Odbor za ravnopravnost spolova Hrvatskog sabora na 20. sjednici održanoj 12. studenog 2013. godine, raspravljao je o Izvješću o radu Vijeća za elektroničke medije i Agencije za elektroničke medije za 2012. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Agencija za elektroničke medije, aktom od 21. kolovoza 2013. godine.
Odbor je navedeno Izvješće raspravio, sukladno članku 179. Poslovnika Hrvatskog sabora, kao zainteresirano radno tijelo. Odbor je raspolagao Mišljenjem Vlade Republike Hrvatske na predloženo Izvješće.
Uvodno je zamjenik predsjednika Vijeća predstavio Izvješće. Vijeće za elektroničke medije je neovisno i samostalno regulatorno tijelo u području elektroničkih medija. U 2012. godini Vijeće je donijelo sedam odluka o davanju koncesija za obavljanje djelatnosti televizija i radija. U odnosu na 2011. godinu značajno se povećao broj pružatelja medijskih usluga na zahtjev. Izrazitu pažnju posvećuje se Fondu za poticanje pluralizma i raznovrsnosti medija, radijskih i televizijskih programa. Vijeće je u 2012. godini raspisalo 2 natječaja u okviru kojih je dodijeljeno preko 36 milijuna kuna za 1446 programa. Naglasio je da je za programe za poticanje razvoja svijesti o ravnopravnosti spolova u 2012. godini dodijeljeno gotovo 5 puta više sredstava nego 2011. godine. Vijeće osigurava nadzor nad provedbom odredbi o programskim načelima i obvezama koji se obavlja neposredno i posredno. Po obavljenom nadzoru i utvrđenim prekršajima Vijeće je u 2012. godini donijelo 24 upozorenja, 4 opomene i 10 prekršajnih naloga.
U raspravi koja je uslijedila naglašena je velika, ali do sada neiskorištena, moć medija u borbi protiv seksizma i uvredljivog i ponižavajućeg načina prikazivanja žena i muškaraca u medijima odnosno uklanjanja iskrivljenih i neprimjerenih načina prikazivanja temeljem spola. Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova postavila je pitanje vezano za nerazmjer između pritužbi građana i građanki (ukupno 145 u 2012. godini) i donesenih mjera Vijeća (ukupno 19) te pitanje vezano za mjere koje su donesene zbog diskriminacije temeljem spola, odnosno zbog sprječavanja poticanja ili promicanja programa koji šire diskriminaciju temeljem spola kao što piše u Zakonu o elektroničkim medijima.
Predstavnik predlagatelja dao je pojašnjenje kako je reguliranje elektroničkih publikacija „pionirski posao“ budući da ne postoje primjeri dobre prakse. Razlog 19 donesenih mjera u odnosu na primljene pritužbe leži u većoj medijskoj osviještenosti građana, ali i neutemeljenosti pritužbi.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese sljedeći
zaključak
Prihvaća se Izvješće o radu Vijeća za elektroničke medije i Agencije za elektroničke medije za 2012. godinu.
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskog sabora, Odbor je odredio Nansi Tireli, predsjednicu Odbora.
Predsjednica Odbora
Nansi Tireli