 2015. godinu koje je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Hrvatska agencija za malo gospodarstvo, inovacije i investicije, aktom od 21. srpnja 2016. godine. Odbor je navedeni Prijedlog raspravio, sukladno članku 179. Poslovnika Hrvatskog sabora, kao zainteresirano radno tijelo.

U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja ukratko je upoznao članove i članice Odbora sa sadržajem Izvješća posebno se osvrnuvši na podatke o izdavanju jamstava i dodjeli bespovratnih sredstava za žene poduzetnice.

U raspravi koja je uslijedila predsjednik Odbora naveo je nekoliko općenitih podataka o ženskom poduzetništvu u Republici Hrvatskoj. Tako je Republici Hrvatskoj u 2013. godini bilo 2,24 puta više muškaraca poduzetnički aktivnih nego žena, dok je u EU 1,86 puta više muškaraca poduzetnički aktivnih nego žena. Vlada RH donijela je Strategiju razvoja ženskog poduzetništva u RH 2014.-2020. godine koja za glavni cilj ima poboljšanje odnosa između muške i ženske poduzetničke aktivnosti, prepoznata je potreba za osiguravanjem potpore poduzetnosti žena, poboljšanja pristupa žena povoljnim oblicima financiranja, korištenja EU sredstava, fondova, ali i promocije poduzetništva žena. Govoreći o poduzetničkoj aktivnosti žena, postoji razlika i u motivaciji za pokretanje poslovnog pothvata. Naime, žene češće pokreću poslovni pothvat zbog nužnosti (primjerice, postale su nezaposlene) nego zbog uočene prilike, što dovodi u pitanje i pripremljenost žena za takvu aktivnost. Istaknut je i statistički podatak da samozaposlene žene imaju veću stopu izloženosti rizika od siromaštva (20,4% prema 16,4% za muškarce). Nadalje, žene teže dolaze do financijskih sredstava, slabije su umrežene, postoji nedostatna podrška u organizaciji obiteljskog života (npr. vrtićka mjesta, kapaciteti za smještaj starijih osoba i sl.) Članove i članice Odbora zanimalo je na koji način se poduzetnici i poduzetnice informiraju o projektima HAMAG-BICRO te jesu li u informiranje uključene lokalne razine odnosno jedinice lokalne samouprave.

Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova, koja godinama prati izvješća HAMAG-a, upozorila je da nedostaje rodna statistika, odnosno nisu svi podaci rodno razdvojeni, sukladno članku 17. Zakona o ravnopravnosti spolova.

Predlagatelj je završno izvijestio da se očekuje kvalitetnije bodovanje, u dogovoru s resornim ministarstvom. Pojasnio je propise koji uređuju način prijema zahtjeva, bodovanje te dodjelu sredstava, ali i kontrolu na terenu te postupak kod utvrđenih nepravilnosti. Kako bi se što više poduzetnika upoznalo s projektima provodi se decentralizirana kampanja. U suradnji s Hrvatskom gospodarskom komorom, Hrvatskom obrtničkom komorom te županijskim razvojnim agencijama održavaju se radionice na terenu. U posljednjih šest mjeseci održano je 40-tak radionica, dok je još 18 dogovorenih. Neke razvojne agencije rade kvalitetno, neke manje kvalitetno dok neke postoje samo na papiru. Također je izneseno obećanje da će izvješće za 2016. godinu biti u potpunosti usklađeno sa Zakonom o ravnopravnosti spolova odnosno statistički podaci bit će iskazani po spolu.

Hrvatska agencija za malo gospodarstvo, inovacije i investicije (HAMAG-BICRO) trenutno ima otvoreno nekoliko natječaja. Primjerice, objavila je zajednički poziv za međunarodne suradničke projekte u program Eurostars 2, te omogućava tvrtkama da pošalju ranu verziju svoje prijave kako bi im se pomoglo sa konkretnim savjetima kako popraviti finalnu punu prijavu za Eurostars 2 program koju ocjenjuju neovisni ocjenjivači EUREKA tajništva (Bruxelles). Nadalje, Hrvatska agencija za malo gospodarstvo, inovacije i investicije produžila je rok prijave do 1. veljače 2017. za natječaj za sufinanciranje projekata sredstvima iz Fonda za poticanje ulaganja u kapital u ranoj fazi financiranja. Također je otvoren natječaj za dodjelu bespovratnih sredstava u okviru otvorenog Poziva s rokom dostave projektnih prijava do 31. prosinca 2017. godine ili do iskorištenja raspoloživih sredstava koja iznose 114.000.000,00 kuna. Poziv je namijenjen mikro, malim ili srednjim poduzećima za poticanje ulaganja neophodnih za primjenu (komercijalizaciju) rezultata istraživanja, razvoja i inovacija u poslovne aktivnosti i pokretanje proizvodnje na temelju primijenjenih rješenja. Cilj ovog Poziva je podržati projekte usmjerene ka novim proizvodima i uslugama koje imaju pozitivan učinak na poslovne rezultate i rast poduzeća te s tržišnim potencijalom na međunarodnoj razini.
S obzirom na važnost ženskog poduzetništva predsjednik Odbora najavio je održavanje posebne tematske sjednice sljedeće godine.

Nakon provedene rasprave članovi i članice Odbora jednoglasno su odlučili predložiti Hrvatskom saboru da donese sljedeći


ZAKLJUČAK

Prihvaća se Godišnje izvješće o poslovanju Hrvatske agencije za malo gospodarstvo, inovacije i investicije za 2015. godinu.

Za izvjestitelje na sjednici Hrvatskog sabora, Odbor je odredio Ivana Vilibora Sinčića, predsjednika Odbora te Irenu Petrijevčanin Vuksanović, potpredsjednicu Odbora.

 

                                                                                                                      Predsjednik Odbora
   
                                                                                                                      Ivan Vilibor Sinčić