Odbor za prostorno uređenje i graditeljstvo Hrvatskoga sabora, raspravio je na 24. sjednici održanoj 19. studenoga 2013. godine Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama, s Konačnim prijedlogom zakona koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 7. studenoga 2013. godine.
Odbor za prostorno uređenje i graditeljstvo, sukladno odredbi članka 93. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravu o navedenom aktu proveo je kao matično radno tijelo. Odbor je raspolagao podacima Ministarstva proizašlih iz analize prema broju riješenih predmeta po djelatnicima gradova i županija koji rade na poslovima legalizacije.
U uvodnom izlaganju predstavnika predlagatelja,zamjenika ministrice graditeljstva i prostornoga uređenja obrazloženi su razlozi koji su utjecali na potrebu donošenja izmjena i dopuna važećeg Zakona o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama (Narodne novine, broj 86/2012) koji uređuje ozakonjenje nezakonito izgrađenih zgrada donošenjem rješenja o izvedenom stanju.
Nakon proteka propisanog roka za predaju zahtjeva za legalizaciju temeljem spomenutog zakona, utvrđeno je da je na cjelokupnom području Republike Hrvatske zaprimljeno ukupno 822.487 zahtjeva, a praćenjem provedbe Zakona utvrđeno da su nadležna upravna tijela izdala 50.927 rješenja, što predstavlja tek 6% svih zaprimljenih zahtjeva.
Da bi se ubrzao postupak izdavanja rješenja koja nadležna tijela, zbog velikog broja zahtjeva ne mogu riješiti u razumnom roku, ovim se zakonskim tekstom predlaže osnivanje Agencije za ozakonjenje nezakonito izgrađenih zgrada (AZONIZ). Očekuje se da gradski i županijski uredi koji se bave legalizacijom do kraja godine riješe najmanje 20 posto zaprimljenih predmeta, ili do kraja lipnja 2014. godine 35 posto, zaprimljenih predmeta itd., a od onih koji ne riješe, slijedom propisane dinamike rješavanja predmeta, Agencija bi preuzela takve neriješene predmete. Time bi se ubrzalo donošenje rješenja po zahtjevima, predviđeno zaključno s 2015. godinom, a povećao bi se i prihod u državnom proračunu Republike Hrvatske.
U raspravi koja je uslijedila iskazana je bojazan da poslovi koji trebaju biti obavljeni u jedinicama lokalne i područne samouprave ne budu centralizirani u Agenciji. Iskazano je i mišljenje da bi se obavljanjem takvog oblika tehničkog preuzimanja poslova iz lokalnih jedinica mogli stvoriti nepotrebni troškovi, te je predlagano rješenje da se zaposliti veći broj ljudi u onim lokalnim jedinicama koje ne stižu obaviti poslove legalizacije zgrada. Iskazan je i stav da bi takvo zakonsko rješenje moglo biti poticajno za jedinice lokalne samouprave na dodatno stimuliranje za obavljanje toga posla.
Članovi Odbora su uzeli u obzir razloge predlagatelja koje je naveo u uvodnom dijelu izlaganja, uvažavajući predočene podatke iz analize. Većina je bila mišljenja da treba podržati donošenje predloženih izmjena i dopuna važećeg Zakona s kojim se krenulo u legalizaciju bespravno izgrađenih zgrada i temeljem kojeg je zaprimljen izuzetno veliki broj zahtjeva, te da se u što kraćem roku završi djelovanje po važećem Zakonu. Ocijenjeno je da prijedlog za osnivanjem Agencije predstavlja dodatnu odgovornost Ministarstva kako bi se osiguralo postizanje podjednake dinamike rješavanja zahtjeva i donošenja rješenja o izvedenom stanju u zakonskim okvirima.
Nakon provedene rasprave Odbor za prostorno uređenje i graditeljstvo Hrvatskoga sabora odlučio je većinom glasova (6 „za“ i 1 „suzdržan“) predložiti Hrvatskome saboru donošenje
ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O POSTUPANJU S NEZAKONITO IZGRAĐENIM ZGRADAMA
uz sljedeći amandman na tekst zakona:
AMANDMAN
U članku 37.i, u stavku 2. iza riječi „pravnog smjera“ dodaje se zarez i riječi „arhitektonskog ili građevinskog smjera“.
Obrazloženje:
Predlaže se da ravnatelj Agencije, kao rukovodeći djelatnik, s obzirom da je riječ o obavljanju poslova vezanih uz prostorno uređenje i građenje treba biti imenovan na temelju završenog sveučilišnog studija pravnog smjera, kako je predloženo i stručnjaka iz područja arhitekture i građevinarstva.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Zdravka Ronka, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Zdravko Ronko