Odbor za prostorno uređenje i graditeljstvo

Izvješće Odbora za prostorno uređenje i graditeljstvo o Konačnom prijedlogu zakona o gradnji, drugo čitanje, P. Z. E. br. 467

Odbor  za  prostorno  uređenje  i  graditeljstvo  Hrvatskoga  sabora,  raspravio je na  26. sjednici  održanoj 3. prosinca 2013. godine Konačni prijedlog zakona o gradnji koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 28. studenoga 2013. godine. Sukladno odredbi članka 93. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je raspravu o Konačnom prijedlogu zakona o gradnji proveo kao matično radno tijelo. Odbor je objedinio raspravu o Konačnom prijedlogom zakona o gradnji,  Konačnom prijedlogu zakona o prostornom uređenju i Konačnom prijedlogom zakona o građevinskoj inspekciji.                                                                                                                

U uvodnom izlaganju predstavnika predlagatelja, ministrica graditeljstva i prostornoga uređenja ukazala je na stanje u prostoru gradnje te navela da se pristupilo izradi predloženog Zakona o gradnji  s ciljem poboljšanja cjelokupnog sustava vezanog uz građenje, te osiguravanja bolje klime za gospodarska ulaganja u građevinarstvo i druge gospodarske grane.  Predloženi Zakon uređuje  pitanja vezana uz svojstva koja građevina mora ispunjavati u smislu mehaničke otpornost i stabilnosti, funkcioniranja u prostoru,  gospodarenja energijom, energetskog certificiranja zgrade, pitanje sudionika u gradnji, te izdavanja građevinske dozvole. Uređuje se primjena propisa o prostornom uređenju, propisuje obuhvat, i sadržaj građevinske dozvole, te stupanj dovršenosti zgrade.Uspostavlja se  hijerarhijski odnos i veza između središnjeg tijela državne uprave odgovornog za stanje u upravnom području gradnje i lokalne i regionalne (područne) samouprave koja izdaje građevinske i uporabne dozvole, te pojačava odgovornost upravnih tijela županije i gradova koja ih izdaju. Smanjuje se broj dokumenata i trošak izdavanja, ubrzava i pojednostavnjuje postupak izdavanja, a istovremeno osigurava povjerenje investitora, građana i drugih pravnih subjekata u sustav gradnje. 

Ministrica je izdvojila razlike Konačnog prijedloga zakona u odnosu na  Prijedlog zakona koje su sukladne izraženim mišljenjima, prijedlozima i primjedbama u raspravama tijekom prvog čitanja. U Prijedlogu su izostavljeni pojmovi jednostavne rekonstrukcije, adaptacije; objašnjeni pojmovi opreme i potvrde glavnog projekta; proširen pojam rekonstrukcije; jasnije definirana 5. skupina građevina; uređeno pitanje energetskog certifikata u slučaju prodaje zgrade tijekom građenja; detaljnije uređene dužnosti nadzornog inženjera i izvođača; jasnije uređeno pitanje u vezi s glavnim, tipskim i projektom uklanjanja građevine; prošireni su slučajevi za izvedbeni projekt; jasnije  uređena pitanja utvrđivanja posebnih uvjeta; jasnije uređeno pitanje nadležnosti izdavanja građevinske i uporabne dozvole za određene građevine; jasnije i potpunije uređeno pitanje izdavanja građevinske i uporabne dozvole; uveden pojam građevinske dozvole za pripremne radove; jasnije i potpunije uređeno pitanje prijave početka građenja.                                                                                                              

U raspravi je upozoreno na još uvijek postojeći problem neriješenih imovinsko-pravnih odnosa i izraženo očekivanje u njihovo što brže rješavanje. U raspravi je većina članova Odbora izrazila zadovoljstvo rješenjima u predloženom tekstu zakona i promjenama koje su nastale na poticaj iz rasprava.

   
Nakon provedene rasprave Odbor za prostorno uređenje i graditeljstvo Hrvatskoga sabora odlučio je većinom glasova (5 „za“ i 2 „suzdržana“)  predložiti Hrvatskome saboru donošenje
   
                                        ZAKONA O GRADNJI

 

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Zdravka Ronka, predsjednika Odbora.
 

PREDSJEDNIK ODBORA

 Zdravko Ronko